Pane Bolsonaro, děkuji vám, že jste si udělal čas na tento rozhovor. Myslíte si, že lidé [v Brazílii] stojí za vámi?
Víte, strávil jsem 28 let v Kongresu a tady v exekutivě jsem ukázal, že v zemi, jako je Brazílie, když máte cíl a snažíte se, svého cíle dosáhnete. Ale musím přiznat, že můj život se stal prakticky peklem. Ale jsem velmi šťastný a uklidňuje mě, že v prezidentském křesle nemáme nikoho z Dělnické strany nebo z levicového křídla, protože během pandemie by v Brazílii udělali to, co se stalo v Argentině.
Média hlavního proudu tvrdí, že vaše covidová politika je špatná, na rozdíl od Argentiny. Čísla jsou v obou zemích ve skutečnosti velmi podobná, i když v Brazílii jste neměli téměř žádné lockdowny. Jste zastáncem svobodné volby, a ne uzamčení, že?
Když nás virus zasáhl, nikdo o něm moc nevěděl. A to platí i dnes. Zatím o něm nevíme všechno. Shromažďuji zde lidi na osobních setkáních a mluvíme s mnoha lékaři, dokonce voláme lidem mimo Brazílii. A já se zeptal: Proč ve vaší zemi umírá méně lidí? A dospěli jsme k závěru, že je možné zavést včasnou léčbu, stejně jako u jiných nemocí.
Pokud máte vysokou horečku, musíte se okamžitě léčit. Nemělo by se čekat, až horečka dosáhne 40 stupňů. Nebo když má žena bolesti nebo problémy v prsu, nemusí čekat, až bude nádor velký jako křepelčí vejce. Může jít okamžitě k lékaři. Pokud má muž problémy s močením, musí vyhledat léčbu prostaty. Pokud se totiž nádor dále rozvíjí, může samozřejmě metastazovat, a pak už nic nepomůže – zemřete. Totéž platí o koronaviru.
Když mluvíme o vědeckých důkazech, je docela snadné o nich mluvit. Ale podívejte se například na to, co se stalo ve válce v Tichomoří. Vojáci přišli do kasáren zranění. Potřebovali transfuzi krve, ale nebyl žádný dárce, žádný dárce krve. Lékaři se rozhodli experimentovat a vstříknout jim do žil kokosovou vodu, a tak se podařilo zachránit mnoho vojáků.
A co jste tedy dělali v rámci prevence proti covidu-19?
Společně s lidmi ze svého okolí jsem dospěl k závěru, že hydroxychlorochin a ivermektin, pokud jsou podány včas, by mohly být použity k prevenci nebo léčbě covidu.
Sám jsem covidem onemocněl a necítil jsem se dobře. Druhý a třetí den mi lékař řekl: Máte vážné příznaky koronaviru, uděláme vyšetření, ano? A já jsem řekl: Ne, před vyšetřením si chci vzít ivermektin. Vyšetření mělo trvat 24 až 36 hodin. Proto jsem užíval chlorochin jako časnou léčbu. Když přišel pozitivní výsledek, byl jsem již vyléčen.
V tomto vládním paláci bylo covidem postiženo přibližně 200 osob. A tady v paláci mnoho lidí něco užívalo – buď hydroxychlorochin, nebo ivermektin. Nejsem si jistý, jestli to bylo mým vlivem, protože nejsem lékař, ale samozřejmě to věděli. Věděli a vědí, co se šéfovi stalo. Díky této časné léčbě nemusel nikdo do nemocnice.
Přednášel jsem po celé Brazílii, obvykle před 200, 300 lidmi. Ptám se posluchačů, kdo měl covid-19, a asi 70 % posluchačů zvedne ruku. A já se ptám: kdo z vás užíval hydroxychlorochin nebo ivermektin? Téměř všichni zvednou ruku.
Proč tedy tento negativní postoj k hydroxychlorochinu nebo ivermektinu? Jen proto, že je to levné? Kdyby to byl lék za dva tisíce dolarů, byl by dobrý?
Nemocnice nahlásily více případů covidu-19
Odkud podle vás pramení negativní postoj k hydroxychlorochinu nebo ivermektinu?
