IVAN DAVID
Unie se svými sankcemi v podstatě chytila do pasti, domnívá se Konstantin Kosačev, ruský senátor.
EU nemůže přežít bez spolupráce s Ruskem a státy BRICS, řekl v sobotu v rozhovoru pro RT místopředseda Rady federace Ruské federace Konstantin Kosačev. Rusko však podle něj EU potřebuje mnohem méně.
Kosačev poznamenal, že sankce uvalené na Rusko vytvářejí významnou překážku jakékoli skutečné spolupráci s EU.
EU zavedla 14 kol sankcí proti Rusku po eskalaci ukrajinského konfliktu v únoru 2022. Tato opatření se zaměřila na rezervy ruské centrální banky držené v zahraničí, velké banky, různé společnosti, podnikatele, politiky a úředníky, spolu se zákazy mnoha dovoz a vývoz.
Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo sankce jako nelegitimní, zatímco prezident Vladimir Putin je označil za iracionální.
Kosačev poukázal na to, že zrušení těchto sankcí by vyžadovalo jednomyslný souhlas států EU, a že i kdyby většina podpořila jejich odstranění, nesouhlas jen několika zemí by takovou iniciativu mohl vykolejit.
Dospěl k závěru, že EU se fakticky chytila do pasti, což neprospívá jejím zájmům.
„Jsou v pasti. A to nefunguje ve prospěch Evropské unie,“ zdůraznil místopředseda. I když věří, že Rusko bude i nadále prosperovat nezávisle na EU, tvrdil, že přežití EU závisí na její spolupráci s Ruskem a dalšími zeměmi BRICS.
„Přežijeme bez spolupráce s Evropskou unií. Evropská unie nepřežije bez spolupráce s Ruskem a dalšími členskými státy BRICS, to je jisté.
Začátkem tohoto měsíce Putin prohlásil, že snahy Západu o ekonomickou a politickou izolaci Ruska selhaly.
Náměstek ruského ministra zahraničí Aleksandr Gruško zveřejnil, že celkové ztráty EU, způsobené sankcemi uvalenými na Rusko a omezením její ekonomické aktivity jsou podle „nejkonzervativnějších odhadů“ kolem 1,5 bilionu dolarů.
Některé země EU tvrdí, že sankce poškodily unii více než Rusko. Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek varoval, že režim sankcí EU „by měl být přezkoumán“, jinak hrozí „zničení“ evropské ekonomiky.
Mezitím hojně navštívený výroční summit BRICS, který se konal v říjnu v Kazani, první od expanze skupiny o Egypt, Írán, Etiopii a Spojené arabské emiráty, mezitím zdůraznil, že Rusko zůstává celosvětově propojeno navzdory západním sankcím.
Akce se zúčastnily delegace z 35 zemí. Více než 30 zemí, včetně členské země NATO Turecka, projevilo zájem o vstup do skupiny. BRICS nyní tvoří odhadem 37,3 % celosvětového HDP oproti 14,5 % v EU.
FB
Když ale Chujala říkal, že patříme na Záchod. Myslel tím asi, že máme plné mísy.