Levicová propaganda v novinách moc netáhne




Sdílet článek:

SYRZDARMA

I tak lze interpretovat poslední zprávy z USA. Deník Washington Post propouští, neboť počet jeho čtenářů klesl na polovinu. Ostatní levicová média jsou na tom podobně. Podle průzkumu jsou zejména mladí novináři přesvědčeni, že vyvážené zpravodajství není nutné.

Zcela subjektivní výběr mediálních informací z USA. Kompletní zdroj informací v odkazu na konci článku.

(1) Washington Post

Deník Washington Post, který vlastní majitel Amazonu Jeffrey Bezos, oznámil na konci minulého měsíce, že v roce 2023 utrpěl ztrátu ve výši 77 milionů dolarů. Za ztrátou stojí pokles počtu čtenářů, kterých je o 50 % méně než v roce 2020.

Podle novináře z New York Times řekl zástupce vydavatele zaměstnancům: „Proděláváme značné sumy peněz. Počet čtenářů klesl na polovinu. Lidé nečtou vaše články. Už to dále nemohu lakovat na růžovo.”

Výkonná ředitelka Sally Buzbee, která stále v čele Washington Post poslední tři roky, odstoupila z funkce. Nahradí ji editor z Wall Street Journal Matt Murray. Ten oznámil reorganizaci, která bude zahrnovat rozdělení na tři nezávislé divize: zprávy, názory a sociální sítě. Divize sociální sítě má dát Američanům, kteří mají pocit, že tradiční zprávy pro ně nejsou, možnost zůstat v obraze.

Odbory ve svém prohlášení uvedli: „Jsme znepokojeni odchodem Sally Buzbee a domněnkou vedení, že finanční problémy jsou způsobeny prací žurnalistů, a ne nesprávným řízením. Jsme také znepokojeni nedostatkem diverzity ve vedení organizace.”

Jak změny okomentovala novinářka z deníku Guardian? Takto: „Každá ze tří divizí bude mít v čele vynikajícího bílého muže. Když budou divize úspěšné, zvážíme najmutí čtvrtého a pátého.”

Pozn. redakce: Když nevíš, vytáhni rasovou nebo genderovou kartu. Toho se všichni bojí. Ale nakonec nikdo nechce prodělávat peníze věčně, ani Jeff Bezos se svými miliardami. Tedy kromě státu, kterému je to v zásadě jedno a i kdyby mu to nebylo jedno, sesype se hrůzou před nátlakovými skupinami.

(2) Kontroloři informací na ulici

„Media Matters for America” je mediální nezisková organizace, jejímž cílem je bojovat proti konzervativním dezinformacím v USA. V květnu musela začít propouštět. Přestože důvody nebyly zveřejněny, jedna z propuštěných zaměstnankyň uvedla jako možný důvod žalobu Elona Muska, který organizaci zažaloval za to, že podle jeho názoru manipulovala s obrázky, aby ukázala, že se na sociální síti X, dříve Twitter, zobrazují reklamy velkých korporací u příspěvků bílých nacionalistů. Další žalobu podal stát Missouri, který Media Matters zažaloval za podvodné praktiky při získávání dobrovolných příspěvků.

Pozn. redakce: Levicoví dezinformátoři mají pocit, že jim všechno projde. Ale nemělo by.

(3) Čtenost kontra diverzita

Deník Los Angeles Times, další plamen progresivních myšlenek, na počátku roku propustil zhruba pětinu zaměstnanců. Jednalo se o největší propouštění ve více než stoleté historii. Důvod? Finanční ztráty, protože lidé jejich zprávy nečtou. Co na to odbory? Vydali prohlášení, ve kterém píší, že propouštění „způsobí vážnou škodu nárůstu diverzity, které bylo dosaženo”.

Magazín Time propouštěl v lednu. Levicové Vice Media, které se snaží cílit na mladé čtenáře, hledá kupce z důvodu klesajícího počtu čtenářů a velkých finančních ztrát. Médií, která propouští, je více. Propouštění v letošním roce je pokračováním z roku 2023, kdy v mediálních organizacích přišlo v USA o práci přes 20 tisíc lidí.

Americký rozhlas financovaný státem trpí poklesem posluchačů. V dubnu zveřejnil dlouholetý zaměstnanec rádia otevřený dopis, ve kterém píše, že místo zpravodajství se zaměstnanci školili na rasismus a za vším viděli bílé konzervativce. Více zde.