Víme, jak funguje farmaceutický průmysl na celém světě. Změnili jsme profil a úlohu brazilského zdravotnického regulačního orgánu Anvisa. Prezidentem jsem jmenoval lékaře a admirála. Úřad již fungoval poměrně dobře, ale zvýšil svou důvěryhodnost.
Pokud jsem kritizován za léčbu covidu-19, je třeba si uvědomit, že přibližné údaje v Brazílii jsou následující: léčba osoby s koronavirem ve státní nemocnici stojí přibližně 2 000 brazilských realů [320 eur] v intenzivní péči.
U ostatních nemocí je průměrná cena přibližně 1 000 brazilských realů [160 eur], což je polovina nákladů. Když jste šli k lékaři a museli jste být hospitalizováni, poslali vás na jednotku intenzivní péče, protože nemocnice pak dostala více peněz.
Došlo tedy k nadměrnému pokrytí a hlášení [pacientů s covidem-19]. A až po dvou nebo třech letech zpětně zjistíte, že jich bylo nahlášeno příliš mnoho. Takže se stalo, že počet úmrtí v Brazílii byl ve skutečnosti nadsazený, přehnaný. To je fakt.
I lidé tam venku vám řeknou: hele, můj otec, moje matka nezemřeli na covid-19. Zemřeli na něco jiného. Covid-19 se však velmi často zaznamenával do úmrtního listu, aby se usnadnilo vydání těla. Pro nemocnici bylo levnější neprovádět pitvu. Důvodů, proč byl počet úmrtí na koronavirus nadhodnocen, bylo mnoho.
Mnoho lidí mělo před smrtí již existující onemocnění. Proto jim covid velmi pravděpodobně zkrátil život o několik dní nebo týdnů. Samozřejmě litujeme všech úmrtí a samozřejmě víme, že zemřelo mnoho lidí, kteří na tom byli předtím dobře. To je však realita. Proti časné léčbě se zvedla celosvětová vlna. A samozřejmě jsem nakonec zaplatil velmi vysokou cenu za to, že jsem tento přístup prosazoval, aniž bych samozřejmě byl lékařem.
Experimentální vakcína
Co si myslíte o dobrovolnosti očkování? Bidenova administrativa v USA přijala povinné očkování proti covidu-19 pro armádu. Plánuje se taková regulace v Brazílii?
Pokud bude po mém, očkování bude vždy dobrovolné. Nikoho nebudu nutit, aby se nechal očkovat. Jak mohu lidem předepsat, aby si vzali vakcínu na koronavirus, když neexistují žádné vědecké důkazy o její účinnosti? To by bylo groteskní. Jedná se o experimentální vakcínu.
Lidé hovoří o hydroxychlorochinu a ivermektinu a jejich vedlejších účincích. A někteří lidé dokonce tvrdí, že hydroxychlorochin způsobuje srdeční arytmie. Evropská kardiologická společnost již uvedla, že srdeční arytmie nezpůsobuje.
To je však důvod, proč byl lék dosud vždy odmítnut. Žádný z těchto léků nebyl speciálně určen k boji proti covidu-19. Velké objevy ve vědě, zejména v oblasti erektilní dysfunkce, byly z velké části náhodné.
Mnoho nových léků bylo použito náhodně – nebo experimentálně – na konkrétní nemoci. Nyní se zkoumají a používají ve větším měřítku. Není tedy žádný důvod k obvinění, že jsem nebo jsem byl popíračem [očkování]. Jen proto, že jsem se o očkování moc nezajímal. Ne, jen mám z vakcíny velké obavy a sám jsem se ještě očkovat nenechal.
Je mi 66 let. Obcházím lidi a udělal jsem si test na protilátky. Bylo zjištěno číslo „991“. Asi jsem se zase nakazil a ani jsem si toho nevšiml.
Nyní studie, spolehlivé studie, ukazují, že ti, kteří byli koronavirem infikováni, mají v současnosti více protilátek než ti, kteří infikováni nebyli. U této skupiny lidí je to šestkrát více. A mám obavy z viru.
Musíme viru čelit
Jaký je z vašeho pohledu správný způsob řešení pandemie?
Také jsem řekl, že musíme viru čelit. Nemůžeme se schovat pod peřinu. WHO před několika týdny uvedla, že se musíme učit s virem a od něj. Gratulujeme, WHO. Někdy mají pravdu a tentokrát mají s tímto prohlášením pravdu.
