Není to tak dávno, co Maďarsko schválilo své zákony proti tzv. sexuální propagandě ve vzdělávání. Navzdory vágnosti samotného zákona i vyjádření politiků příznivci i odpůrci hned pochopili, že cílem je zamezit LGBT neziskovkám přednášet ve školách.
S podobnými zákony nyní přichází stále více amerických států, které však na rozdíl od Maďarska reagují na již rozlité mléko – za několik málo let vzrostl počet dětí se zájmem o změnu pohlaví o tisíce procent, a ačkoliv předešlých sto let se genderová dysforie vyskytovala více u chlapců než u dívek, dnes je poměr 80:20 ve prospěch dívek, pro což neexistuje žádné vědecké vysvětlení; a objevují se stále častěji mladí lidé, kteří záhy pochopili, že udělali fatální chybu. Příslušné kliniky ovládli aktivisté, kteří děti nikterak nevyšetřují a vůbec neberou ohled na starší průzkumy, podle nichž se u většiny dětí i skutečná genderová dysforie v pubertě rozplyne.
Intenzita, s jakou se okrajové sexuální a pohlavní preference protlačují v médiích i ve školách, má za následek, že každý šestý mladý Američan se dnes považuje za LGBT osobu. U mladých narozených v letech 1995 až 2010 také počet trans jedinců již převýšil počet leseb, což je opět v rozporu jak s dlouhými desetiletími vědeckého výzkumu této problematiky, tak s ostatními věkovými skupinami.
Na tuto situaci, stejně jako na propagaci tzv. kritické rasové teorie ve vyučování (teorie, která definuje rasismus výhradně jako nadřazenost bílých nad barevnými a věří, že americká společnost je tímto rasismem systémově prostoupená, stejně jako celá populace), začaly pochopitelně reagovat republikánské státy. A to přesto, že sama republikánská strana dnes zahrnuje řadu otevřených gayů.
Podle BBC již v současné době platí ve čtyřech amerických státech – Louisianě, Mississippi, Oklahomě a Texasu – zákony, které výslovně zakazují sexuální výchovu na školách nebo ji omezují na heterosexuální aktivity. V loňském roce přijaly rovněž státy Tennessee a Montana zákony, které umožňují rodičům odhlásit své děti z diskuzí o sexuální orientaci a genderové identitě.
Dalším státem, který se může do této skupiny zařadit, je Florida. Republikán Dennis Baxley navrhuje, aby školské obvody nesměly ve třídách podněcovat diskuse o sexuální orientaci nebo genderové identitě. To by se týkalo nižších ročníků a případů, kdy taková polemika není pro děti přiměřená jejich věku.
Floridský zákon jde ještě dál a dokonce by umožnil rodičům přímo žalovat školní obvody a požadovat náhradu škody, pokud se domnívají, že pedagog svým jednáním vůči jejich dítěti porušil zákon. Cílem návrhu, který je zaměřen především na kontroverzní hodiny sexuální výchovy v tomto jižanském státě, je podle jeho textu posílit základní právo rodičů na rozhodování o výchově.
Baxleyho návrh byl před několika dny schválen floridským senátním výborem pro vzdělávání, ale před předložením celému floridskému senátu a následně sněmovně reprezentantů jej musí posoudit ještě dva další výbory. V případě schválení by legislativa vstoupila v platnost 1. července a všechny související materiály školních obvodů by měly být aktualizovány do 30. června 2023.
Legislativa se setkala s podporou floridského guvernéra Rona DeSantise, který prohlásil, že nesouhlasí se zaváděním „konceptu volby pohlaví“ do škol. DeSantis je známý republikán, o němž se mluví jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta USA. Další volba šéfa Bílého domu se uskuteční v roce 2024.
LGBT organizace zákon označují jako „rozsudek smrti“. A nemá podporu ani v Bílém domě. „Chci, aby každý člen komunity LGBTQI+ – zejména děti, kterých se tento nenávistný zákon dotkne – věděl, že je milován a přijímán přesně takový, jaký je. Stojím za vámi a moje administrativa bude i nadále bojovat za ochranu a bezpečí, které si zasloužíte,“ napsal na Twitteru prezident Joe Biden.
Navzdory snahám o zavedení povinné výuky LGBT nebo čtení pohádek muži v ženských šatech některé údaje naznačují, že tolerance vůči příslušníkům této komunity mezi Američany klesá. Vyplývá to z průzkumu, který každoročně provádí americká organizace Gay and Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD).
Studie GLAAD z roku 2019, kterou cituje i Newsweek, ukazuje, že Američané ve věku 18 až 34 let stále méně akceptují problematiku týkající se LGBT komunity.
Zjištění, že člen rodiny je gay, by podle studie z roku 2019 velmi nebo do jisté míry znepokojilo 36 procent respondentů. O rok dříve to bylo jen 29 procent. Podle výsledků by se také 39 procent účastníků průzkumu obávalo, kdyby se jejich dítě mělo ve škole učit o historii LGBT komunity, což je téměř o 10 procent více než o rok dříve. Zdá se, že extrémní tlačení na pilu má na část populace přesně opačný efekt.
Be the first to comment