Ukrajinská válka je mlýnek na maso
Sdílet článek:

ONDŘEJ HORECKÝ

Ukrajina nemá šanci Rusko porazit a Spojené státy by měly začít s Putinem spolupracovat a tvrdě na něj tlačit, aby s vražděním u svého souseda přestal, byť by to mělo být za cenu ztráty části území, míní americký historik.

„Nemůžeme nechat Putina vyhrát a pohltit Ukrajinu. A nemůžeme nechat Ukrajinu bojovat navěky a ztratit polovinu obyvatel buď kvůli emigraci, nebo kvůli obětem v boji. Musí tedy existovat mechanismus, který Putina neodmění a dostane ho zpět. A přitom pochopit, že Krym a Donbas nikdy nebudou ukrajinské vzhledem k té pohnuté historii,“ uvedl v pořadu American Thought Leaders spisovatel, vojenský historik a politický komentátor Victor Davis Hanson.

Hanson, který chystá novou knihu s názvem Konec všeho, si s moderátorem Janem Jekielkem povídal nejenom o konfliktu na Ukrajině, ale i o woke ideologii, která narušila americkou společnost, či o levicových politicích, kteří nejsou ochotni přiznat si chybu.

Hanson je toho názoru, že Rusko není pro svět ve srovnání s Čínou globální hrozbou. Chceme-li ve vztahu k válčení na Ukrajině někam pokročit, je třeba začít s Putinem jednat a odradit ho od dalšího běsnění, jinak ho jen odháníme do náručí aliance zla a prodlužujeme „největší válku na evropské půdě od 2. světové války“, myslí si historik.

Ukrajina podle něj nemá schopnosti provádět sabotážní činnost na území Ruska v takovém rozsahu, jaký byl byl potřebný, aniž by do konfliktu vtáhla další strany.

„Země se 40 miliony obyvatel, která přišla o 25 % populace v podobě uprchlíků, nepůjde do ruského prostoru ničit sklady, dopravu, zásobovací uzly, potápět flotilu na Černém moři, všechny věci, které by byly logické a nezbytné v plnohodnotné válce. Nefunguje to proti zemi, která má třicetinásobek území, desetinásobek HDP, s trojnásobným počtem obyvatel a se šesti tisíci jaderných hlavic… Prostředky, které by umožnily Ukrajině vyhrát, nejsou v jaderném pokeru možné. Prostě to nejde. Ne, když jednáte s Putinem,“ je přesvědčen Hanson.

Válečné kampaně proti Rusku nebyly z historického hlediska úspěšné a je rozdíl, zda je konflikt brán jako útočná expedice na cizím území daleko od hranic nebo zda se odehrává přímo na hranicích. Toho Putin pak zneužívá k apelování na vlastenectví Rusů, konstatuje americký komentátor.

„Putin… vyčerpává zdroje Ukrajiny rychlým tempem. A všichni říkají, že to nemůže vydržet. On to vydržet může. Může to vydržet déle než Ukrajina. O to jde,“ argumentuje Hanson. Západní politici podle něj sice proklamují, jak obrovsky Putinovi ubližují, ale zároveň si neuvědomují, že při tom zraňují i lid na Ukrajině.

„Zabíjíme čtvrt milionu nejlepších občanů Evropy, těch úžasných ukrajinských mladých dětí, které vlastenecky bojují. Snaží se zastavit tuto brutální agresi a my je vyzbrojujeme. Ale je to mlýnek na maso, je to Somma, je to Verdun a oni si pořád myslí, že vyhrají,“ domnívá se historik s odkazem na bitvy první světové války, kde došlo k obřím ztrátám na životech.

S Moskvou je třeba začít jednat, podotýká Hanson – a konflikt ukončit. „Kdyby prostě řekli: ,Jsou jiní než my, ale to neznamená, že nemůžeme mít fungující, realistický, reálný politický vztah.‘ Tak jsme to dělali vždycky. A doufám, že se nám to podaří znovu a odtrhneme je od Číny nebo naopak,“ domnívá se Hanson.

Zatímco Trump byl oponenty z řad demokratů neprávem obviňován ze spolčení s Ruskem, ve skutečnosti byl na Putina daleko tvrdší než oni a Putinovi jeho kroky nevyhovovaly, míní historik. Demokratičtí politici byli dle něj k Putinovi příliš shovívaví a naivní a souhlasili s řadou ústupků, aby pak poznali, že toho ruský diktátor zneužil. „Byla to levice, kdo říkal, že musíme Rusku vyjít vstříc, a pak dostali od Putina facku a byli poníženi,“ říká Hanson.

Jako příklad uvádí incident z března 2012, kdy Obama řekl Medveděvovi, aniž by věděl, že je zapnutý mikrofon: „Povězte Vladimirovi, že toto jsou moje poslední volby. Pokud bude trochu flexibilní a dá mi prostor, budu flexibilní i já v otázce protiraketové obrany.“

„Zapomínáme na to, že oba dohodu dodrželi. Demontovali jsme protiraketovou obranu v České republice a Polsku a Putin se choval slušně, dokud nebyl Obama znovu zvolen, a pak se o rok a půl později pustil do Donbasu a Krymu.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*