LADISLAV VĚTVIČKA
20. květen v dějinách:
-
V roce 1799 se narodil Honoré de Balzac: „Pokaždé, když si myslím, že nemůžu, můžu ještě mnohokrát víc. Pokaždé, když myslím, že něco nejde, někdo mi ukáže, že to jde snadno. Bez vůle ani sebevětší talent není nic. Zato vůlí zmůžete všechno.“
-
V roce 1968 byla V Brně osobnostmi z moravských akademických kruhů založena Společnost pro Moravu a Slezsko, která usilovala v souvislosti s federalizací Československa o vznik československé trojfederace Čech, Moravy se Slezskem a Slovenska.
Parlamentní listy: Advokátka Klára Samková upozornila v souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica na pár paragrafů. Konkrétně jde o schvalování trestného činu, úkladnou vraždu a vraždu. „Kdekoliv na FB i jiných sociálních sítích najdu status vyjadřující potěšení či schvalující trestný čin pokusu o vraždu Roberta Fica, budu dělat print screeny a budu podávat trestní oznámení,“ uvedla.
CNN Prima News: Černochová: Situace na Ukrajině není dobrá, ve hře je jednání o míru. Zmínila i chyby Západu. Ta baba je neuvěřitelná válečná štváčka…
Německo: Představitel Alternativy pro Německo (AfD) Björn Höcke dostal za použití zakázaného nacistického hesla Vše pro Německo (v němčině Alles für Deutschland) pokutu v celkové výši 13 000 eur (323 000 Kč). Státní zástupce požadoval podmíněný šestiměsíční trest vězení, Höcke naopak usiloval o osvobození, což zdůvodňoval tím, že o významu zapovězených slov nevěděl. „Jste výřečný, inteligentní člověk, který ví, co říká,“ uvedl soudce s tím, že trest vězení by byl přehnaný a že pokuta je odpovídající vzhledem k závažnosti veřejně proneseného výroku.
Heslo Vše pro Německo, které používaly úderné oddíly SA nacistické strany NSDAP, řekl Höcke v květnu 2021 na volebním mítinku v Merseburgu. Motto je v Německu zakázáno veřejně používat. Takové zákazy se vztahují mimo jiné na nacistické pozdravy Heil Hitler nebo Sieg Heil, zapovězeno zůstává i rozloučení „s německým pozdravem“ (mit deutschem Gruss), které nacisté rovněž zneužili. Rozsudek zatím není pravomocný. Tak to je dobře, že si Němci zakazují používat slova jako „Vše pro Německo“. A nevíte, jak to je s voláním „Bůh je veliký“? Já jen, aby mě někdo nepopotahoval…
Petr Štěpánek: V Gruzii parlament zrovna hlasuje o zákonu o zahraničním vlivu. Příjemci peněz ze zahraničí, především politické neziskovky, se mají deklarovat jako cizí agenti. Český bejby-ministr zahraničí Lipavský dle bruselských not obratem úslužně vytrubuje, že takový zákon Gruzii vzdaluje od vstupu do Evropské unie a pseudoliberální média veřejnosti namlouvají, že je to zákon po ruském vzoru. Opravdu? Ale kdepak! Je to jen další z nekonečné řady mediálních lží, neboť ve skutečnosti je to zákon po americkém vzoru. Zákon FARA (Foreign Agents Registration Act) o registraci zahraničních agentů platí ve Spojených státech amerických už od roku 1938. To ovšem nic nemění na tom, že část dokonale zblblé gruzínské veřejnosti demonstruje za to, že za cizí peníze ojebávána být chce. To nevymyslíš! Na Ukrajině už to mají za sebou. Spojené státy tam do státního převratu nazývaného Majdan nainvestovaly pět miliard dolarů. A to se vyplatí! Bohužel, jak komu. Majitelé vojenskoprůmyslového komplexu si mnou ruce, Ukrajinci jsou na tom dnes o dost hůř.
Ale zpátky do Handlové. Postřelený slovenský premiér je teprve na cestě do nemocnice, ale v České televizi už se pohoršují, že Ficovi spolupracovníci dávají atentát do politických souvislostí, a opět hovoří o dezinformační scéně. Je to jen další z českotelevizních nehorázností, neboť první, kdo minulé slovenské vraždy, ať už šlo o novináře a jeho snoubenku či mladého gaye, dával do politických souvislostí a vinu okamžitě připisoval Ficovi a jeho kolegům, byli právě politici a novináři, slovenští i čeští, provázaní s opačným pohledem na svět, na politiku a aktuálně na ukrajinskou válku. Média hlavního proudu to měření dvojím metrem prostě milují.
