G. SITAŘ
Červenec minulého roku byl údajně nejteplejším v historii lidstva. Slovy generálního tajemníka OSN vstoupila Země z fáze oteplování do fáze vaření se. Silná slova, u kterých je těžké zůstat klidným. Přitom se jedná pouze o ukázku mistrné manipulace a nesmyslné strašení zejména mladších generací.
Mediálně manipulovat lze různě. Za pomoci korektních frází, správným výběrem nějakých dat nebo metodou poloprázdná – poloplná. V případě klimatu je velkým pomocníkem budoucí čas, neboť tvrzení, že se něco může stát, je objektivně pravdivé, protože stát se opravdu může leccos. Může, ale nemusí, takže lze napsat, co se komu zamane.
Jadernou zbraní mediální manipulace je údaj bez kontextu. Chybějící kontext spadá do kategorie mediálních zbraní masové zkázy proto, že je na rozdíl od budoucího času neodhalitelný. Nikdo nepozná, že ve zprávě něco chybí, co by tam možná mělo být. Nikdo.
Každý může posoudit, nakolik jsou následující informace důležité pro to, aby si člověk udělal lepší obrázek o počasí minulého roku. O počasí, ne klimatu.
(1) Vybuchlá sopka
Vodní pára je podle NASA nejvýznamnějším skleníkovým plynem. V roce 2022 vybuchla podmořská sopka Tonga v Tichém oceánu. Do stratosféry vrhla takové množství vodní páry, že se její celkový objem zvýšil o 10 % a ve stratosféře může zůstat až několik let. Vyšší objem vodních par může ovlivnit povrchové teploty na Zemi, píše NASA ve své zprávě.
(2) Průměrná teplota klesala
Průměrná teplota Země za posledních sedm let do konce roku 2022 klesala. To jsou oficiální údaje, které si může každý vygenerovat na stránkách americké meteorologické služby.
(3) Faktické, ale nekompletní
Steven Koonin je teoretický fyzik a před deseti lety pracoval ve vědeckém výboru ministerstva energetiky pod Barackem Obamou. V rozhovoru pro Hoover Institute uvedl:
„Podívejte se na nejnovější zprávu mezivládního klimatického modelu. Souhrn zprávy pro politiky hovoří o nadbytečných úmrtí z důvodu extrémního horka. Píše se v ní, že extrémní teploty způsobily zvýšení mortality. To je pravdivé prohlášení. Ale co zapomněli do souhrnu uvést, je fakt, že oteplování planety snižuje pravděpodobnost výskytu extrémního chladu. A protože devětkrát více lidí na zeměkouli zemře z důvodu extrémního chladu než z důvodu vysokých teplot, přispěje globální oteplování ke snížení mortality. O hodně. A to v souhrnu zprávy vůbec není.”
Steven Koonin to shrnul: „Souhrnná zpráva je kompletně faktická, ale fakticky nekompletní s cílem vyvolat paniku, a ne informovat.”
(4) Rychlé oteplení v Grónsku
Před zhruba 11,5 tisíci lety stoupla průměrná teplota v Grónsku během pouhých 40 let až o 8 stupňů Celsia. Po ní následovalo dlouhé období postupného ochlazování. A nestalo se to jednou, ale několikrát. Říká se tomu Dansgaardovy-Oeschgerovy cykly a vědci je objevili za pomoci měření poměru izotopů kyslíku v grónských ledovcích.
(5) Nedostatek sněhu v zimě
Olympijské hry v Chamonix v roce 1924, v Lake Placid v roce 1932, v Oslu 1952, v Cortině d’Ampezzo 1956, americkém Squaw Valley v roce 1960 a v Innsbrucku v roce 1964 trpěly nedostatkem sněhu a teplým počasím. V Lake Placid například psali v roce 1932:
„Pokračování nezvykle teplého počasí s teplotami okolo deseti stupňů si vynutilo odložení závodu na bobech do neděle, v pořadí již třetí posun startu závodu.”
(6) Když panovala opravdová horka
Časopis Gaillard’s Medical Journal z roku 1884 píše:
„V letních měsících roku 1884 zvedalo mnoho lidí obočí a tvrdilo, že to bylo nejteplejší počasí, jaké kdy lidstvo zažilo. Což samozřejmě není pravda, neboť poslední léto se nepřiblížilo extrémně horkému počasí z minulosti.”
„V roce 1303 a 1304 vyschl Rýn, Loira a Seina. V roce 1615 bylo v Evropě nesnesitelné horko. Skotsko trpělo zejména v roce 1625, kdy lidé i zvířata houfně umírali. Maso bylo možné uvařit jenom tím, že bylo vystaveno na slunci. Žádná živá duše se neodvažovala vyjít na slunce mezi polednem a čtvrtou hodinou odpolední.”
(7) Návod na manipulaci
Světová zdravotnická organizace WHO, mezinárodní meteorologická organizace a řada dalších institucí včetně mnoha univerzit založily organizaci , jejímž cílem je v první řadě upozornit na „katastrofu, kterou pro lidské zdraví představují vysoké teploty”. Její internetová příručka dává návod, jak o teplém počasí informovat, například:
„Místo toho, abyste ukazovali lidi na pláži, u bazénů nebo ve fontánách, ukazujte je, jak trpí v horku.”
(8) Důležitá definice
Ten samý fyzik Steven Koonin: „Některá prohlášení si pletou počasí s klimatem. Počasí je to, co se děje každý den. Klima je podle oficiální definice multidekádní průměr naměřených hodnot počasí. Neříkejte mi, co se stalo poslední rok, ale řekněte mi, co se v průměru stalo za posledních deset nebo dvacet let.”
Buďte první kdo přidá komentář