Nikdo nemá křišťálovou kouli. V Brazílii si lidé zřejmě myslí, že když zůstanou doma a zavedou další zákaz vycházení a lockdowny, virus zmizí.
A já jsem vždycky říkal, že nezmizí. [Říkali, že] pro mě by to bylo velmi snadné, protože mám pohodlný dům. Nemusím platit ani za využívání prezidentského paláce. Mám tam vše, co potřebuji. Bylo by pro mě velmi pohodlné zůstat doma a dívat se, jak lidé dělají, co mohou.
[Ale] od prvního dne se však s lidmi setkávám alespoň jednou týdně. Setkával jsem se s lidmi bez roušky, protože jsem s nimi chtěl vést rozhovory z první ruky. A já jsem jim řekl: Nenechte se odradit, nebojte se. Musíte se k viru postavit čelem.
Guvernéři a starostové získali na příkaz federálního soudu právo zavírat lidi doma. A já bych se zeptal: Jak můžete lidi, kteří ráno pracují, aby se večer mohli najíst, držet ve svých domovech?
Brazilský program nouzové pomoci během pandemie
Co jste udělal, abyste lidem pomohl?
Spustili jsme program nouzové pomoci, v jehož rámci obdrželo nouzovou pomoc 68 milionů lidí. Utratili jsme 320 miliard brazilských realů, což je asi 50 miliard amerických dolarů.
Brazílie je země bohatá na přírodní zdroje, ale ekonomicky na tom tak bohatě nejsme. Ale pomohli jsme těmto lidem, protože jsme nechtěli, aby hladověli nebo vyšli do ulic a způsobili velké problémy například s veřejným majetkem [vandalismus]. Jako v minulosti, kdy lidé přepadali a rabovali například supermarkety.
V Brazílii tentokrát nebyl vyrabován jediný supermarket. Podporoval jsem nejchudší obyvatele a pomáhal jsem jim. Udělal jsem to, co mnoho guvernérů a starostů neudělalo. Takže mám ohledně lockdownové politiky čisté svědomí.
Víte, na rozdíl od jiných zemí máme formální pracovní smlouvy a tito lidé prostě přijdou o práci, pokud zůstanou doma. Zavedl jsem programy, které je měly udržet v práci snížením pracovní zátěže, samozřejmě s ujištěním, že si svá pracovní místa udrží.
Počet lidí pracujících například v barech a restauracích a v cestovním ruchu je obrovský. Podařilo se nám udržet tyto lidi v práci a zaměstnání.
Podle našich výpočtů nepřišlo díky naší pomoci o práci 11 milionů lidí. Není tedy důvod si stěžovat.
Svobodu neztratíte ze dne na den
Jaké je vaše poselství všem lidem, kteří milují mír a svobodu?
Svobodu neztratíte přes noc. Je to víceméně jako s manželstvím. Neztratíte ji ze dne na den. Musíte se o ni starat, jinak o ni přijdete. A to jsem neřekl já, ale slyšel jsem, že když se dnes vzdáte kousku své svobody kvůli většímu bezpečí, nakonec o svobodu a bezpečí přijdete.
Je to něco jako vakcína. Nemůžete někoho nutit, aby se nechal očkovat, když mu jde o život. Ať se stará o svůj život – a já se postarám o ten svůj.
Budu poslední, kdo se v Brazílii nechá očkovat, a to hlavně proto, že chci ukázat, že existuje mnoho lidí, kteří se očkovat nenechali a mají z toho hrůzu. Mnozí se však nechali očkovat. Osmnáctiletí se nyní mohou nechat očkovat a u dětí mladších 18 let se musíme podívat na vědecké důkazy. Mladí lidé totiž mají přirozenou imunitu.
Lidé bez svobody jsou lidé bez života. Svoboda je ještě důležitější než život. Protože člověk zbavený svobody nemůže žít. To je zásada, kterou jsem vždy hlásal, a vyzývám všechny, aby v tomto duchu jednali.
Pokud bychom v roce 2019 nepřijali opatření ve prospěch hospodářské svobody, čekala by nás v roce 2020 katastrofa. Jsme zemí na pátém místě, kterou opatření přijatá v roce 2019 a později v roce 2020 postihla nejméně.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.
Buďte první kdo přidá komentář