Novinky

Dnes bude sněmovna znovu jednat o novele pandemického zákona. Jaké jsou největší obavy kritiků?
Sdílet článek:

Novela budí značné kontroverze. Zatímco zastánci obviňují kritiky z neznalosti či naslouchání dezinformacím a zdůrazňují potřebu efektivně reagovat na případné další vlny covidu-19, kritici mají za to, že případné schválení novely povede k nepřijatelnému zásahu do svobod a práv občanů, závažnému narušení demokratického právního řádu a posunutí České republiky směrem k totalitnímu zřízení.

„Musíme mít legislativu, která nám umožní včas zasahovat, zasahovat preventivně a zasahovat takovým způsobem, že to bude mít co nejmenší škody nejenom na hospodářství, ale především na občanech České republiky, na jejich psychice, na školství a na všem tom, kde jsme se museli v posledních letech vypořádat opakovaně s krizovými situacemi,“ uvedl mezi důvody nutnosti přijetí novely ministr zdravotnictví Vlastimil Válek 2. února v rámci svého projevu v Poslanecké sněmovně.

S koncem platnosti stávajícího pandemického zákona končí i platnost mimořádných opatření, „která zřizovala například obecně existenci certifikátů, obecně fungování chytré karantény a dalších nástrojů, které de facto aktivně zvou lidi na očkování, posílá jim adresné SMS, a tento celý systém by se vypnul a museli bychom hledat jinou cestu“, uvedl v témže projevu ministr.

Mezi další důvody, proč je podle ministra nutné přijmout novelu pandemického zákona, patří nedostatečné zdůvodnění konkrétních opatření v dosavadním pandemickém zákonu, například o povolení vstupu do restaurací a ubytovacích zařízení pouze očkovaným či lidem, kteří nedávno prodělali covid.

„… opatření, které zřejmě všichni považujeme za velmi rozumné, které platí ve všech zemích. A to je opatření, že do restaurací a do ubytování po dobu platnosti toho opatření, omezenou dobu platnosti, mohou pouze očkovaní. … A správní soud napadá to, že v pandemickém zákonu pro toto opatření není dostatečné zdůvodnění. … A to přesně, tady toto opatření a rozhodnutí správního soudu, je přesně ten důvod na tu otázku, … proč je potřeba novelizovat pandemický zákon.“

Sporné aspekty novely

Právě tento „prostor pro odstranění rovnosti mezi lidmi“ a možnou diskriminaci neočkovaných či očkovaných „pouze“ dvěma dávkami vakcíny apod., kritizuje odborné sdružení právníků Pro Libertate, které je toho názoru, že zákon i novela nejsou v souladu s ústavou a také mezinárodními úmluvami.

„Jsme přesvědčeni, že pandemický zákon i jeho novela jsou v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, jakož i mezinárodními úmluvami, jimiž je Česká republika vázána, například s Úmluvou na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny: úmluva o lidských právech a medicíně, s Úmluvou o právech dítěte, s nařízením GDPR atd.,“ uvedli zástupci institutu Pro Libertate ve výzvě poslancům a senátorům 21. ledna 2022.

Novela povede k „likvidaci několika zásadních pojistek demokracie a zavede do našeho právního řádu nástroje typické pro totalitní systémy vládnutí s omezením moci zákonodárné i soudní“, uvádějí dále kritici z řad institutu Pro Libertate.

„Právní předpis obdobné struktury, s obdobně širokými, vágně stanovenými pravomocemi výkonné moci, bez jakékoliv účinné možnosti soudní ochrany, nemá v historii demokratických právních řádů obdobu. V historii byly podobné tzv. ,zmocňovací‘ zákony spojeny vždy s totalitní mocí.“

Navrhovaný zákon také obsahuje novelu ustanovení § 62a zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta však podle kritiků „otevírá prostor ke zcela bezprecedentnímu omezení práva na ochranu osobních údajů a soukromí, když vkládá Ministerstvu zdravotnictví pravomoc vytvářet mobilní aplikace pro účely epidemiologického šetření, údaje z ní užívat a dále sdílet“.

Novela výše uvedeného ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví navíc podle kritiků umožňuje nakládání s osobními údaji bez souhlasu subjektů údajů, a to zcela mimo rámec nařízení GDPR. „Tím by ministerstvo mohlo získat dokonce větší pravomoc v nakládání např. s tzv. lokalizačními údaji, než mají orgány činné v trestním řízení,“ dodávají zástupci Pro Libertate na svých stránkách.

„Pandemie nestojí nad ústavou, ani není pod ní. On stojí vedle ní a tím vytváří paralelní svět. Každá totalita nastoupila z demokracie,“ shrnul obavy kritiků předseda Pro Libertate, advokát Tomáš Nielsen, na facebookových stránkách institutu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*