LUBOŠ SMRČKA
Za pozornost stojí, že to není specialita ekonomických laiků, ale jde o něco, co se běžně děje i profesionálům z akademického i podnikatelského prostředí. Tady je několik příkladů předpokladů postavených na zcela chybných premisách.
Asi si to pamatujeme všichni, že během uvalování sankcí na Ruskou federaci mnoho lidí očekávalo téměř okamžitý výsledek včetně zhroucení ruského hospodářství. Podobně znělo, snad jen o trochu později, že Ruskem se povalí hyperinflace a smete celé generace obyvatel do chudoby. Či třeba mnohdy opakovaná „jistota“, že ruská ekonomika bude s pokračující válkou relativně brzy stále více klesat a ztrácet výkonost.
Občas se objevil hlas rozumu a uváděl tato skutečně naprosto přehnaná čekávání na pravou míru. Například kolegyně Kislingerová zde na blogu publikovala k této problematice několik textů (namátkou ZDE a ZDE).
Absurdní závěry vyvozené z detailu jsou ale běžné i s opačným „znaménkem“. To jsou zase tvrzení, že měnou budoucnosti je zlatý rubl nebo že Rusko přebírá otěže světové ekonomiky buď samo nebo společně s BRICS. I o tom by se na iDnes našly texty (za mne třeba ZDE a ZDE).
To celé je problém s indukcí, tedy s vědeckým postupem, kdy jsou z detailu vyvozovány obecnější závěry. Klasický příběh jsou ony slavné bílé labutě zpopularizované Talebem. Dokud Evropané nedorazili do Austrálie a nad hlavami jim nelétaly labutě černé, byli naprosto neochvějně a jistě přesvědčeni, že existují pouze bílé labutě. Potíž indukce prostě je, že snadno vede na scestí.
Pak zde máme princip kyvadla. To vyrovnává výkyv na jednu stranu v podstatě shodným (co do délky a rozsahu) výkyvem na stranu druhou. Takže trošku nadneseně po období „masáže“ ve stylu „ruská ekonomika se do roka a do dne zhroutí“, což je tvrzení stojící na vetchých základech, nutně následuje období „ruská ekonomika je silnější než kdykoliv dříve“, což má ještě absurdnější základ. Jenže po „zklamání“ z nesplnění předchozích predikcí se snadněji prosazuje i úplný nesmysl negující dřívější tvrzení.
Poslední zprávou, která vyvolala nemalý ohlas a dalekosáhlé teorie, byly vcelku optimistické odhady růstu průmyslu a celkově ekonomiky v Rusku. A také informace, že ruská inflace je meziročně 7,5 procenta, takže formálně nižší než v České republice.
Inflaci nechme stranou. Těm datům nikdo nevěří. Umírněné nezávislé odhady mluví o dvojnásobku, jiné o 30 nebo i více procentech. Oficiálním výstupům statistiků asi nevěří ani centrální banka, protože jak jinak chápat prosincové zvýšení klíčové sazby na 16 procent. Abychom to viděli v souvislostech. Od července 2023 se klíčová sazba dostala na více než dvojnásobnou úroveň. Oficiálně ve stejném období vzrostla inflace z 5,4 na 7,5 procenta. Nepoměr je zřejmý. Šéfka centrální banky Elvira Nibiullina na tiskové konferenci k poslednímu růstu pouze na okraj „utrousila“ mimořádně zajímavou informaci: Uvnitř banky i od externích poradců zazněly hlasy na velmi razantní až šokový růst sazeb. Ta zmínka se nemusela vůbec objevit a určitě nebyla vyslovena bez nějakého úmyslu.
Ale ještě zajímavější je otázka růstu průmyslu a celkově ekonomiky. Poslední odhady pro rok 2023 mluví o růstu možná až kolem 2,5 či dokonce tří procent a pro rok 2024 jsou obvykle predikovány výsledky mezi jedním a dvěma procenty plus. To jsou pěkná čísla, určitě lepší, než na jaká pomýšlí například eurozóna.
