Globální střet před branami?
Sdílet článek:

Rokem 2022 jsme definitivně vstoupili do nového multipolárního světa, jehož hlavním znakem je nestabilita a nepředvídatelnost. Čeká nás pravděpodobně éra regionálních střetů a válek, která bude projevem absence globální velmoci, jenž by sehrávala roli „světového policisty“. Toto období zřejmě ukončí až nástup nové vedoucí mocnosti, která nastolí i nový mezinárodní řád. Ta vzejde z velkého globálního střetu dvou antagonistických bloků, demokratických a autoritářských států, které svedou nelítostný boj o budoucí podobu světa.

Asijská rozbuška

Unipolární svět ambice mnoha zemí posledních 30 let úspěšně brzdil. To platilo i o Číně, která věděla, že přímý vojenský střet se Spojenými státy americkými by neustála. Své globální aktivity proto primárně zaměřila na šíření ekonomického vlivu a získání podpory pro své cíle hybridními metodami.

Vypuknutím války na Ukrajině a odmítnutím USA se do ní přímo zapojit však tento svět skončil. Číně se tak otevřel prostor pro realizaci jejích dlouhodobých cílů a ambicí za mnohem menšího rizika, než tomu bylo ještě před pár lety. Navíc je nyní i mnohem lépe vojensky připravena. Uplynulých 10 let se pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga věnovala systematickému posilování svých vojenských kapacit na zemi, ve vzduchu i na moři, vybudovala rozsáhlé kybernetické síly a začala pro své operace využívat i vesmírný prostor.

Její armáda je vybavena nejmodernějšími zbraněmi a technologiemi a v mnoha směrech již americké ozbrojené síly dostihla nebo i překonala. Čínský režim rovněž zásadním způsobem utužil svou moc v zemi. Kontrola nad životy všech občanů dosáhla nebývalých rozměrů, nejtvrději pak dopadla na obyvatele Tibetu, Sin-ťiangu a Hongkongu s cílem zadusit jakýkoliv jejich separatismus.

Proměnil se však i samotný režim. Prezident Si Ťin-pching se stal fakticky neomezeným vládcem země, ve straně se vypořádal se všemi potenciálními rivaly a koncentroval ve svých rukou obrovskou moc. Jeho vůdčí postavení by měl definitivně stvrdit říjnový 20. sjezd Komunistické strany Číny, jenž by měl vytýčit i směr, kterým by se země měla ubírat v následujících 5 letech. O tom, že to bude směr, který udá právě Si Ťin-pching, nikdo nepochybuje. Ten se již loni na podzim jasně vyjádřil, že jeho hlavní prioritou zůstává „znovusjednocení“ Číny, kterému ale dlouhodobě brání nezávislost Tchaj-wanu. Tato překážka proto musí být odstraněna, aby mohl být celý proces dokončen.

Tchaj-wan si je velmi dobře vědom, že jeho nezávislá existence je nyní skutečně v sázce. Mezinárodní situace se výrazně proměnila, a to v neprospěch jeho dosavadního garanta bezpečnosti, kterým jsou USA. Americký postoj k válce na Ukrajině zasel mezi tchajwanské obyvatele vážné pochybnosti o skutečné připravenosti USA ostrov v případě čínského útoku bránit. Přestože se USA snaží být v asijsko-pacifickém regionu více aktivní a posilovat vojenskou spolupráci jak s Austrálií v rámci bezpečnostního paktu AUKUS, tak také s Japonskem, které vnímá rostoucí čínské ambice jako své bezprostřední ohrožení, řada zemí regionu váhá s jasným příklonem na jednu či druhou stranu.

Teprve v posledních měsících se začala probouzet Jižní Korea, která po letech mírových snah a úsilí o mezikorejský dialog pochopila, že změny v globální rovnováze sil mohou podnítit i jejího severního souseda k pokusu změnit dosavadní status quo vojenskou silou a že je třeba uvažovat v širších geopolitických souvislostech. Přitom právě Jižní Korea je rovněž bytostně závislá na amerických bezpečnostních zárukách a protiraketovém deštníku.

V případě, že by Čína a Severní Korea provedly vojenské údery současně, ocitly by se USA ve velmi obtížném postavení. Dostát závazkům obrany Tchaj-wanu a Jižní Koreje, i přes přítomnost amerických jednotek v oblasti, by bylo tváří v tvář dvou jaderným mocnostem nad jejich síly. Lze očekávat, že v takovém případě by navíc konflikt dále eskaloval a byly by do něj zataženy i další klíčové země regionu, nejen Japonsko, ale především obě jaderné mocnosti sousedící s Čínou na jihu kontinentu. Odvěká rivalita Indie a Pákistánu, posílená čínskými mocenskými ambicemi, by velmi pravděpodobně znovu přerostla v otevřenou válku.

