Amerika poslala Evropě vzkaz. Ta nevěřícně zírá a netuší, která bije




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Američtí představitelé vyslali minulý týden silný vzkaz na adresu evropských vůdců. Dal by se shrnout do jedné věty, která zazněla v Mnichově: strýček Sam není strýček Blbeček. Evropa neví, jak reagovat, a stále ještě nechápe, že slabého partnera nikdo nepotřebuje.

Subjektivní výběr událostí z konce minulého týdne a názory, které se neobjeví na titulních stranách. Odkaz na zdroj informací na konci článku.

Amerika versus Evropa

Amerika vyslala Evropě v minulém týdnu několik vzkazů.

Vzkaz první: tarif za tarif

Vzkaz číslo jedna zní: Doby, kdy vám byl americký trh otevřený, zatímco vy jste ten svůj chránili, končí.

Howard Lutnick má v Trumpově vládě na starosti obchod. V rozhovoru pro televizi uvedl, že vysoké tarify, které si Evropa účtuje při dovozu amerického zboží, jsou pozůstatkem Marshallova plánu po druhé světové válce. Amerika chtěla Evropě pomoci, a proto souhlasila s nižšími tarify na evropské zboží exportované do USA v porovnání s tím, co museli platit americké firmy při exportu do Evropy.

Americká vláda řekla, že s tím je konec.

Donald Trump podepsal minulý týden exekutivní příkaz, podle kterého zavede Amerika „reciproční” tarify. Co vy účtujete Americe, bude Amerika účtovat vám. Ministerstva dostala za úkol analyzovat každou zemi a přijít s návrhem. „Reciproční tarify” by měly začít platit od 2. dubna.

Vzkaz druhý: to nedopustíme

Viceprezident JD Vance na konferenci o umělé inteligenci v Paříži řekl:

„Mnoho amerických společností je nuceno se vypořádat se zákonem EU o digitálních službách a souvisejícími předpisy o dezinformacích. Některé zahraniční vlády zvažují utažení šroubů pro americké technologické společnosti.”

„Amerika to nemůže a nebude akceptovat,” to je vzkaz druhý.

Vzkaz třetí: Amerika není strýček Blbeček

Ministr obrany Pete Hegseth během své návštěvy v Německu uvedl:

„Členství Ukrajiny v NATO a návrat k jejím hranicím z doby před rokem 2014 není realistický výsledek kompromisního ukončení konfliktu. Pokud budou v rámci bezpečnostních záruk rozmisťovány jednotky na Ukrajině, nebudou působit pod hlavičkou NATO a nebude se jich týkat článek 5 o společné obraně. V žádném případě nebudou američtí vojáci působit na Ukrajině.”

Donald Trump se během tiskové konference v Bílém domě vyjádřil k důvodům konfliktu:

„Nevěřím, že jakákoli země v pozici Ruska by dovolila Ukrajině, aby se stala členem NATO. Myslím si, že to je důvod, proč ta válka začala. Biden řekl, že se mohou stát členy NATO.”

Ministr obrany Hegseth uzavřel svůj proslov slovy:

Už prezident Eisenhower prohlásil na konci svého období, že Evropa nepřispívá dostatečně ke společné obraně. „Prezident Trump nedovolí, aby si kdokoli udělal ze strýčka Sama strýčka Blbečka.” V originále „Uncle Sucker”.

Vzkaz čtvrtý: Evropa je problém

Viceprezident JD Vance na summitu v Mnichově mimo jiné uvedl:

„Hrozba, které se ve vztahu k Evropě obávám nejvíce, není Rusko, není to Čína, není to žádný jiný vnější aktér. To, čeho se obávám, je hrozba zevnitř. Zarazilo mě, že bývalý evropský komisař nedávno vystoupil v televizi a vyjádřil potěšení nad tím, že rumunská vláda právě zrušila celé volby. Varoval, že pokud věci nepůjdou podle plánu, může se totéž stát i v Německu.”

„Vyjadřování názorů není zasahováním do voleb. I když názory vyjadřují lidé mimo vaši zemi a jsou to lidé velmi vlivní, a věřte mi, že to říkám s pobavením, pokud americká demokracie přežije deset let nadávání Grety Thunberg, vy přežijete pár měsíců Elona Muska.”

„Můžete věřit, že je špatné, když Rusko kupuje reklamu na sociálních sítích, aby ovlivnilo volby. My si to rozhodně myslíme. Můžete to odsoudit i na světové scéně. Ale pokud lze vaši demokracii zničit pomocí digitální reklamy za pár set tisíc dolarů z cizí země, pak od začátku nebyla příliš silná.”