Ale to celé za situace, kdy vojenské výdaje spotřebovávají snad až třetinu či dokonce 40 procent rozpočtu. Oficiálně má být letos schodek federálního rozpočtu pod plánovanými dvěma procenty HDP, a dokonce nižší než jedno procento. Příští rok by i přes naprosto mimořádný plánovaný růst výdajů měl schodek zůstat v dvouprocentním pásmu. A však řada ekonomů poukazuje na nesoulad v datech a číslech s tím, že část federálního schodku je pravděpodobně přesouvána do rozpočtů regionů a do specializovaných fondů, čímž se vydávaná čísla dostávají do relativně nemalého rozporu s fakty. A pak je tady problém s deflátorem HDP, tedy s tím, jak se nominální HDP přepočítává do stálých cen. Pokud je používán deflátor uměle snížený oproti skutečnosti, pak vychází reálný HDP vyšší, než ve skutečnosti je. Nutně ovšem také platí, že v tom případě je podíl schodku na HDP vyšší než oficiální údaj.
To by také vysvětlovalo, proč při ochabující poptávce a dynamické inflaci roste ekonomika. Přechod na válečnou produkci je finančně náročný. Válečné výdaje podporují produkci, především průmyslu, ale jelikož produkční kapacity jsou omezené (Rusko je jediná země daleko široko, která má nižší nezaměstnanost než ČR), tak se nutně musí nedostávat zboží na domácím trhu (zvláště, když importy jsou složitější kvůli sankcím). To pak akceleruje inflaci.
Prostě válečná ekonomika je vždycky inflační. Vyznačuje se tiskem peněz na krytí dluhu a nedostatkem zboží. To může znamenat relativně krátkodobý růst, ten ale není udržitelný nekonečně dlouho. Naprosto vždycky musí nakonec dojít k tomu, že jsou tržní mechanismy nahrazeny direktivním řízením a plánovacím systémem.
Jednoduše shrnuto tedy platí: Jen opravdu nadšení a věci neznalí lidé mohli a mohou věštit pád ruské ekonomiky v řadu měsíců. To, co se děje a bude dále dít, má ale jinou podstatu. Je to postupné, nikoliv skokové, zato neustálé zvyšování nerovnováh v celém hospodářském systému země.
Ilustrace: Když při předposlední krizi rublu omezila centrální moc směnitelnost měny a nařídila povinné odvody a další kroky, kurz rublu posílil z devadesáti pod padesát za dolar. Když stejná opatření zavedla banka při poslední kurzové krizi, rubl se ze sto za dolar vzpamatoval pouze na úroveň kolem 90 až 95 za dolar.
Vysvětlení: V mezidobí se nerovnováhy zvýšily a stejně razantní opatření již mají pouze velmi omezené výsledky.
Problémy ruské ekonomiky se budou zvyšovat tak dlouho, dokud potrvá válka a vyčerpávání produkčních kapacit země. Tak dlouho se také bude snižovat reálná životní úroveň v zemi. Ale každý realistický ekonom vám potvrdí, že ten proces může trvat roky a roky. Vlastně tak dlouho, jak dlouho to obyvatelé budou ochotni akceptovat.
Smrčka, tak podprahově se nám snažíte docpat do kebule, že prostě Rusko, i když si stojí dobře, překvapivě dobře (stačí se podívat na RIA NOVOSTI a hodit to do překladače)), tak prostě pořád jedete tu svojí písničku jak je na tom Rusko bledě a sic se nezhroutí za rok, ale rok od roku bude jen hůř a pak se Rusko bude sypat jak domek z karet.Ale Smrčko, Rusko není EU, které je bez surovin z východu naprosto nahrané a právě v EU můžeme očekávat pomalý pád.Rusko má v podstatě celou periodickou soustavu prvků, je potravinově soběstačné a ve spolupráci s Čínou se snaží vytvořit i sofistikovaná technologická centra. A to nemluvím o zbraních a vojenském materiálu, kde i Západ přiznává , že je hodně pozadu.A mimochodem podívejte se na youtube na videa z ruských měst a porovnejte to s těmi americkými.V Rusku je pořádek, v USA bezdomovci a feťáci zaplnili ulice. Ano, životní úroveň v Rusku je nižší než v USA, ale Rusko jde kupředu i přes sankce a stejně tak věřím, že Rusko časem převezme roli světového leadera a věřím že to bude dělat mnohem spravedlivěji než pokrytecké USA.
