Kyvadlo demokracie. Od progresivismu k národnímu konzervatismu




Sdílet článek:

MICHAL KLÍMA

Opět zažíváme vystřízlivění, tentokrát z progresivismu, který představuje radikální směr demokratického Západu. Proti němu se mobilizuje národní konzervatismus.

Politika obsahuje jistý poměr mravnosti, idealismu, pragmatismu a cynismu. Kyvadlo české demokracie po roce 1989 se kloní k té či oné straně. Pohyb se děje zpravidla mezi krajními polohami, střetávají se vášně a rozum a s nimi období vzepětí a zklamání.

Přechod od komunistické totality k demokracii uvedl legendární výrok Václava Havla „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. V období 1998-2013 převládl cynický klientelismus, spjatý s prorůstáním nekalého byznysu do politiky a symbolizovaný takzvanou opoziční smlouvou mezi ČSSD a ODS. Poté protikorupční vlna vynesla do politiky nové privátní projekty: Bártovy Věci veřejné, Okamurův Úsvit a později SPD, Babišovo ANO. Po dalším zklamání následovala ideologie progresivismu a s ní vláda pětikoalice v roce 2021.

Dnes opět zažíváme vystřízlivění, tentokrát z progresivismu, který představuje radikální politický směr demokratického Západu. Proti němu se mobilizuje národní konzervatismus. Výsledkem je rozdělená společnost na dva nepřátelské tábory. Politický střed chřadne.

1. Krize identity: civilizační a národní

Zastavme se u kořenů aktuálního konzervativního hnutí. Zaprvé uveďme, že hnutí reaguje na dvojí krizi identity – civilizační a národní. Jde zejména o reakci na extrémní migraci do Evropy z jiného civilizačního okruhu, zvláště z oblasti radikálního islámu. Podle agentury Frontex v roce 2023 stoupl počet nelegálních migrantů na území Evropské unie na 380 tisíc. Přišli hlavně ze Sýrie, Guineje a Afghánistánu, přičemž 80 % z nich byli muži. Letos, v prvních dvou měsících, dorazilo nejvíce běženců z Mali, Senegalu, Mauretánie, Tuniska a Bangladéše.

V důsledku toho oslabuje kulturní a hodnotová soudržnost Evropy, stoupá kriminalita, ženy pociťují ohrožení, narůstají problémy ve školství, klesají sociální jistoty, což vcelku představuje hrozbu pro stabilitu společnosti a demokracie. V prvé řadě je zasažena západní Evropa a Skandinávie. Zasaženo je však všech 29 evropských států, včetně Česka, které jsou součástí Schengenského prostoru volného pohybu osob.

Vedle civilizačního strachu panuje obava ze ztráty staleté národní a státní svébytnosti v důsledku tlaku na federalizaci Evropy, skrze rušení práva veta unijních členských zemí mimo jiné v zahraniční, obranné a migrační politice.

2. Hrozby ekonomické a bezpečnostní

Zadruhé uveďme, že protivlna národního konzervatismu reaguje na ekonomické a bezpečnostní hrozby, související s pandemií covidu, agresí Ruska na Ukrajinu, ale i s evropskou zelenou transformací, zvanou Green Deal. Právě radikální zelená politika vykazuje sklon k sebedestrukci nejen evropského průmyslu a konkurenceschopnosti, ale i životní úrovně v důsledku vysokých cen energií a potravin. Paradoxně trpí i globální životní prostředí kvůli převádění výroby do těch částí světa, kde je násobně vyšší produkce škodlivin.

Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2023 se na pokraj chudoby dostala čtvrtina populace. Aktivně musí šetřit na jídle a vytápění bytu zhruba 800 tisíc obyvatel. Náklady na bydlení těžko zvládá 22 % domácností, tedy asi dva a půl milionu lidí.

Celkově tak ekonomické a bezpečnostní hrozby, spolu s krizí národní a civilizační identity, vyvolávají strach a zlobu vůči progresivistickému kartelu politických stran a médií, proti celé vládnoucí elitě. Statisíce lidí hledají volební alternativu.

Genetický plod progresivismu

Z uvedeného vyplývá, že národně konzervativní hnutí je geneticky spjaté s progresivismem, vyrůstá z něho, je jeho plodem. Svůj étos čerpá z revolty proti sebeničivé migrační politice, proti erozi národní a státní suverenity, proti extrémní zelené transformaci, ale i z odporu proti potlačování názorového pluralismu a zneužívání metod umlčování a ostouzení jinak smýšlejících.

Dnes je módou házet protestní konzervativní hnutí do jednoho pytle s krajní pravicí a vykreslovat je jako nebezpečí pro demokracii. Buď jde o nepochopení, nebo o záměr znevěrohodnit politickou a názorovou opozici, což je v rozporu s liberální demokracií.