A ještě jedna česká souvislost. Fialova vláda právě v těchto dnech přichází s návrhem na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků. Na naše ojebávání si máme připlatit.
Gruzie: Gruzínská vláda obviňuje Západ z financování protivládních protestů. Gruzínský premiér Irák Kobachidze v telefonickém rozhovoru s poradcem ministerstva zahraničí Derekem Cholletem obvinil bývalého velvyslance USA v Tbilisi Kellyho Degnana z podpory toho, co nazval „revolučními pokusy“ v Gruzii v letech 2020 a 2023: „Vyjádřil jsem své upřímné zklamání nad dvěma pokusy o revoluci v letech 2020–2023 podporovanými bývalým americkým velvyslancem a pokusy provedenými nevládními organizacemi financovanými ze zahraničních zdrojů. Pokud by tyto pokusy byly úspěšné, byla by v Gruzii otevřena druhá frontová linie. Zpravodajská agentura tvrdí, že zahraniční instruktoři školí účastníky akcí proti návrhu zákona, aby vyprovokovali policisty a vytvořili chaos v zemi. Demonstranti proto plánují paralyzovat dopravní uzly a barikády a blokovat administrativní budovy. Podle tajné služby dostávají organizátoři akcí peníze ze zahraničí v podobě kryptoměn. Účelem je zakrýt jejich zahraniční financování. Podle tajné služby používají demonstranti v Tbilisi metody „barevné revoluce“. Jejich konečným cílem je uchvátit moc silou. Gruzínská vláda není v žádném případě proti sbližování se Západem. Země chce vstoupit do EU, ale vláda také chce, aby tento proces byl vnitřním gruzínským procesem a nikoli procesem řízeným ze Západu.
Západní média kritizují Rusko za zavedení takového zákona v roce 2012. Co západní média vždy tají, je fakt, že nejde o ruský vynález, ale o americký. USA zavedly zákon FARA (Foreign Agents Registration Act) v roce 1938 . Podle zákona může kdokoli, kdo se podílí na politické činnosti financované ze zahraničí ve Spojených státech a nezaregistruje se jako „zahraniční agent“, vystavovat pokutě a/nebo vězení. Kromě toho musí „zahraniční agenti“ označit své publikace jako pocházející od „zahraničního agenta“.
Zákon FARA je v USA uplatňován velmi restriktivně.
Rusko v podstatě jen zkopírovalo americký zákon FARA, ačkoli tresty v ruské kopii amerického zákona jsou méně přísné než v americkém originále. Německá „kvalitní média“ neměla a nemají co kritizovat proti americkému zákonu FARA. Ani svým německým čtenářům neříkají, že v USA existuje takový zákon, který je uplatňován velmi přísně.
Německá média navíc svým čtenářům nesdělují, že EU nyní pracuje na takovém zákonu o zahraničních agentech, který označuje za součást „balíčku na ochranu demokracie“. A právě nedávno byl takový zákon zaveden do parlamentu ve Francii.
iDnes: Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou. „Vetovala jsem zákon, který je ve své podstatě a duchu ruský a který je v rozporu s naší ústavou a všemi evropskými standardy, a proto je překážkou na naší evropské cestě,“ řekla prezidentka. „Tento zákon nelze vylepšit a přikrášlit, a tak je to velmi prosté veto: tento zákon musí být stažen,“ zdůraznila hlava státu. K přehlasování veta je zapotřebí 76 hlasů, přičemž Gruzínský sen má 84 poslanců. Klíčová otázka tak zní, zda vládní strana přehlasuje veto ještě před parlamentními prázdninami, které začnou 28. června, anebo zákon odloží až na září. Vládní strana Gruzínský sen tento týden prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musí registrovat jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí.
Mistrovství NATO v hokeji: Český hokej svůj fanshop spustil pouhý den před startem šampionátu a nabídl na něm bílou a červenou variantu dresů s cenou 1 490 korun, a tak Kaufland předložil vlastní kolekci. Hokejový úbor se stáním znakem a nápisem Czech Republic v ceně 499 korun. Druhý paradox? Zatímco dresy z oficiálního fanshopu na sobě mají reklamy včetně loga Kauflandu, ten od obchodního řetězce koupíte bez názvů partnerů.
Za co zaplatíte raději? Za třikrát dražší s reklamou, nebo za třikrát levnější bez reklamy? Nenažranost svazu je opravdu vysoká. Hlavně ale, že už neprodává ty odporné hadry se slepicí…
Buďte první kdo přidá komentář