Pozn. redakce: Kromě organizací, které se za peníze státu živí rozdmýcháváním vášní ve společnosti, a několika dalších jedinců nebaví diverzita a genderismus nikoho. Kdyby ano, byly by feministické filmy veleúspěšné, protože stačí, aby na ně přišla možná tak desetina žen.

(4) Lidé nechtějí propagandu

Podle průzkumu mezi novináři médií hlavního proudu z roku 2022 si nadpoloviční většina novinářů myslí, že různé náhledy na jednu událost si nezaslouží stejnou pozornost. Tento názor sdílí zejména mladí novináři ve věku do 29 let. V jejich věkové skupině 63 % novinářů vyjádřilo názor, že vyváženého zpravodajství netřeba.

Přitom podle podobného průzkumu si 76 % lidí přeje, aby dostali pohled z více stran.

Pozn. redakce: Od doby pandemie je jakákoli diskuze byť i na mírně složité téma téměř vyloučena a může se odehrávat pouze mimo média hlavního proudu. Pro vyloučení pochybností se diskuzí myslí skutečný střet dvou osobností, a ne kolektivní vyvolávání hesel.

(5) Paradox Washington Post

Lidé Washington Post přestávají číst, ale jejich novináři obdrželi od roku 2022 celkem sedm Pulitzerových cen za vynikající žurnalistickou práci.

Například za „veřejnou službu” při informování o událostech z 6. ledna 2021 u Kapitolu. Značná část Američanů má přitom závažné pochybnosti, zda informace, které jim předkládala média, skutečně popisují, co se tehdy událo. Přečetli si totiž jinde, co ve Washington Post nepsali.

Další Pulitzerovu cenu dostal Washington Post za knihu s názvem „Jeho jméno je George Floyd”. George Floyd byl kriminálník, který zahynul při policejním zásahu poté, co mu policista při jeho zadržení klečel kolenem na krku. Příčinou úmrtí bylo podle jedné patologické zprávy předávkování drogami, podle oficiální zprávy a protokolu patologa, kterého si najala Floydova rodina, udušení v důsledku policejního zákroku.

Pozn. redakce: Stejně jako každý pozná, který film dostane Oskara a který ho zaručeně nedostane, a vůbec to není o kvalitě, každý relativně snadno odhadne, za co dostanou novináři Pulitzerovu cenu. Jsou prostě vítězná témata a vítězné fráze.

(6) Jak kontroloři informací bojovali proti dezinformacím o Georgi Floydovi

Po Floydově smrti zveřejnila takzvaná dezinformační média informaci, že George Floyd zahynul na předávkování drogami a že to byl kriminálník, který ohrožoval při vloupání těhotnou ženu jménem Henriquez pistolí a zranil ji. Kvalitu levicového tisku může posoudit každý sám na základě informace od bojovníků proti dezinformacím, kteří tvrzení nezávislých médií označili jako lež. Zdůvodnili to takto (zkráceno):

„Patolog zjistil vysokou hladinu fentanylu v těle George Floyda. Ale doktor Baker a ostatní experti řekli, že smrt předávkováním byla nepravděpodobná nebo nemožná. Zpráva alternativních médií je lživá.”

„Neexistuje žádný důkaz, že Henriquez byla v době loupeže těhotná. Soudní dokumenty uvádějí, že poté, co Floyd přiložil ženě pistoli k břichu, odešel, aby prohledal dům, zatímco druhý lupič ženu hlídal. Druhý lupič byl ten, který ženu zbil. Alternativní média přehánějí detaily ohledně kriminální minulosti Floyda. V roce 2007 se Floyd účastnil se skupinou dalších mužů násilné loupeže, během které ohrožoval ženu pistolí u břicha. Soudní dokumenty nicméně neukazují, že by žena byla těhotná a že to byl jiný lupič, který ženu zranil. Hodnotíme tvrzení alternativních médií jako lživé.”

Pozn. redakce: Jenom jí držel pistoli u břicha. A ani nebyla těhotná. Pak radši odešel hledat lup. Nebo možná řekl kolegovi, aby ji mlátil jenom lehce? Takže taková americká verze Mirka Dušína. Zhruba stejně přesvědčivě vysvětlovalo Rudé právo občanům v ráji, že se nemají znepokojovat, když uvidí v německé televizi, jak to vypadá v prohnilém kapitálismu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*