„Myslím, že není nic naléhavějšího než masová migrace. Žádný volič na tomto kontinentu nešel k volebním urnám, aby otevřel bránu milionům neprověřených přistěhovalců. A stále více lidí po celé Evropě volí politické lídry, kteří slibují, že nekontrolovatelné imigraci učiní přítrž.”

„Ve Washingtonu je nový šerif. Věřit v demokracii znamená chápat, že každý z našich občanů má rozum a má svůj hlas. A pokud tomuto hlasu odmítneme naslouchat, i ty nejúspěšnější bitvy nám přinesou velmi málo. Bůh vás opatruj!”

Co Evropě nedochází

Situace je jiná

Níže uvedené je komentář autora (pokud obsahuje nějakou podstatnou informaci, je odkaz na její zdroj na konci článku): 

Evropa vůbec nechápe, jak dramaticky se situace v Americe změnila. Když Donald Trump poprvé vyhrál prezidentské volby v roce 2016, myslela si celá Amerika včetně mnoha významných politiků Republikánské strany, že se jedná o jakýsi „jednorázový úlet”, výchylku, která se brzy vrátí k normálu.

Republikáni sice kontrolovali Kongres i Senát, ale mnoho z nich se aktivně stavělo proti Donaldu Trumpovi včetně tehdejšího republikánského šéfa Kongresu Paula Ryana. Důkaz? Kongres nikdy neschválil financování výstavby zdi na jižní hranici, které Trump požadoval. Pro srovnání se tehdy jednalo o částku ve výši necelých 6 miliard dolarů, která představovala 15 % částky schválené na zahraniční pomoc přes agenturu USAID.

Ruská kauza

Vláda Donalda Trumpa byla v prvním funkčním období výrazně oslabena aférou kolem jeho údajného napojení na Rusko a prvním procesem impeachmentu, který byl zahájen na základě Trumpova telefonátu s prezidentem Zelenskym. Detaily zde. Obě kauzy se táhly dlouhé měsíce a vládu výrazně zatěžovaly.

Média hlavního proudu před osmi lety utvářela veřejné mínění, vliv alternativních médií byl slabý. Sociální sítě buď otevřeně cenzurovaly konzervativní zdroje nebo omezovaly jejich dosah za pomoci algoritmů.

Donald Trump nastoupil v roce 2017 do úřadu bez zkušeností s tím, jak funguje Washington, a výběr členů své vlády podle vlastních slov podcenil. Ministři jeho kabinetu na klíčových pozicích pocházeli z kruhů washingtonského „establishmentu” a nedokázali čelit tlaku progresivních médií.

Slabší pozice

Všechny tyto faktory měly vliv na „vyjednávací sílu” a pozici tehdejšího kabinetu. Když Donald Trump požadoval po evropských státech aliance, aby alespoň plnily svoje finanční závazky, nebo od Německa, aby nestavělo plynovod Nord Stream, snesla se na něj v médiích silná kritika. „Porušil diplomatické normy”, nazval Německo „vazalem Ruska” a „jeho invektivy odchýlily summit NATO od demonstrace jednoty vůči Rusku”, psala média před sedmi lety. Německá delegace se mu při poznámce o Nord Streamu vysmála.

Velký třesk

Donald Trump vyhrál prezidentské volby nejpřesvědčivějším způsobem za poslední desítky let. Více zde. Média s mnohamiliardovými rozpočty prohrála informační válku s nezávislými novináři, kteří měli k dispozici pouze mobilní telefon a platformu X, již koupil Elon Musk a která přestala blokovat konzervativní názory nebo informace, jež se demokratům nehodily do krámu. Vliv médií hlavního proudu na veřejné mínění v USA se stal zanedbatelným.

Republikáni kontrolují Kongres i Senát, ale na rozdíl od minulosti je v jejich řadách většina těch, kteří otevřeně podporují Donalda Trumpa nebo si nedovolí se stavět proti němu, protože čelí tlaku od svých voličů. Republikáni, kteří se proti němu staví, jako například bývalý šéf Senátu Mitch McConnell, ztratili vliv. Byť byl Mitch McConnell proti nominaci Roberta Kennedyho na post ministra zdravotnictví a jako jediný hlasoval proti, všichni ostatní republikáni v Senátu jej ignorovali.

Silný tým a oslabená opozice

Trumpův tým byl pečlivě vybírán dlouho dopředu. Jeho členové jsou odhodláni prosadit jeho volební program a svoji loajalitu prokázali v minulosti v těžkých dobách. Neexistuje žádná kauza Rusko. Přestože již první demokratický kongresman oznámil, že připravuje impeachment, je v podstatě k smíchu.

Demokraté jsou v defenzivě. Korupce, která vyšla na povrch v agentuře pro zahraniční pomoc USAID a jež postupně vychází na povrch v dalších státních institucích, je oslabuje. Jejich výkřiky, že se jedná o útok na demokracii, u občanů nezabírají. Podpora Donalda Trumpa je nejvyšší v historii.

