Nějaká paní
Sdílet článek:

Ne že by na tom záleželo, ale přece jen pokládám za vhodné stručně uvést důvody, proč je pro mne jedna z favoritek mezi uchazeči o prezidentskou funkci, paní Danuše Nerudová, nevolitelná.

Paní Nerudovou neznám; předtím, než se začalo hovořit o její prezidentské kandidatuře, jsem o ní jakožto člověk, který nesleduje detailně akademické prostředí a život v Brně, neslyšela.

Obecně jsem velmi obezřetná vůči kandidátům, kteří se objeví zničehonic, aniž by kdykoliv v minulosti zastávali jakoukoliv významnější veřejnou funkci.

Připadá mi zvláštní, pokud dotyčný nebyl nikdy ani poslancem a najednou si vzpomene, že chce zastávat nejvyšší úřad v zemi. O takových kandidátech říkám, že jsou jako králíci vytažení z klobouku. Prostě se najednou objeví ve veřejném prostoru a – občane, vol!

Volič by ale měl být osloven nějakým obsahem.

Dovedla bych si v prezidentském úřadu představit nějakou ženu se silným příběhem, jako byla například Dagmar Burešová. Někdo, kdo již osvědčil svou občanskou statečnost a morální kvality. Ale paní Nerudová vykonávala jen jednu opravdu viditelnou funkci, řídila univerzitu, a i toto její působení je provázeno pochybnostmi a dosud nevyjasněnými aférami, nemluvě o nepříliš hospodárném vynakládání finančních prostředků.

Odpůrci paní Nerudové poukazují také na aktivity jejího manžela, partnera významné, v ČR zřejmě největší advokátní kanceláře. Já si kolegů z této kanceláře vážím a nemám problém volit je například do představenstva advokátní komory. Ale instalaci jejich výsadku na Hradě si v žádném případě nepřeji. Vznikaly by podle mého názoru obtížně uchopitelné situace střetu zájmů. Chápu, že paní Nerudová za kariéru svého manžela neodpovídá, ale na druhou stranu, manželé jsou manželé.

Ale to vše by se jistě dalo přehlédnout; nakonec i ostatní kandidáti jsou jenom lidé s různými slabostmi a stíny z minulosti nebo i přítomnosti.

Jenže paní Nerudová mi není sympatická.

Nelíbí se mi její nezkrocené ambice, které pokládám za naprosto nemístné. Co v životě dokázala, že chce vést naši zemi? Jaká jediná ctnost, dobrá vlastnost nebo výjimečná zkušenost ji předurčuje k tomuto úřadu? Co chce občanům nabídnout, čím vyniká? Čím se liší od ostatních žen, kromě své ctižádosti a ambic?

Všichni tři dosavadní prezidenti vyčnívali nad svým okolím, určovali směr a tvořili politiku, měli silné charisma a dokázali zřetelně formulovat své názory.

Nemuseli jsme s nimi souhlasit, ale mohli jsme s nimi polemizovat, vážit si jich nebo je nenávidět.

Prezident by podle mého názoru měl být člověk výjimečný a zkušený.

Je taková paní Nerudová?

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Autorka článku mi ty důvody bere z úst. Každému kdo se ptá proč bych nevolil Nerudovou říkám bod po bodu přesně to co je v textu, včetně odstavce, že je mi nesympatická.

  2. Říká se, že perlička má z drůbeže nejmenší mozek, ale oproti té slepici to ještě asi bude veliký.
    Notabene četl jsem někde jak udělat z mozku takovéto slepice hrášek, to prý ten její mozek vyndáte nafouknete pomocí injekční jehly a natřete na zeleno.

  3. Četl jsem cca před 3 lety rozhovor s toto paní, jakožto s činovnicí brněnské VŠ. (školu ani její funkci si nepamatuji. Děkanka nějaké fakulty?). Ale velmi dobře si pamatuji jak mne její progresivní EUhujerství zvedlo ze židle.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*