Podle Bašty má naše společnost nakročeno tam, kde jsme byli před 33 lety, tedy kdy existuje jen jeden povolený názor a vše odlišné je dezinformace!
.
„Všechno, co dělají oni, je báječné, jen jim to kazí dva lidi: Babiš a Putin. Ti, kdo chodí demonstrovat, skočili na lep jednomu nebo druhému, případně oběma najednou. Realitu poznají, až jim budou vytloukat okna vládního úřadu,“ prohlásil v nedávném rozhovoru poslanec SPD, disident minulého režimu, signatář Charty 77 a bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta.
.
Poukázal také na současné snahy státu o monitoring radikalizace státních zaměstnanců, který on sám už zažil od StB, a podle Bašty je možné, že se nyní dočkáme i provokatérů, kteří vymění hospody za sociální sítě.
.
Podle Bašty se nálepkování a ostrakizace nositelů odlišných názorů ukazuje stále více. Bašta poukazuje na skutečnost, že dnes už máme jen jeden povolený názor a všichni ostatní, kdo říkají něco jiného a neopakují ta moudra, která jim svými signály posílá třeba premiér, jsou agenty zlého Putina nebo Babiše. S tím souvisí i dokument ministerstva vnitra, který získaly Seznam Zprávy, o radikalizaci státních zaměstnanců, jejichž postoje je třeba monitorovat.
„To není nic nového, to měla už Státní bezpečnost dokonale propracované, když soudruhům posílala na ústřední výbor každý týden zprávy o náladách. Takže se dočkáme, že nějací agenti – nevím, zda z BIS nebo z vnitra – budou chodit do hospod, provokovat debaty a budou rozesílat různé provokativní emaily státním zaměstnancům. A pak budou hlásit, že probíhá radikalizace a je třeba přijmout opatření. Tohle už tu bylo, jdou po cestě, na kterou komunisté potřebovali 41 let, ale oni to zvládnou do roka a do dne,“ řekl Bašta.
.
Dále také připomněl paralelu z doby „za císaře pána“ popsanou ve slavném Švejkovi, kdy byli provokatéři mezi veřejností běžní. „Tehdy pokládali otázky jednoduché a primitivní, teď budou spíše provokovat na sociálních sítích než na živo. Kdyby to totiž dnes dělali na živo, mohli by dostat přes ústa,“ řekl Bašta.
.
Současné snahy státu, probíhají v rámci takzvaného boje proti dezinformacím, opomíjí, jak rozpoznat, co je dezinformace a co odlišný názor oponenta. Podle Bašty je to pro vládu totéž, protože my máme jen jeden povolený názor a vláda to zdůvodní tím, že jsme ve válce.
.
Častým argumentem vládních politiků v tažení proti dezinformacím bývá, že odlišný názor je v pořádku, ale nesmí se jednat o lež. „To je docela zajímavé. Já bych si to přeložil tak, že odlišný názor je v pořádku, když o něm ten člověk nemluví, jen si ho myslí,“ uvedl Bašta. Vyjádřil se i ke složitosti rozlišování informací a dezinformací. Jako příklad může posloužit koronavirus. Dohady a zmínky o tom, že vzniknou covidové pasy nebo budou potřeba další a další dávky očkování, byly označovány za konspirační teorie a dezinformace. Časem se však staly realitou.
.
Bašta také hovořil o tom, že jedna z informací a dezinformací je to, že jsou informace, které přišly dříve, než se to vládě hodí. A zmiňuje slova slavného českého spisovatele, básníka a politika Karla Havlíčka Borovského, který napsal:
.
„Za pravdu je různá sazba,
jednou pomník, jindy vazba.
Kdo ji řekne dřív než včas,
tomu pravda zlomí vaz”
.
„A to je definice dezinformací, je to pravda, kterou někdo řekne dříve, než se to smí. Ale jaká pravda je, to se říkat nesmí,“ vysvětlil Jaroslav Bašta.
.
Nakonec zdůraznil, že bez svobody slova nemůže být demokracie. „A jestliže je prvním úkolem demokracie především hlídat svobodu slova, myšlení a názorů a někdo se tomu zpronevěří, posouvá se někam do autoritářské společnosti. Většinou to pak končí nějakým konfliktem vnějším nebo vnitřním, a to je nesmírně nebezpečný postup. V okamžiku, kdy začne jak Evropská unie, tak naše vláda omezovat svobodu vyjadřování a svobodu myšlení, máme nakročeno někam, kde jsme byli před těmi 33 lety,“ dodal závěrem Bašta.
.
Jaroslav Bašta, prvnizpravy.cz
Pojem dezinformace, to je inovativní mocenský klacek v rukou novodobé totality.
Zatímco pravda ujde 100 km, tak lež stihne oběhnout 2x zeměkouli….,bohužel..