Vyjednávání z pozice síly

Z těchto důvodů je pozice americké exekutivy výrazně silnější než v minulosti. Donald Trump je odhodlán prosadit svůj volební program, jehož hlavním mottem bylo chránit zájmy Američanů doma i ve světě. Má silný mandát, podporu obou komor parlamentu, loajální a schopný tým a proti němu stojí média, která ztratila jakýkoli kredit.

To je velký rozdíl oproti situaci před osmi lety.

Co bude dál?

Text níže je volným souhrnem názorů nezávislých komentátorů z USA.

America First

„Američané na prvním místě” bylo mottem volebního programu prezidenta Trumpa od prvního okamžiku, kdy oznámil svoji kandidaturu v roce 2015. Prohlásil, že ukončí zneužívání otevřenosti amerického trhu jeho obchodními partnery, zastaví přesun průmyslu mimo americké území a pokoutné krádeže západního know-how Čínou.

V zahraniční politice deklaroval svůj úmysl ukončit nesmyslné války bez jasného a dosažitelného cíle, které Amerika do té doby vedla, a donutit členské státy NATO, aby dodržovaly své závazky. V roce 2017 splňovaly svůj závazek pouze 3 členské státy. V poslední volební kampani sliboval Donald Trump rychlé ukončení války na Ukrajině a konec jejího financování.

Zadarmo ani USA nehrabou

Nad rámec zneužívání otevřenosti amerického trhu zastávají USA názor, že nesou nepřiměřeně velký podíl na nákladech na obranu západní Evropy. Za prvé jsou to celkové výdaje na obranu a za druhé financování „jaderného deštníku”, jenž chrání Evropu včetně silného Německa, které žádné jaderné zbraně jako poražená mocnost z druhé světové války nemá.

Nová americká administrativa nebude tolerovat to, co v minulosti, zejména ze strany Německa, které si užívá jaderné ochrany „zadarmo”, ignoruje varování, aby se energeticky nevázalo na Rusko, a její političtí představitelé se předhánějí v tom, kdo pronese více pohrdavý komentář na adresu USA.

Rusko a Čína 

Donald Trump si uvědomuje, že největším geopolitickým protivníkem Ameriky je Čína a že největší chybou státníka je dovolit, aby se dvě velké země, jedna rozlohou a zdroji a druhá počtem obyvatel, sblížily. To je jedním z důvodů rychlého ukončení války na Ukrajině.

Evropa jako geopolitický partner nemá v současnosti co nabídnout. Svůj průmysl cílevědomě decimuje, armády evropských zemích jsou oslabeny, neboť Evropa dlouhá léta upřednostňovala nákup pastelek před výdaji na obranu. Její politici jsou všem velmocím víceméně pro smích a dobří pouze na to, aby posílali peníze teroristům do Gazy nebo je dávali na dávky imigrantům. V případě většího konfliktu může Evropa dodat možná správná zájmena pro tucet genderů a jednotnou mediální frontu, ve které jiný, což znamená nesprávný názor, nemá místo.

Na komentáře o „mnichovském kompromisu” Pete Hegseth reagoval poznámkou, že Amerika nebude podporovat Evropou propagovanou nekonečnou zákopovou válku placenou americkými občany.

Jedním z důvodů pro snahu americké administrativy dostat Grónsko do zóny svého vlivu je kompenzace výrazně oslabující pozice Evropy a posílení americké národní bezpečnosti ve vztahu k Rusku a Číně.

Evropa je důležitou součástí západní civilizace a přirozeným partnerem USA. Není v americkém zájmu, aby Evropa dokončila nastoupenou cestu zelené, genderové a imigrační sebevraždy, ale aby stávající trend otočila. Jedním ze způsobů je změna politického vedení a Evropa by měla respektovat, pokud si ji občané přejí. To je vzkaz z minulého týdne.

Post scriptum

Pozn. autora:

Reprezentace České republiky vsadila na jednu kartu, a to vítězství Kamaly Harris. Stejně jako Německo, které je alespoň důležitou a silnou zemí, se předhání v tom, kdo pronese hanlivější komentář na adresu amerického prezidenta, a dovolí státní televizi, aby o událostech v USA informovala hrubě manipulativním způsobem. Pak vydá komuniké, že se těší na spolupráci, a domnívá se, že strýček Sam je strýček Blbeček. 

No, jen aby se nezmýlila. Odnesou to totiž všichni občané. Vyjednávací pozice v zahraniční politice totiž od nepaměti vychází z reálného posouzení situace, a ne z opakování frází od útvaru strategické komunikace.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*