Kdo vůbec vyhrál?
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Smyslem tradičně chápané politiky je asi identifikování nejlepších lidi a politických alternativ relevantních zájmu státu a lidu a dovést je k moci, v EU se tento proces téměř zablokoval. Obvykle se politické alternativy konstruovaly ve schematu zájmy státu versus zájmy občana, a tyto alternativy se předkládaly voliči k posouzení. V Evropské unii tento přirozený princip politiky přestal platit protože zmizel důvod jeho existence. Stát je fiktivním státem a zájem občana je vládnoucímu systému směšný. Ve volbách se ještě zachovává formální dekórum zájmů státu a občana, ale občan už musí být totálně mediálně zdrogován, aby tomu věřil. Ve Francii Macronovi liberálové a levičáci samozřejmě mají formálně jiný programový mix zájmu státu a občana, ale když se po prvním kole parlamentních voleb zdálo, že volby otevřou cestu k moci skutečné alternativě Rassemblement National a hrozilo, že oba zdánlivě protichůdné politické proudy přijdou o moc, programový mix přestal rozhodovat a bratrsky se proti RN spojili.

V Evropě se politické paradigma posunulo od schematu zájem státu versus zájem občana k paradigmatu zájem státu a občana versus zájem nadnárodních antilidových struktur, a v politickém terénu ve Francii se nové paradigma zhmotňuje v alternativě RN versus ostatní partaje. Francouzský volební systém dokonce předjímá nové paradigma, není ani většinový, ani poměrný a má tendenci zabrzdit cestu k moci straně, která je alternativou k systémově silnějšímu prvku, což jsou v tomto případě nadnárodní struktury, např. v minulé epoše to byl ve východní Evropě vždy stát, který rozhodoval i o tom, co je zájmem občana. V socialismu byly volby zbytečné, protože zájem státu neměl alternativu, v EU je to podobné, zájem nadnárodních struktur nemá žádnou alternativu, o čem tedy hlasovat. Alternativa se může prosadit jen v systémově slabých bodech.

Včera večer to v televizi CNews vypadalo na přímý přenos politické apokalypsy, RN, která už téměř nominovala vládu, se v konečném výsledku beznadějně propadala. I v obvodech, kde vedl po prvním kole kandidát RN s procentem blízko k padesáti, byl zvolen levičák nebo macronista. Např. sestra Marine Le Penové prohrála o 200 hlasů, k vítěznému extrémně levicovému kandidátovi se přidali i údajní liberálové Macronova bloku. Vládnoucí systém má pořád dost síly, aby manipulacemi všeho druhu postup alternativy zastavil, režim se po prvním kole maximálně mobilizoval, režimní partaje organizovaly nenávistná shromáždění a propagandistická mašinerie nezapomněla na nic, na druhé straně RN propagandisticky úplně odpadla. Extrémní levice stáhla v 130 volebních obvodech kandidáty ve prospěch Macronova bloku a podobně v řadě obvodů i Macronův blok.

Resumé druhého kola mohlo znít: „Francouzi dostali, co si zaslouží“. RN v počtu mandátů skončila třetí (143 mandátů) za levicovou NFP (182) a Macronova koalice Ensemble (168), k absolutní většině ve sněmovně je třeba 289 mandátů. Bezprostředně po volbách se nesourodá NFP rozložila, socialisté s 65 mandáty a pravděpodobně i zelení a komunisté koalují s Macronovým blokem.

Včera v noci u diskuzního stolu v televizi CNews řekl bývalý ministr obrany velmi moudrý centrista Hervé Morin, nemyslete si, že lze svázat Francouze starou sanitární strunou proti RN a obsah zmizí ve vzduchu, naopak, bude macerovat a projeví se v příštích prezidentských volbách. A to je slabý bod vládnoucí režimu, kdo má víc hlasů bere vše. Dnešní ráno potvrdilo Morinova slova, RN nedopadla až tak špatně, francouzská politika nabrala pozitivní směr, RN se spojenci s 37,25% (10,2 milionů hlasů) je daleko nejsilnější stranou, druhá NFP dostala 25% a 7 milionů hlasů a Macronův blok 6 milionů. RN téměř zdvojnásobila počet mandátů.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. No jako vždy Yankees, jenž to vše naaranžovalo dle svých představ. Ale proč ne, mají-li evrodebilové zájem chcípat za svého páníčka, nemá právo jim v tom nikdo bránit. Ono totiž kdyby tomu bylo jinak, tak by proYankeesští ojro vládci, byli už v igelitu. Ojropa už nemá pud sebezáchovy jako kdysi.

  2. To je stejné jako u nás (i jinde v EU).

    Většině lidí se daří stále ještě tak dobře, nebo alespoň přijatelně, než aby vystoupili ze své komfortní zóny a začaali byť jen myslet na možnost nějaké skutečné změny.

    Změna by byla možné ohrožení té jejich stále se horšící “přijatelnosti”.

    Další stádium takových postojů bude: “S tím se už nedá nic dělat”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*