Pnutí na Blízkém východě

Nestabilita v regionu Blízkého východu způsobuje problémy zemím v jeho bezprostředním i vzdálenějším sousedství již více než 10 let. Sýrie, Irák a Libye se staly nefunkčními státy, jejichž vlády přestaly po občanských nepokojích tzv. Arabského jara a stažení amerických jednotek z tohoto prostoru ovládat území jimi doposud spravovaná. Toto vakuum vyplnil Islámský stát, který na několik let obsadil rozsáhlé oblasti těchto států a nastolil tvrdý režim represe a teroru vůči všem, kdo se odmítali podřídit islámským zákonům.

Po mezinárodní intervenci a porážce islamistů začaly prostor vyplňovat regionální mocnosti. Svůj vliv a zájmy aktivně prosazují především Turecko a Irán, které si do značné míry již mocensky rozdělily Sýrii i Irák. Saudská Arábie pak projektuje svůj vliv především v Jemenu, kde již několik let vojensky intervenuje proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. A právě mocenské ambice Íránu a Saudské Arábie mohou region snadno uvrhnout do dalšího konfliktu, zvláště pokud Írán i přes mezinárodní sankce dokončí proces výroby své jaderné zbraně.

Již dnes je zřejmé, že je to pouze otázkou času, neboť disponuje dostatečným množstvím obohaceného uranu pro výrobu více než jedné takové zbraně. Na potenciální střet s Íránem se tak připravuje i Izrael, doposud jediná jaderná mocnost v regionu, pro nějž jaderný Írán znamená životní hrozbu.

Klíčovou roli opět sehraje postoj USA a americká ochota a připravenost v regionu vojensky zasáhnout. Operace proti Islámskému státu se v zásadě omezila jen na letecké údery, v případě rozsáhlejšího konfliktu za účasti Íránu vyzbrojeného jadernými zbraněmi však pouze částečné zapojení agresi nezastaví. USA sice v oblasti disponují značným množstvím leteckých a námořních základen, a to jak v okolí Perského zálivu na Arabském poloostrově, tak v samotném Turecku, bez nasazení amerických pozemních sil se ale jejich dosavadní spojenci budou muset bránit sami.

Izrael je na takovýto scénář připraven, s bojem za uhájení své existence má ostatně dlouholeté zkušenosti. Turecko je pak ve specifickém postavení. Je členem NATO, ale zároveň má své vlastní regionální zájmy a ambice, a to nejen na Blízkém východě, ale i na přilehlém jižním Kavkazu či ve východním Středomoří. S Íránem je schopno se pragmaticky dohodnout, přičemž napjaté vztahy mělo v uplynulých letech naopak se Saudskou Arábií. To se ale v posledních měsících změnilo. Obě země přistoupily k normalizaci vzájemných vztahů, což výrazně posílí společnou frontu sunnitských států proti šíitskému Íránu a zároveň opětovně sblíží hlavní americké spojence v regionu.

MARTINA HERANOVÁ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. To je neskutečně hloupý článek říkající, že státy jsou jak malé děti, nad kterými když nestojí velký bratr s klackem, tak se jenom hádají a rvou, to, co je tu napsáno, to je zvrácenost. Existuje tzv. OSN, kterému právě tento velká bratr s klackem brání, aby byl plně funkční, ten velká bratr, který parazituje na ostatním světě, je právě tím, kdo války mezi státy vyvolává a to ve svém vlastním ekonomickém zájmu. Něco podobně hloupého, jsem už dlouho nečetl. to musím říci.

  • OSN existuje,ale k cemu je,kdyz143 statu odsoudi dobyvacnou agresi,agresor to vetuje a je vysmaty?

   • Jistě….,samozřejmě odsoudit dobyvačnou agresi je téměř pro většinu světa asi přirozené. Přirozené je to jen potud, pokud je agrese jednostranná a to v případě UA tak není….

    Svět Zelinskému navrhnul Minsk I a pak Minsk II a obojí ukrajinci nemínili dodržovat. Dokonce tam zahynulo za 8 let konfliktu asi 15 000 civilistů a vzbouřených bojovníků. Škoda že nikdo neposlouchá co říká ruská strana a mělo by to tak být, protože v demokracii má platit to staré římské….”vyslechněme i druhou stranu” ..Tak tedy Putin říkal že RF půjde chránit rusky mluvící obyvatele Donbasu a okolí….

