Koho volit?
Sdílet článek:

Prezidentské volby se blíží každým dnem. Kampaně jsou v plném proudu, z billboardů se na nás dívají známé i neznámé obličeje, které slibují, že zachrání Česko ze všech pohrom, na které si jen vzpomenete. Mezi obecným lidem koluje médii živená šeptanda, že favorité voleb budou hned tři: Babiš, Pavel a Nerudová. Nebude to duel Schwarzenberg – Zeman v roce 2012, bude to to rovnou „triel“. Rád bych se na tuto trojici krátce zaměřil.

 

Andrej Babiš

Z výše uvedené trojice je jediný, kdo má dlouhodobé politické zkušenosti. Byl ministrem financí i premiérem, nyní je v opozici. Je znám všem lidem, mnohými chválen, mnohými opovrhován. Je to vlastně typický podnikatel nebo-li chcete-li oligarcha. Aktuálně mu dělá vrásky na čele kauza Čapí hnízdo kvůli zjednodušeně řečeno podezřelým dotacím. Proti EU jako takové až tak nemluví, však také proč by mluvil, když ji má jako dojnou krávu, ze které dojí jednu dotaci za druhou. Není orientován výhradně na Západ nebo Východ, spolu s Orbánem se například postavil proti přerozdělování uprchlíků. Jako správnému oligarchovi mu patří mnoho firem v Česku, a i média.

Petr Pavel

Voják, který začal s kariérou za dob komunismu, a nebýt jeho pádu, asi by mu nejspíš oddaně sloužil až doteď. Po pádu zjistil, že by mohl udělat kariéru v NATO, a tak se chopil příležitosti a dotáhl to na šéfa NATO. Jeho předvolební heslo „Vraťme Česku klid a pořádek“ budí alespoň u mě pocit, že si budeme hrát na Latinskou Ameriku. Vždyť tam také dělali generálové „pořádky“, takový seňor Galtieri by mohl vyprávět… Generál Pavel se orientuje pochopitelně na Západ, a pokud by k nám přitáhli Rusové, tak by se nejspíš přeorientoval na Moskvu. Oproti Babišovi, který byl obyčejný práskač na StB a proti kterému leckdo právě kvůli spolupráci s StB brojil, je (resp. byl) generál Pavel školený rozvědčík s bezchybným kádrovým posudkem. Milione chvilek, kde jsi?

Danuše Nerudová

Žena, která určitě neosloví patriarchálně smýšlející občany, jako jsem například já. Pokud se stane prezidentkou, bude to první prezidentka v historii Česka (pokud nepočítáme filmy). Neosloví také konzervativně smýšlející občany, což jsem například opět já. Zastává se povolení manželství pro homosexuály a razí o hodně tvrdší protiruskou linii než například Babiš, který dělá to, co je výhodné pro Agrofert, nebo Pavel, který dělá to, co je výhodné pro kariéru. V tom si určitě bude rozumět s Černochovou nebo s Lipavským… Stojí za přijetím eura. Už i na ní se našel škraloup, když v dobách, kdy bývala rektorkou, se na Mendelově univerzitě rozdávalo tituly za peníze a provádělo se další nekalé praktiky.

Takže koho z těchto tří volit? Oligarchu, vojáka, nebo rektorku? Těžko vybrat, jeden je ironicky řečeno lepší než druhý. Jediný Babiš, jak jsem už psal, má dlouhodobé zkušenosti v politice a každý ho zná, Pavel nebo Nerudová se zčistajasna vynořili a najednou jsou favorité voleb. Afér a kauz nebyl ušetřen ani jeden z nich. Jediné štěstí je, že role prezidenta je spíš reprezentativní. Kdybychom byli prezidentskou republikou, jako je třeba USA nebo Rusko, na volbě prezidenta by o hodně víc záleželo.

Z dalších uchazečů o Hrad mě osobně zaujal Jaroslav Bašta z SPD. Je to bývalý disident, v politice se pohybuje mnoho let, byl velvyslancem v Rusku i na Ukrajině (což se v současné situaci hodí), staví se proti euru, Green Dealu a manželství pro homosexuály… Co takhle hodit volební lístek jemu?

Co nakonec dodat? Aktivně hledejte, analyzujte a vybírejte. A všem přeji šťastnou ruku u volební urny.

 

Rudolf Gajdoš, blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*