Novinky

Ekonomická krize je na obzoru, varuje přední světový ekonom




Sdílet článek:

Po explozi zadlužování, půjček a deficitů v posledních desetiletích nyní světová ekonomika směřuje k „bezprecedentnímu souběhu“ finanční, dluhové a hospodářské krize, varoval Roubini v článku pro Project Syndicate z 2. prosince. Domácnosti, podniky, finanční instituce, vlády, penzijní plány a další subjekty jsou nyní zatíženy obrovským množstvím dluhů, které budou „se stárnutím společnosti dále narůstat“.

Celkový dluh soukromého a veřejného sektoru v poměru k HDP vzrostl z 200 % v roce 1999 na 350 % v roce 2021. Ve Spojených státech je to 420 procent, zatímco v Číně 330 procent.

Neudržitelný poměr dluhu proměnil mnoho dlužníků – bank, podniků, domácností, států, stínových bank a vlád – v „nesolventní zombie“. Nízké úrokové sazby v posledních letech pomohly tento trend udržet při životě.

Se zvýšenou inflací však skončil „finanční úsvit mrtvých“, poznamenává Roubini. Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém v rámci boje proti inflaci zvyšuje úrokové sazby, čelí „zombie“ prudkému nárůstu nákladů na splácení dluhu. Roubini byl v Obamově éře hlavním poradcem ministra financí Timothyho Geithnera.

Od ledna Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu z rozpětí 0 – až 0,25 % na 3,75–4 %.

„Pro mnohé to představuje trojnásobnou pohromu, protože inflace také snižuje reálné příjmy domácností a snižuje hodnotu jejich majetku, jako jsou domy a akcie,“ napsal ekonom.

„Totéž platí pro křehké a předlužené podniky, finanční instituce a vlády: čelí současně prudce rostoucím nákladům na půjčky, klesajícím příjmům a výnosům a snižující se hodnotě aktiv.“

Hospodářská krize

K tomuto vývoji dochází uprostřed návratu stagflace, tedy situace slabého hospodářského růstu a vysoké inflace. Na rozdíl od finanční krize z roku 2008 a covidové krize bude záchrana soukromých a veřejných subjektů ve výsledku jen přiléváním „dalšího benzínu do inflačního ohně“.

To znamená, že k intenzivní finanční krizi přibude „hluboká, vleklá recese“. „Hrozí matka všech hospodářských krizí a politici s tím budou moci udělat jen málo,“ varuje Roubini.

Podobnou negativní předpověď pro americkou ekonomiku vyslovil v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg také harvardský profesor Larry Summers.

Summers, který za Obamy působil také jako ministr financí, upozornil, že bude mnohem těžší snížit inflaci bez recese, protože v určitém okamžiku spotřebitelům dojdou úspory, což sníží spotřebu. To znamená, že hospodářský pokles bude „poměrně silný“.

„Když se míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zvýší o půl procentního bodu, v konečném důsledku vzroste o více než 2 body, a to proto, že jakmile se dostanete do negativní situace, nastane lavinový aspekt. A myslím, že existuje reálné riziko, že k tomu v určitém okamžiku dojde,“ uvedl profesor Summers.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*