Válečná ekonomika není žádná sranda a Nibiullina s Putinem to moc dobře vědí. Navíc rozbroj s pomatenými KoZa šašky na UA není pro Putina až tak prioritou numero uno. Putin není ani hloupý, ani nemá rakovinu mozku. Tohle válečné dobrodružství, do kterého ho KoZa dotlačil, mu nijak zvlášť nevyhovuje a potřebuje ho v dohledné době ukončit. Domnívám se, že Putin se s nějakou pseudo-patovou situací na frontě postupně přestane víc a víc mazat a skončí to nakonec kapitulací Západu (UA je jen marioneta). Jak na tom RF/BRICS+ doopravdy ekonomicky jsou se pak ukáže.
Čtu a poslouchám rádoby výsměch KoZa vůči konceptu nějaké “nové měny” BRICS+ a snaze o jiný, než dolarový způsob obchodního vypořádání. To není něco, co by bylo možné zvládnout za krátkou dobu. Je to navíc i zásah do fiskálních a monetárních politik zúčastněných států. Tudíž to nebude hotové “do příštího kvartálu”. Bude taky záležet na tom, jak se USA vypořádá se svým dluhopisovým průserem, který letos musí řešit. Který podle způsobu řešení může podrazit nohy buď USA nebo USA i s EU.
KoZa (prostřednictvím blba zelenského) už prohrála. Bude se marně snažit vlastní kapitulaci okecat, ale o nic jiného, než úplnou porážku KoZa nepůjde. USA jsou v totální (_!_). Brusel se totiž navíc zbláznil a svou grýndylynou totálně zničí ofiko ekonomiku. USA bez hospodářsky silné Evropy neznamenají ve světě nic víc, než pověstný Jakešův kůl v plotě, spíš bez toho plotu.
Samozřejmě, že válečná ekonomika není sranda, ale Rusku nic jiného nezbývá, než se s tím postupně srovnávat.Taky je potřeba připomenout, že Putin se musí doma vypořádat s liberální opozicí, která sice po úspěšné SVO na Ukrajině ztratila vítr z plachet, ale Putin není absolutním hegemonem nebo vládcem.Při jakémkoliv větším neúspěchu se může vnitřní podpora rusů obrátit i proti zdánlivě nedotknutelnému Putinovi.Jinak nájezd na nové měny není otázka několika týdnů, ale let.Já odhaduji , že klidně dvě dekády může trvat než chcípající Západ padne na prdel.Ale mezi tím může být ještě pořádně horko, protože KoZa bude kolem sebe šířit nenávist a určitě je schopna sáhnout i po těch nejpodlších zbraních.Ale v tuto chvíli je jasné, že dialog mezi Západem a Ruskem je v háji. Žádný Rus (i další vůdce co přijde po Putinovi) už neuvěří slibům prolhaného Západu
Samozřejmě, že to pro Putina není jednoduché (pro koho by bylo) a proto se domnívám, že bude chtít/nucen celou “akci” co nejrychleji ukončit. Možná ještě před volbami v Rusku. Je mu jasné, že by mohl přijít o jakoukoli (nejen domácí) podporu, pokud to bude protahovat a výsledkem bude v podstatě NIC, jen ničení. Viz současná situace kolem Zelenského, který vlastně ničeho nedosáhl* a, krom pár pojašených, byť zatím vlivných militaristů doma i ve světě, ztrácí (ztratil?) podporu.
