REPORT24
Rok 2023 byl především ve znamení války na Ukrajině a války v Gaze. Tchajwanský konflikt zůstal relativně klidný, stejně jako ten se Severní Koreou. Došlo k rozšíření BRICS a novému napětí v Jižní Americe. Co nás ale čeká v příštím roce? Rok 2024 bude také supervolebním rokem na celosvětové úrovni.
Na geopolitické úrovni bude rok 2024 pravděpodobně stejně nestabilní a nestálý jako rok 2023. Přesun pozornosti z Ukrajiny na Izrael a pásmo Gazy bude pravděpodobně i nadále sílit. Zejména proto, že na jedné straně se stále více zapojují jemenští Húsíové a zmítá se i arabský svět jako celek. Počáteční trendy naznačují, že Kyjev bude pravděpodobně nucen vyjednávat s Moskvou během několika příštích měsíců, protože podpora Západu bude slábnout. Washington je stále více znepokojen svým „adoptovaným dítětem“ Izraelem – také proto, že konflikt ohrožuje globální obchodní cesty na Blízkém východě.
Ve východní Asii (Korea, Tchaj-wan, Jihočínské moře) pravděpodobně zůstane situace klidná, nehledě na obvyklé drobné výkyvy napětí – ačkoli vítězství Demokratické pokrokové strany (DPP) by mohlo vést ke zvýšení napětí mezi Tchaj-pej a Pekingem. Snahy západních zemí restrukturalizovat své dodavatelské řetězce a minimalizovat tak rizika regionálních narušení však porostou. Pro Američany je to však jednodušší než pro Evropany. Závody o „umělou inteligenci“, která nabývá na důležitosti ve stále více a více oblastech, také pravděpodobně zesílí.
Dalším důležitým aspektem jsou volby v příštím roce. Rok 2024 by se dal téměř označit za „ rekordní rok “ pro volby. Například se blíží volby do EU a ve Spojených státech se volí nejen nový prezident, ale i velká část Kongresu. V Mexiku, Indii a Jižní Africe se také konají volby, které jsou v regionální politice obzvláště důležité. Nelze zapomenout na volby na Tchaj-wanu, Indonésii, Rusku, Pákistánu a Íránu. Celkem bylo k volbám vyzváno asi 2 miliardy voličů v 50 zemích světa.
Panuje nejistota ohledně ekonomické stability. Evropská unie a Čína mají své problémy, zatímco americká ekonomika by měla zůstat přiměřeně stabilní (alespoň tak dlouho, dokud nebude eskalovat rozpočtová krize). Vývoj cen ropy je nejistý, protože napětí na Blízkém východě by potenciálně mohlo vést k novým cenovým vrcholům. Hrozí také další narušení prostřednictvím dalších sankcí a obchodních válek.
Celkově by se dalo říci: „Zůstává to stejné jako vždy, jen horší“. Skutečný a podstatný pokrok směrem k mírumilovnějšímu a prosperujícímu světu nelze očekávat. Naopak, některé další oblasti napětí (jako je pohraniční konflikt mezi Venezuelou a Guyanou ) se v současnosti objevují v jiných oblastech světa.
Be the first to comment