V rámci široké kategorie antiprogresivismu přitom rozlišujeme strany nové pravice i nové levice. Ty první zastupují konzervativní pravicoví politici na čele s Meloniovou v Itálii či Le Penovou ve Francii. Ty druhé řadíme mezi konzervativní levici, zastoupenou Ficem na Slovensku či Wagenknechtovou v Německu. V tomto spektru se vyskytují krajní a středové polohy. Je zřejmé, že rozpor mezi progresivismem a národním konzervatismem je nadřazený pravolevému členění. Stejně tak přesahuje a přetíná štěpení Babiš vs. Antibabiš.

Zpět z progresivního vandru?

Jestliže progresivismus má sklony k polarizaci a sebedestrukci, pak národní konzervatismus může skončit obdobně. Souvisí to s atmosférou plnou emocí a vášní. Svědčí o tom prezidentská volební kampaň v USA, kde proti progresivismu uspěl v Republikánské straně nikoli umírněný konzervativec Ron DeSantis, ale radikální Donald Trump.

Bohužel to, čeho se dnes nedostává, je poctivá středová politika, založená na dialogu, respektu a kompromisu. Umírněná verze národního konzervatismu je proto výzvou pro všechny opoziční i vládní strany v Česku. Je to i výzva pro ODS a KDU-ČSL k návratu z progresivistického vandru k vlastním ideovým kořenům. ODS by se tak mohla rozkročit a obnovit své konzervativní i liberální základy. Nemusela by svou identitu rozpouštět v mišmaš koalici Spolu. Nadto by mohla odčerpat hlasy voličů řadě opozičních stran. Mohl by to být recept na nenormální stav, kdy ANO má kolem 30 %, zatímco Spolu jen 20 % preferencí.

Výzva umírněného konzervatismu

Doslova na ulici leží tato témata umírněné verze konzervatismu: národní zájmy a vlastenectví, stop nelegální migraci z kulturně a nábožensky odlišného světa, racionální zelená politika, důraz na tradiční rodinu a respekt k menšinám, ochrana nezletilých před aktivistickým tlakem na změnu pohlaví, zmírnění státních a unijních regulací, úzká spolupráce v rámci mezivládní Evropské unie, bezpečnostní zakotvení v evropském pilíři NATO.

Tato témata představují imperativ. Jsou předpokladem schopnosti Česka, Evropy i kolektivního Západu čelit vlastní destabilizaci a odolat tlaku imperiálního Ruska, rozpínavé Číny a radikálního islamismu v rámci střetu civilizací.

blogosvet.cz

Zdroje:

ČTK. 16. 1. 2024. „Frontex hlásí 380 000 nelegálních vstupů do Evropské unie. Přibylo jich nejvíce od roku 2016.“ Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nelegalni-vstupy-evropska-unie-frontex-migrace_2401161544_ano

Echo24. 26. 3. 2024. „Kriminalita v Německu výrazně vzrostla, spolkové orgány viní nekontrolovanou migraci.“ Zdroj: https://echo24.cz/a/HFSET/zpravy-zahranici-kriminalita-vyrazne-vzrostla-nemecko-migrace-spolkove-zeme

Holub, Petr. 3. 4. 2024. „Chudoba v Česku. Čtvrtina lidí je na pokraji, odhalil unikátní průzkum.“ Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ctvrtina-cechu-loni-sklouzla-na-pokraj-chudoby-odhalil-unikatni-pruzkum-248930

Echo24. 3. 2. 2024. „Zpráva o bezpečí 2024: Němce děsí migrace, nevěří ve vítězství Ukrajiny, obávají se války a pochybují o USA.“ Zdroj: https://echo24.cz/a/HtQZi/zpravy-svet-nemecko-zprava-bezpeci-2024-desi-migrace-neveri-vitezstvi-ukrajiny

Robejšek, Petr. 11. 8. 2015. „Migranti a stabilita západní společnosti.“ Zdroj: https://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=25745

Záhořík, Jan. 3. 12. 2023. „Senegal odjíždí na Kanáry. Co stojí za novou a nečekanou migrační vlnou.“ Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/senegal-kanary-migrace-afrika-novy-zivot-mladi-lide.A231201_201621_zahranicni_lisv

Zbožínek, Jaroslav. 22. 3. 2024. „Nezavírejme před tím oči. Německo zveřejnilo výbušná čísla o kriminalitě migrantů.“ Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nezavirejme-pred-tim-oci-nemecko-zverejnilo-vybusna-cisla-o-kriminalite-migrantu-40465005

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*