Glosa MM: Vysoká cena za ztrátu Ukrajiny
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Americké ministerstvo zahraničí označilo za nepravdivá tvrzení, že Spojené státy mění svůj přístup k ukrajinskému konfliktu a místo vítězství nad Ruskou federací se nyní soustředí na posílení pozice Kyjeva pro případná jednání.
Tak to mi spadl kámen ze srdce, už jsem se domníval, že v boji s Ruskem do posledního Ukrajince se nakonec Spojené státy zachovají tradičně jako ve Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Libyi či Sýrii. Tady ovšem zbývá ještě boj do posledního Poláka, a tak dál…

Z článku „Vysoká cena za ztrátu Ukrajiny“ Institutu pro studium války (ISW), americké neziskové organizace placené zbrojařskými firmami:
„Spojené státy mají na ruské válce na Ukrajině mnohem větší zájem, než si většina lidí myslí. Ruské dobytí celé Ukrajiny není v žádném případě nemožné, pokud Spojené státy přeruší veškerou vojenskou pomoc a Evropa je bude následovat. Takový výsledek by přivedl sice zdecimovanou, ale triumfující ruskou armádu až k hranicím NATO od Černého moře po Severní ledový oceán.“
„K odstrašení a obraně proti obnovené ruské hrozbě po úplném ruském vítězství na Ukrajině by musely Spojené státy rozmístit značnou část svých pozemních sil ve východní Evropě. Musely by též rozmístit v Evropě velké množství stealth letadel. Výroba a údržba těchto letadel je ze své podstaty nákladná, a problémy s jejich rychlou výrobou by pravděpodobně donutily Spojené státy učinit kruciální volbu mezi tím, zda jich ponechají v Asii dostatek na obranu Tchaj-wanu a dalších asijských spojenců, nebo je rozmístí k odstrašení a porážce případného ruského útoku na spojence NATO. To vše by stálo ohromné prostředky, navíc vynakládané po dobu trvání ruské hrozby – potenciálně na neurčito.“
„V podstatě jakýkoli jiný výsledek války na Ukrajině je lepší než tento. Pomáhat Ukrajině udržet linie tam, kde jsou, prostřednictvím nepřetržité vojenské podpory Západu je pro Spojené státy mnohem výhodnější a levnější, než nechat Ukrajinu prohrát. Zmrazit konflikt je horší než pokračovat v pomoci Ukrajině – to by poskytlo Rusku čas a prostor, aby se připravilo na obnovenou válku s cílem dobýt Ukrajinu a konfrontovat NATO. Mnohem výhodnější by bylo pomoci Ukrajině znovu získat kontrolu nad celým svým územím nebo jeho většinou, protože by to ruské síly posunulo ještě dále na východ. Nejlepší ze všeho by bylo, kdyby podpora Ukrajiny až k jejímu vítězství a následná pomoc při její obnově vytvořila největší a nejbojeschopnější přátelskou armádu na evropském kontinentu v předpolí NATO – ať už Ukrajina nakonec vstoupí do aliance, nebo ne.“
„Vítězné Rusko by bylo pravděpodobně silnější a odhodlanější podkopávat vliv Spojených států. Ruské vítězství by snížilo odstrašující vliv USA po celém světě a povzbudilo ostatní státy k explicitní nebo latntní snaze též podkopat náš vliv. Nejnebezpečnější ze všeho však je, že by američtí protivníci viděli, že lze zlomit vůli USA hájit své strategické zájmy.“
Dodávám:
Jak vidíte, tato úvaha bere typicky v potaz jen a jedině americké strategické geopolitické zájmy, opět typicky bez jediné zmínky a statisících ukrajinských obětí a vzniklých ekonomických potížích Evropy.

Veřejný dluh USA překonal další rekord a poprvé v historii přesáhl 34 bilionů dolarů.

A na závěr něco k pobavení:
Ruskou společnost Alrosa, největšího producenta diamantů na světě, přidala na sankční seznam Evropská unie. Restrikce se týkají také šéfa Alrosy Pavla Marinyčeva, uvedl na sociální síti X šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Alrosu a jejího šéfa viní EU z jednání, které narušuje či ohrožuje „územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny“, uvedla ve středu Rada EU.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. “Ruské vítězství by snížilo odstrašující vliv USA po celém světě a povzbudilo ostatní státy k explicitní nebo latntní snaze též podkopat náš vliv. Nejnebezpečnější ze všeho však je, že by američtí protivníci viděli, že lze zlomit vůli USA hájit své strategické zájmy.”

    No tak sláva nazdar výletu. Zřejmě nechtěně, ale – pravdivě.

  2. M.Pokud se Vám nelíbí ochrana NATO a strategické zájmy USA, můžete zvolit ochranu RF a jejich strategické zájmy které stejně svobodně( a bez následků) obhajujete.Jak jednoduché.Kdyby jste tak vehementně obhajovala USA v zemi Vašeho obdivu,možná by jste prokoukla.

      • ID.Copak copak Vám zase lidí ukradli pane? Zase tu Vaši ideologii že jste vyletěl z kůže jak čertík z krabičky? Vy ale děláte ostudu tomu Vašemu vůdci který chce lepší slušnějsi svět.Kde na to ale má vzít lidi? Vaše kolegyne tam nechce to jít omkrknout, že prý ji je dobře v tom otroctví USA.No a Vy tady pořád vyvádíte neplechy.Chudák pan dobyvatel.

  3. Rusko by to všechno těžko ustálo bez přátelských a obchodních vztahů s Brics a rozvojovým světem. Takže nyní roste a to je dobře.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*