Už je na čase s tím něco začít dělat
Sdílet článek:

Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel zmínil v pořadu Interview 21 na České televizi téma, o němž se u nás nikdo neodvažuje veřejně hovořit – téma Krymu a separatistického Donbasu a jejich budoucnosti. To vůbec není téma jednoduché a všichni, kterým jde o skutečné řešení ukrajinské krize, by je neměli ignorovat.

Všichni u nás neustále opakují kyjevské heslo, že musejí být dobyty zpět všechny součásti ukrajinského území v hranicích před rokem 2014, tj. včetně Krymu a Donbasu. USA a další západní velmoci jaksi nejistě tvrdí, že všechno záleží na tom, co chce Ukrajina. Všichni však dobře vědí, že Ukrajina může pouze tolik, kolik jí dovolí USA, na jejichž vojenské a finanční pomoci je absolutně závislá. Může toho dobývat pouze tolik, kolik jí toho Američané dovolí. Sama nezmůže nic.

Jestli ruská většina obyvatel Krymu a Donbasu touží být dobyta kyjevským režimem, je velmi nejisté. Spíše ale nikoliv, myslí si generál Pavel. K tomu je třeba dodat otázku – je zájmem USA, aby ukrajinská armáda za americké peníze a americkými zbraněmi dobývala tato území? Jejich opětné připojení k Ukrajině by předpokládalo totální kapitulaci Ruska. Jak jí dosáhnout, aniž by došlo k jaderné eskalaci, je nejasné. Je taková eskalace skutečně americkým zájmem a cílem? Pravděpodobně ne.

V těchto mezích se pohybuje možnost ukončení konfliktu na Ukrajině. Biden a Macron začínají opatrně o možných mírových jednáních hovořit. Rusům válečný optimismus už dávno vyprchal. Teď jde o to, kdy to dojde i Kyjevu a našim zuřivým válečníkům. Záleží jenom na Američanech. Bez nich a jejich zájmů se totiž na Ukrajině proti Rusku válčit nedá.

Co to znamená zastropování ceny už ví dnes u nás každý, komu chodí nové ceníky a výměry záloh za dodávky energií. Už všichni chápou, že je to ve svých důsledcích zdražení a že cena pod daný strop nikdy neklesne. Něco podobného se dnes děje s ropou a zase to zaplatíme my všichni.

V případě „sankčního“ zastropování cen ruské ropy dopravované po moři na 60 USD za barel má Putin jistotu, že bude inkasovat minimálně tuto cenu bez ohledu na vývoj světové konjunktury. Vzniklá panika na trzích spojená s omezením dodávek z Ruska bude držet ceny vysoko. OPEC oznámila, že sníženou těžbu rovněž nezvýší. Tedy všichni u nás, kterým se v posledních týdnech trochu ulevilo u benzínových pump, mají smůlu. Pohonné hmoty zůstanou drahé. Putin a ropní magnáti ve světě mají své jisté bez ohledu na nastupující globální recesi.

Jiří Weigl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  • I kdyby to tak bylo,tak Vam a Vasim oblibencum do toho nic neni.Nebo jste zlomyslny z toho,ze Vam ukradli socialismus?Na svete jeste existuje,takze sanci se tam jit objimat mate.

   • socialismus nám nikdo neukradl, zbavili jsme se ho dobrovolně, a naivně jsme si mysleli, že už se nevrátí, byli jsme velmi naivní, socialismus se vrátil s EU a ještě v agresívnější podobě než v roce 1989,
    snad to nějak přežijeme do dalšího rozpadu ?????

 1. Ukrajinci měli třicet let na to, aby ve svém státě vytvořili funkční soužití s přibližně devítimiliónovou Ruskou menšinou. Dopadlo to tak, že došlo k násilnému, proti Rusku namířenému státnímu převratu, že došlo k upálení padeáti Rusů v Oděse, byly zakazovány proruské politické strany a začal být praktikován jazykový zákon jako nástroj ukrajinizace ruské menšiny. Řekl bych, celkem promrhaná příležitost dokázat světu, že Ukrajinci nejsou jenom potomci anarchistických kozáků, ale že mají i státotvorný potenciál.

  • Je videt,ze cerpate informace ze zdroje ktery tvrdil,ze manevrů na svem uzemi muze delat kolik chce,aby svet pak videl ze i na cizim,kde nema co delat.Inu ta pravda.Co se tyce pry prevratu,tak to byla mlaticka mezi dvema nazory obcanů,kdy se zacli mlatit hlava nehlava.No a pak byli placici rusky mluvici obcane protipravne vyzbrojeni tezkymi zbranemi(zlocin)RF a zacla mela naostro.Pak ten Vas Minsk,a dusledky vidime.Ukrajina si mohla davat zakony(treba zakaz rustiny)jake chtela a vsichni povinni dodrzovat vcetne RF,kterou to neopravnilo narusit uzemni celistvost daneho statu,coz odsoudilo 143 statu OSN.Takze kdyby nebyly zbrane,nebyli by mrtvi a vsichni dodrzovali zakony.Ze vzduchovkama na vrabce by zadne Minsky nebyly.

   • akorát,že ta jedna mlátička občanů byla štědře sponzorovaná z USA částkou kolem 5 miliard dolarů,že???

    • Ze Vy vzdycky zduraznite pry nejakou pomoc toho prohnileho zapadu,ale ani slovicko o vyzbrojeni civilistu tezkymi zbranemi a kdovijakymi penezi proti Ukrajinske armade.Vzdyt to je zlocin!Co je RF do vnitrnich zalezitosti Ukrajiny?Vam by se libilo kdyby soused vpalil k Vam do bytu,ze slysel ze se Vasi manzelce zije spatne a zacal Vas mlatit?Co je mu po tom?Manzelka ma jine zakonne prostredky jak to muze resit.

  • jenomže takovýhle excesy jako v Oděse se tam neděli jen vůči ruské menšině a neděli se od roku 2014,ale od ukrajinské samostatnosti a vůči všem ostatním ne-ukrajincům.Hned ze začátku tuším byla v módě maďarská menšina,pak rumunská,polská,terorizovali i volyňské čechy…

 2. To jsou ale kecy, tímto ovšem selský rozum neoblbneš. Snad všichni v česku tě znají a vědí co jsi zač, no ono jde vlastně jen o to koho si vybere páníček za prezidenta v česku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*