Je až s podivem, jak poklidné léto právě prožíváme. Ačkoliv lidé pochopitelně řeší neustálé zdražování a nejrůznější další problémy, momentálně vše běží jako na drátkách a například podnikatelé v turismu nebo cestovní kanceláře hlásí rekordní sezóny. Vlastně to vypadá jakoby česká ekonomika jela ve skvělém tempu bez jakýchkoliv mráčků na obzoru.
Utrácení, dokud je co
Tak tomu ale vůbec není. Na současný stav tak mnohem více sedí popis klid před bouří. Tu navíc lidé v určité podobě skutečně očekávají. Zachovali se ale jinak než v minulosti, kdy na podobné situace tvořili rezervy. Dnes jakoby se snažili si naposledy pořádně užít za peníze, které ještě mají. Současná a přicházející krize jsou totiž odlišné od těch, které si pamatujeme. Ty minulé totiž většinou provázel spíše pokles cen. Dnes je tomu naopak. Vše neustále zdražuje a lidé se obávají, že peníze ztratí hodnotu. Proto se je snaží raději utratit za požitky, dokud za ně ještě něco dostanou.
Je ale přesto zarážející, jak málo se mluví o tom, co nás čeká na podzim a v zimě. Stát před tím už úplně zavírá oči a zatímco ještě před časem chtěl domácnostem pomoci částkou až 16 tisíc korun v rámci úsporného energetického tarifu, teď se zdá, že už to v podstatě vzdal a každé domácnosti pošle jen pár tisíc, aby se neřeklo.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy přitom na podzim přijde šílená smršť drahoty. Udeří doslova ze všech stran, a to ještě větší silou, než jakou jsme pozorovali v minulých měsících. Je to vůbec možné? Bohužel ano, růst cen totiž nemá žádný strop.
Topení za 300 tisíc?
A zatímco v létě třeba plyn nikdo příliš nepotřebuje, na podzim po něm začne sháňka, což už tak vysoké ceny dále vystřelí vzhůru. Na plyn je přitom navázána i cena elektřiny. A na ně zprostředkovaně prakticky celé hospodářství. Bez energií dnes nelze dělat vůbec nic.
Už dnes přitom lidé třeba za vytopení rodinného domku musí platit 150 tisíc korun. Pro mnohé už je to částka, kterou dohromady téměř nedají. A teď si představte, že se ceny ještě zdvojnásobí. Rodina tak za topení a ohřev vody bude muset dát 300 tisíc. Jen za to, a k tomu se zvýší i všechny další výdaje, jako jsou třeba potraviny nebo pohonné hmoty.
Je otázkou, co budou domácnosti v takové situaci dělat. Jednoduše totiž nebudou mít na běžný provoz. V takový okamžik bude dosud neuvěřitelně liknavý stát muset zakročit, jinak se lidé budou masivně bouřit.
Buďte první kdo přidá komentář