Co se týče nedolarové světové měny je tu skutečně problém s termínem splatnosti US dluhopisů, který je letos. Objem si z hlavy nevybavím, ale i pro USA jde o obludnou částku. USA je bude muset buď vyplatit. Na to ale nemá. Nebo je “vyměnit” za novu emisi. Ale to v situaci, kdy celosvětově držitelé US dluhopisů se jich spíš zbavují, než že by stáli o další nové. Ti držitelé US dluhopisů = věřitelé mají na USA docela velkou páku, dnes už větší, než USA na ně, a když se “kousnou” a nebudou chtít splatnou směnku nahradit další směnkou… Takže se může stát, že dolar postihne obrovská inflace a jeho postavení jako rezervní měny se může vážně otřást, pokud se FED rozhodne/bude nucen peníze na jejich proplacení vytisknout. Jistou “naději” dává USA možnost, že své nové dluhopisy nacpe EU, aby měly na proplacení těch starých. Blbové v Bruseli na to klidně kývnou. Ale ani EU na to nemá ani cent a ty potřebné peníze si bude muset vytisknout ona (komu ale ty své dluhopisy prodá, to ví Bůh a Lenin nebo Baboraď) a vyvolá tím brutální inflaci ojra a inflaci dolaru to nijak moc nezastaví. Možná trochu zpomalí. Jenže to je navíc řešení, jako když nesplatitelnou půjčku řeším další půjčkou. Tím jen oddálím o kousek kolaps. Což ale znamená, že USA se stanou obrovitánským dlužníkem a EU obrovitánským věřitelem, ale v měnách, které mohou tryskem “uvadat”. Může lehce nastat situace, kdy USA bude EU dlužit obrovskou hromadu bezcenné “výmarské slámy” – dolarů, a obdobná bezcenná “výmarská sláma” – ojro, bude v EU ofiko platidlem. Nebo že by USA samy sebe postavily do pozice zkrachovalého nemajetného “afrického křovákova” a chtěly dluhy odpustit???!!! Takže vzhledem k naléhavé potřebě nějakého mezinárodně uznávaného “neslámového” platidla, může být tlak na vznik “náhradního” platidla dostatečně silný na to, aby se BRICS+ snažil problém nějak vyřešit. Jinak se mezinárodní obchod zhroutí i jemu.
Čekají nás zajímavé časy.
*) Ten pitomec má navíc v Belgorodu “k dispozici” asi 3 nebo 4 velké a pro RF důležité strojírenské fabriky (zemědělské stroje, komponenty jaderných elektráren, …), které kdyby zničil, mělo by to nějaký význam a Rusku by tím natropil značné problémy. On ale radši “pošle” rakety na belgorodské náměstí a udělá ze sebe ne teroristu, ale teroristického idiota.
To standa 04/01/2024 (12:28)
Myslím, že se zbytečně rozčilujete. Autor celkem rozumně a s velkým nadhledem popsal ekonomickou situaci v RF i očekávatelné výhledy, na základě znalostí ekonomických zákonitostí, nikoli pod vlivem jakýchkoli emocí. Tedy se snažil o objektivitu a za to má ode mne +++. Mazat čtenářům med kolem pusy je stejně iracionální, jako očekávat vojenský i ekonomický pád RF, který opakovaně předpovídala naše pravdomluvná, objektivní a nezaujatá MSM.
Základní chybou v hodnocení mezinárodní politiky je sjednocovat jednání a rozhodování jednotlivců/skupin se státy, kde jejich působnosti. Státy sami nejsou živé organismy nadané rozhodováním a jednáním – jsou jen územím a symbolem. Vždy rozhodují a jednají LIDÉ, žádný stát. Lidé přicházejí a odcházejí, ale státy zůstávají (jsou daleko stabilnější) i když se mění jejich politické uspořádání. Proto nesouhlasím s Vaší tezí “Žádný Rus (i další vůdce co přijde po Putinovi) už neuvěří slibům prolhaného Západu.” Změní se političtí lídři, orientace a vše je jinak!! Letos jsou v USA prezidentské volby a domnívám se, že nejen Putin a občané RF očekávají zásadní změnu na postu prezidenta a tedy i zásadní přeorientaci zahraniční politiky USA a jejich vazalů. Proto se nebojím, že by politici RF na jednání, smlouvy a dohody se Západem rezignovali.
