D. Trump zůstává těžkou vahou americké politiky
Sdílet článek:

D. Trump v průzkumech obliby jasně vede nad J. Bidenem. V primárkách Republikánské strany před podzimními volbami vítězí kandidáti, které doporučil. A výsledky místních voleb potvrzují posun Američanů směrem k republikánům.

Popularitu D. Trumpa v USA vyjádřil trefně někdo na sociálních sítích. Řada Američanů má kvůli ilegální migraci, stagnaci životní úrovně a posunu Ameriky doleva pocit, že jim hoří dům, který celý život budovali. Jestli je ten pocit oprávněný, nebo ne, není důležité. Okolo jejich domu jde několik lidí, ale pouze jeden z nich říká, že sdílí jejich názor, že je dům v plamenech, a nabízí, že přiveze stříkačku. Tíženi pocitem hořícího domu si mnoho lidí zvolí hasiče, přestože občas mluví vulgárně a dělá blbé vtipy.

Podle posledních průzkumů popularita D. Trumpa v USA neklesá, ale spíše stoupá. Dokazuje to řada událostí z posledního měsíce. Zdroje informací jsou na konci článku.

(1) D. Trump v průzkumech jasně vede

Podle průzkumu agentury Rasmussen je náskok D. Trumpa před současným prezidentem J. Bidenem 14%. D. Trump dosud oficiálně neoznámil, zda bude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2024, ale většina lidí z jeho okolí předpokládá, že do boje o Bílý dům za dva roky vstoupí. Fakt, že v pravidelných intervalech pořádá shromáždění svých příznivců, tuto hypotézu spíše potvrzuje.

Agentura Rasmussen se ptala v květnu potenciálních voličů, koho by volili, kdyby se prezidentské volby konaly dnes. Polovina voličů řekla, že D. Trumpa, 36% by hlasovalo pro současného prezidenta. Převaha D. Trumpa v průzkumech je tak přesvědčivá, že i jeden z jeho největších republikánských kritiků , senátor Mitt Romney, řekl, že D. Trump je jasným kanditátem.

(2) Doporučení D. Trumpa má v primárkách velkou cenu

V současnosti probíhají volby v rámci Republikánské strany, ze kterých vzejdou republikánští kandidáti do podzimních voleb do zastupitelských orgánů jednotlivých států i federálního Kongresu a Senátu. Volby se konají vždy v polovině prezidentského mandátu a volí se v nich část zastupitelů v jednotlivých komorách parlamentu.

Výsledek voleb může mít velký vliv na americkou politiku, neboť v případě prohry v nich Demokratické strana ztratí svoji stávají většinu v Kongresu a supertěsnou většinu v Senátu.

Řada republikánských kandidátů dostala od D. Trumpa oficiální vyjádření podpory. Z výsledků primárek ve státech Arkansas, Indiana nebo Ohio z počátku tohoto týdne vyplývá, že skóre pro kandidáty podpořené D. Trumpem je 76 ku 3. Tři kandidáti, kteří dostali podporu od D. Trumpa prohráli, 76 jím podpořených kandidátů dosud v primárkách zvítězilo.

Nominační souboj v rámci Republikánské strany je většinou veden mezi kandidáty, kteří se otevřeně hlásí k politice D. Trumpa, a ostatními kandidáty, kteří jsou někdy svými kritiky nazýváni zkratkou „RINO”. Jedná se o mírně hanlivé označení, které se v americké politice používá již více než sto let a znamená „Republikáni pouze jménem”, v originále „Republicans In Name Only”. Označuje republikánské politiky, kteří se příliš často odkloní od tradiční konzervativní politiky.

Možná nejpřekvapivější je vítězství kandidáta do federálního Senátu ze státu Ohio, J.D. Vance. Podle médií jde o pravicového populistu. Přestože byl v roce 2016 velkým kritikem D. Trumpa, změnil během času názor a D. Trump jej před primárkami oficiálně podpořil. Od svých protikandidátů se vyznačoval zejména tím, že kritizoval eskalaci konfliktu na Ukrajině a americkou účast v něm.

(3) Místní volby by měly být pro demokraty varováním

V řadě případů se republikánům podařilo zvítězit v místních volbách v okrscích, ve kterých historicky dominovali demokratičtí politici. Mezi jinými zvítězila v dubnu v místních volbách v okrsku Kenosha, který v roce 2020 utrpěl během demonstrací Black Lives Matter velké materiální škody, zástupkyně republikánské strany a ukončila 14 let vlády Demokratické strany.

(4) Republikánští voliči se aktivizují

V reakci na aktuální stav americké ekonomiky a společnosti roste ochota republikánský voličů aktivně se účastnit politického života. Rodiče popuzení zaváděním genderových ideologií do škol všech stupňů včetně předškolních zařízení se zasadili o výměnu školních rad v řadě měst, přestože se je FBI snažila označit za domácí teroristy. A účast republikánských voličů v primárkách konaných v posledních dvou měsících výrazně stoupla.

Podle dat ke konci minulého týdne se k volbám dostavilo o 30% více republikánských voličů v porovnání s údaji z roku 2018. Naopak účast voličů Demokratické strany klesla o 6%.

Deník New York Post napsal, že to může znamenat „červenou vlnu” v nadcházejících podzimních volbách a velké vítězství Republikánské strany, jejíž oficiální barvou je červená.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*