Novinky

Sotva byl Petr Pavel zvolen prezidentem, telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
Sdílet článek:

Nově zvolený prezident, generál Petr Pavel, 30. ledna potvrdil na Twitteru, že: „Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství.“

 

„Řekl jsem jí také, že doufám, že budeme mít možnost potkat se osobně,“ dodal. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen byla rovněž mezi prvními gratulanty, kteří Pavlovi popřáli k volebnímu vítězství.

Petr Pavel twítoval i anglicky. Na rozdíl od Miloše Zemana, jenž v úřadu prezidenta končí, projevil sympatie k ostrovnímu státu namísto k Číně.

Zmíněným telefonátem na Tchaj-wan s velkou pravděpodobností uvede v nelibost vládu Čínské republiky, která soustavně považuje Tchaj-wan za své území, na něž si osobuje právo.

Podle deníku Echo24.cz Pavlův telefonát proběhl po jednání s ministrem zahraničí Janem Lipavským, jak potvrdila Markéta Řeháková, generálova mluvčí.

Petr Pavel dosud není ve své nové funkci, ale nechal se slyšet, že má zájem udržovat vstřícné obchodní i vědecké vztahy s asijským ostrovním státem.

Navazuje tak na misi předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který navštívil Tchaj-wan v roce 2020. „Peking tuto cestu odsoudil jako narušení své suverenity a porušení politiky jedné Číny,“ vzpomíná echo24.cz.

Prezidentský slib do rukou předsedy Senátu bude Petr Pavel skládat 9. března 2023.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*