Má štěstí, že má Putina …
Sdílet článek:

PL/TOMÁŠ VYORAL

Bonzuje a podbízí se ministerstvu. To o něm něco vypovídá, říká o bývalém brankáři Dominiku Haškovi komentátor. A Petr Fiala má podle něho štěstí, že jeho neschopnost kryje válka na Ukrajině. Opačně hovoří Vyoral o ministrovi vnitra: „Riziko pro ČR v osobě Rakušana, coby mimo jiné kádru lobbistického think-tanku Aspen Institute, tkví paradoxně naopak v tom, že není blbý.“ A pozastavuje se nad tím, že za to, co předvedl v Africe, by na jiném ministrovi nezůstala nit suchá.

Dominik Hašek byl opět ve varu, tentokrát z případu tenisty Ivana Gachova, který se zúčastnil tenisového turnaje v Ostravě. A požaduje, aby sportovní organizace musely hlásit soutěž Rusů ministerstvu. „Já jim nabízím pomoc, ale prostě není od nich zájem…“ stěžuje si Hašek (myšleno ministerstvu). Proč ministerstvo odmítá takovou kapacitu v nahlašování a deportaci Rusů, jakou je Dominik Hašek?
.
Je nedůstojné a trapné, jaká tragikomická figurka uvědomělého svazáka Smarty Haška se vyloupla z jednoho z nejlepších hokejových brankářů historie. Nabízení pomoci tam, kde o ni nikdo nežádá – ba naopak – zavání podbízením, vnucováním či aktivismem. Jinak o Haškovi, jenž se možná touto cestou vyrovnává s vlastním přechodem a tragickými neúspěchy v byznyse, mnohé vypovídá nepokrytá segregace sportovců na základě národnosti, jeho personifikace se do osoby arbitra, který bude rozhodovat, kdo může a kdo ne, a neustálé obepisování kde jaké organizace a „bonzování“ na kde koho.

.

Exposlankyně Hyťhová provedla něco, co se nedá nazvat jinak než „hlubokou soudružskou sebekritikou“ a odvolala vše, co řekla, když odcházela z SPD. Je místo na kandidátce SPD do europarlamentu skutečně tak důležité?

Odvolat „všechno, co jsem řekl“ značí popření sebe sama. Názorový veletoč takového rozsahu je málo uvěřitelný a zavdává důvod k pochybám, zda není iniciován prospěchem toho, kdo natolik otočil. Z toho plyne, že něco – možná právě dobře placené teplé místo mezi potentáty v EUrosojuzu – je pro exposlankyni tak důležité.

Vláda stihla za první čtvrtletí udělat sekeru 200 miliard korun. Řeči o odpovědném vládnutí evidentně vzaly za své. K tomu je pořád nedostatek léků, vláda kývla na omezování automobilové dopravy z pera EU, chystají se emisní povolenky pro občany… Je nějaký předvolební slib, který ještě nestihli porušit?

Moc jich nebude. Nicméně předvolební sliby jdou už dobu mimo mě, neb slovy klasika: Ne podle slov, ale podle činů poznáte je. Současná bruselsko-americky vazalská vláda Petro Fialenka má ještě to „štěstí“, že za Babiše, na něhož by už všechna ta vlastní neschopnost a diletantství opravdu shazovat nešlo, má Putina a rusko-ukrajinskou válku.

V mezičase máme ministra vnitra v Ugandě, kde místním rozdává banány v igelitu a drží pietu v šortkách. Je to snad nějaká rafinovaná snaha nás přesvědčit, že ministr Lipavský je vlastně ještě v pohodě?

Docela to tak vypadá. Protože, co si budeme povídat, riziko pro ČR v osobě Rakušana, coby mimo jiné kádru lobbistického think-tanku Aspen Institute tkví paradoxně naopak v tom, že není blbý. Rozdávání banánů Afričanům navíc z pohledu liberálně levicových progresivistů jeho typu pak hraničí až s rasismem a ponižováním. Nebo ne? Kdyby tak učinil některý z „nežádoucích“ politiků – a ne protežovaný prorežimní kádr – pak by ho pologramoti z mediálního mainstreamu roznesli na kopytech. V první řadě ale nechápu, co vlastně dělá ministr vnitra na cestě po Africe? Krom z našich kapes placeného výletu a pěkných PR fotek samozřejmě. To snad nemá vnitro co na práci? To má naše vazalská vláda takové přebytky v rozpočtu? Jedni si jezdí po výletech v Asii, druzí v Africe a zbytek na pravidelnou válečnou PR turistiku na Ukrajinu.

Že válečnickou politiku Joea Bidena kritizuje Donald Trump, není nic překvapivého. Ovšem z hloubi demokratické strany se objevil další vyzyvatel, Robert Kennedy Jr., který se taktéž vymezil proti neokonzervatismu a dokonce prohlásil, že stačilo pět slov od Zelenského a válka na Ukrajině by nebyla. Kennedy začínal na 10 %, ale už se vyšvihl na 21 %. Že by Biden měl konkurenta?

Možné to je. Kennedy Jr. v posledních letech začal být více vidět. Vzhledem k jeho postojům mě trochu „překvapuje“, že jde o demokrata. Nicméně kdyby volby něco změnily, už dávno by je zrušili.

Sledoval jste seriál Volha? Komentátor Michal Závada tvrdí, že hlavní hrdina, řidič, kšeftař a hlavně člověk, který spolupracuje s tajnou policií, Standa Pekárek, je prototypem účastníka současných proruských demonstrací. Závada míní, že pro tento typ byla revoluce katastrofou a teď je „zapšklý, nenávidí úspěšnější“. A proto by 73letý Pekárek určitě chodil na demonstrace. Neignoruje Závada náhodou to, že ti, kdo sloužili režimu, aby se měli dobře, velmi rychle po revoluci pochopili, která strana chleba je namazaná?

Svět ani lidé nejsou černobílí. Přirovnání šablonovité postavy – zřejmě tedy s řadou negativních rysů – z vyfabulovaného filmu či seriálu k poměrně velké skupině občanů, kterým mediální děvečky nemohou přijít na chuť, není snahou o popis reality, ale o tendenční a programovou dehonestaci ve stylu Goebbelse. A další rozvíjení reality virtuálně mediální. Jinak seriál jsem zatím nesledoval. Ale mám tak nějak neodbytný pocit, že jde o tendenční počin, jehož autoři z předchozího režimu vyzobali jen to horší – ne-li nejhorší – a navíc to přiřkli drtivé většině občanů oné doby. Přičemž cílem bylo opět ukázat, jak to tehdy bylo všechno příšerné… ve srovnání s novým lepším světem nyní. Jen můj pocit, třeba mi ho seriál vyvrátí, až na něj kouknu.

Útok na Kreml, bombardování skladů, jak ruských, tak ukrajinských. Vypadá to, že s blížícím se výročím se válka na Ukrajině alespoň na chvíli opět přelije do horké fáze, možná dojde i na slibovanou protiofenzivu. Očekáváte nějaké velké události?

Neočekávám ani nepředpovídám nic. Jen si v zájmu všech obyčejných lidí dobré vůle na obou stranách konfliktu přeju – a nejenom tam – aby došlo co nejdřív k nějakému řešení a boje utichly. Obávám se však – i vzhledem k historickým konotacím, že anglosasští loutkáři povedou válku do posledního Ukrajince – ne-li do posledního Slovana.

 

PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*