    Kdyby Zelinský jednal, jak to konečně slíbil před prezidentskými volbami, tak tam válka ani nemusela být….JInak za RF stojí nepřímo velká část světa, která sankce neuznává s Ruskem obchoduje, třeva Čína, Indie, Brazilie, JAR, a další….Bez jejich pomoci by Rusko prohrálo…

 2. Dovolím si nesouhlasit se základní tezí, napsanou v závěru prvního odstavce, tedy že světového řádu se ujme jedna mocnost, která vyhraje globální střet. Jak víme, tak od druhé světové války byla rovnováha udržovaná (a fungovala) dvěma proti sobě stojícími bloky. Poté, co socialistický blog (representovaný Gorbačovem) do toho hodil vidle, nastalo obdoví hegemonie jedné velmoci. Ale to je nejspíše jen přechodný stav. Rovnováha se zase udělá mezi dvěma silnými bloky, které se už v podstatě vytvořily, jen se čeká na to, jakým způsobem dopadně nebo nedopadně válka na Ukrajině a který blog vyjde posílen a přidají se k němu ostatní státy a který vyjde oslaben (teda jestli válka na Ukrajině neskončí globální jadernou katastrofou).

 3. Pro pana Vojtěcha.Znova se Vás ptám Kdo ohrozuje RF,ze začla vraždit sousední národ?Jasné vidíte,ze se jich CELY svět boji.Zadny nepřítel neexistuje!Je to jenom o tom udelat z Ukrajiny druhé Bělorusko.Vy předkladate články ze to a tam.Pravda jsou uprchli Ukrajinci,kteri zaplavili Evropu,ne RF!Je to už jasné?Ať vypadnou z Ukrajiny,udela se celostátní referendum,kdo chce do RF,a kdo do EU,a bude to jasné.Oni napadnou i Finsko,ze se přiblíži NATO k RF? Vy tady na svobodném slově upirate svobodu Ukrajině,protoze brání územní celistvost a poukazujete na samozvane autonomní oblasti.Vy sám můžete psát na svobodném slově co chcete,a obhajujete diktátorský režim,kde jsou demonstrace rozhaneny,lide zatykani a je jim zničen život.Kdyby jste tak v RF obhajoval EU a NATO,tak je s Vámi konec.Tak si to laskavě uvědomte,jake máte štěstí.

   • To je pouze duševní lajdák vetknutý velmi hluboko v Yankees- EU tlustém střevu, tak ho tak prosím berte. O vždy jen jde kolem takže ví absolutně H*VNO, nebo je zde ještě druhá možnost a to, že je to parazitující ukradinec, nebo mu nebo jeho rodičům Rusové šlápli na kuří oko.

  • Kolemjdoucí, drahý soudruhu, zase lžeš jak onehdá Rudé právo tisklo….MINSK 2 byl navržen proto, aby se zastavila válka na UA, občanská válka. Ukrajinci zaplavili i Rusko, jsou jich tam 2 a půl milionů ofiko, půl milionu asi neofiko. Jsou tam i uprchlíci co nechtějí bojovat pro Zelenského…,takže MINSK 2 nebyl vůbec zbytečný…A Zelinský a předtím Porošenko měli velký oči, kdy si mysleli, že to tam všechno vojensky převálcují. No, nepovedlo se….,naopak tam pak vstoupilo Rusko….

   Zelinský se dávno mohl domluvit, ale nechtěl on, ani banderovci co ho drží za koule, a ani protektoři z USA a Britanie, ti především….

 4. Aaa ideologicka rota musi plnit denni limity.Musite panove do hlav lidi v EU neustale tvdit-EU se rozpadne,na Ukrajinu se doplaci,sankce nefunguji,v zime zmrznou.Tak jak si to preje ustredni vybor aby to bylo.Vy jste nebyli na skoleni nebo co?

  • KOLEMJDOUCÍ…,musí to být k uzoufání, když dochází argumenty, že? EU se hned tak nerozpadne, ale velké problémy budou tím, že je sešněrovaná předpisy hůře než bývalé RVHP, už i Turecko se cpe do BRICS protože jeho vstup do EU je v nedohlednu. Sankce fungují i nefungují, na Rusko i na nás, zima je swiňa…

   Tak lidé demonstrovali na Václaváku, pokud si tam nebyl a s ústředním výborem se di vycpat ty naivní nádhero…ha ha ha…

 5. JoJo panove,u Vas by bylo treba zazit valku na vlastni kuzi jak koze drbani.Jste vyslechteny homo sapiens mirem a valku znate jen z vypraveni.Tipuji Vas na byvaleho stb,kteremu ted vezmou duchod,a styska se mu po soc.ZOO a kariere UV KSC.Nebo se nudite,protoze vsichni od Vas utekli.Takto zoufali lide dokazou obhajovat i valku a zabijeni.

 6. A co se tyce demonstraci a prava nadavat na vladu,NATO a EU,tak maji obrovske stesti,ze to neudelali ve Vami obdivovane diktature.Tam by je stb rozprasila,zmlatila,pozatykla,sli by do vezeni,a kdyz by hledali praci,tak konecna z politickych duvodu.Neverite?Je treba to vyzkouset pane vyzkouset.Jinak syty hladovemu neveri vy argumentovniku z prohnileho zapadu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*