Taky si myslím, že pro Putina není nepřítelem Západ nebo západní státy, ale papaláši, kteří ho absolutně ignorovali a dokonce se mu vysmívali, podváděli ho a nadávali mu do lhářů. Ohledně svobody v BRICSu uvidíme. Dejme tomu Putin má zájem na nějaké formě multilaterálních do jisté míry rovnoprávných vztazích. Ale uvidíme. Jestli na straně KoZa budou dosavadní blbové nebo jejich klony a pokud to ti pazgřivci nedovedou k jadernému konfliktu, Putin jim nadiktuje podmínky a basta. A mám takové “brnění v kloubech” – Rusko je obviňováno z různých válečných a vojenských přečinů nebo trestných činů. Možná bude Putin chtít Rusko na mezinárodní scéně očistit a zároveň potupit stávající západní papaláše a dožene konečné řešení k mezinárodnímu válečnému soudu. A to nebude pro KoZa-papaláše prča. Osobně bych je rád viděl viset, ne čestně za krk, ale jako visel Mussolini – za nohy! A to i kdyby celý problém s UA nikdy nenastal.
Já se nerozčiluji, ale vidím to jinak než autor. To se snad smí , ne ? A jestliže nesouhlasíte s tím, že Žádný Rus (i další vůdce co přijde po Putinovi) už neuvěří slibům prolhaného Západu, tak o tom jsem já naprosto přesvědčený. Tím samozřejmě nemyslím diplomatický jazyk, kde se mluví opatrně a kde možná budou oťukávací jednání plné úsměvů a hraného pochopení.Ale v reálu už Rusko pochopilo, že Západ stojí jen o rozdělené Rusko na pět částí a rus je maximálně dobrý jen jako levná pracovní síla.A to, že se , jak píšete, Změní političtí lídři, orientace a vše je jinak, tak tohle možná platilo v minulosti. V tuhle chvíli ruský medvěd přibouchnul vrata a určitě nestojí o falešné plky západních politických prostitutek. Ale pokud to vidíte jinak , je to vaše právo a já vám ho neberu.Píši zde svůj názor, v klidu a bez rozčilování.
S.T.F.Tak nám tady dva na sobě nezávislí(jakoby) pánové odsoudili USA a EU a zvelebili agresora a okupanta suverénní země Ukrajiny,přidali zemi draka jako vzor a BRICS jako spásu světa.Je vidět odkud fouká vetříček.
Pro nic a za nic se nehlásí zbytečně tolik států mezi BRICS. Je tam větší svoboda a vxyhnutí se americkému nátlaku v případě problému. To USA předvedly u Ruska a se Swift kdy zablokovaly ruské rezervy asi za 300 miliard dolarů.
Kdopak asi bude pak věřit Americe. Asi nikdo.
Otázkou je, jak se na celkové inflaci podílí násobné zvýšení cen luxusního západního zboží z paralelních dovozu a jaký je nárůst životních nákladů, tedy spotřební košík běžných lidí, tedy co je tahounem inflace. Vzhledem k tomu, že Rusové mají levné energie (i když třeba pohonné hmoty citelně zdražily, ale to se dá pochopit z hlediska jejich obrovské spotřeby armádou), násobné levnější potraviny, veřejnou dopravu,… je nasnadě kdo to déle vydrží.
P.z M.Ale nikdo na světě nikomu ani jednotlivcům nebrání obchodovat se zeměmi BRICS.Proc je kolem toho tolik povyku? Vzdyt klidně může každý třeba za koruny jít obchodovat do Indie,Egypta,Saudske Arábie,zemi draka,atd.V čem je problèm? V tom,že diktatura kdejakè země má strach z dolaru? A proč ne demokratické svobodnè země? Asi nemůžou pak delat ty svoje lumpárny po celèm světě(ty totality).
USA a vůbec kolektivní Západ bohužel se snaží sekýrovat a poučovat celý svět. Ale svět se změnil a mnoho zemí stojí na straně Brics a Ruska, protože jim připadají spravedlivější.
P.No a proč se necháte sekýrovat a nobchodujete s BRICS? Brání Vám v tom někdo? Na kolektivní západ a USA se můžete z vysoka vykašlat.Pokud se Vám líbí svoboda zemí BRICS tak zvsela do toho.Klidně tam můžete i žít.Třeba v Saúdské Arábii,Egyptě,RF atd.Nam to tady nemusíte vychvalovat,stačí když půjdete přikladem.To vychvalováni bez praxe těm režimům právě vyhovuje.No a Nad Vámi se tetelí blahem.