Jméno britské ministryně zahraničí neevokuje nic půvabného, ale nejen to, padneme do válečné žumpy, abychom mohli být svobodní, včera na banketu v City v podstatě řekla, že si musíme urychleně vykopat kryty, dojde totiž k finálnímu střetu mezi planetárním dobrem a zlem. Citovala Zelenského, “Svoboda musí být lépe vyzbrojena než tyranie” a dodala, že Británie dodávala zbraně a trénovala Ukrajince dávno před ruským vpádem, pokud toto doznání zítra nezapře, pak se Putin obával nejhoršího zcela oprávněně. Vyzbrojená svoboda je contradictio in adjekto, když vyzbrojená, tak silou ducha, průměrná Britka myslí tanky a nejsou ji proti mysli ani nástroje, které liberální svobodu přímo negují, jako jsou ekonomické popř. justiční typy zbraní, konečně to detailně v projevu rozvádí. V jádru jejího projevu se skrývá podlost, totiž pokud dojde k tomu, co zaříkává, pak údery ponesou všichni ostatní všude jinde, na londýnskou City se nedostane. Britové koncem třicátých let nebyli moc vyzbrojeni válečným materiálem, ale přesvědčením lidí o vlastní pravdě, stejně jako v 16. století proti španělské Armadě, kdy nepřátelskou armádu dobíjeli i londýnští rybáři z malých bárek, a to rozhodlo. Doba se posunula, Británie stojí v jádru natovské mašinerie, která se jeví neporazitelnou, ale národ už moc nevěří, že Trussová a NATO nesou pravdu. Konflikt na Ukrajině přerůstá v dlouhodobý širší střet s velkým nebezpečím rozšíření na ostatní Evropu, v projevu Trussové najdeme všechno možné kromě vůle k jednání, které by vedlo k míru a ke kompromisu. Její zjednodušené čtení reality je vrcholně nebezpečné.
Čínský prezident reflektuje adekvátněji když před časem řekl, že bezpečnostní architektura nemůže uspět, pokud vyloučí některé země. Neplatí to jenom v případě bezpečnosti, přece se Trussová a průměrný evropský konzument nemohou domnívat, že bangladéšské ženy jim budou otročit téměř zadarmo a produkovat jejich textilie jenom proto, že to garantuje globální liberální řád s NATO v zádech? Ekonomické a bezpečnostní struktury vyvinuté po válce se vychýlily z normy a spíš než zadržují, umožňují agresi, tvrdí Trussová. Po válce jsme byli svědky řady agresívních aktů, ve velké většině od anglosaského světa, Trussová touží nostalgicky oživit akcelerovaným zbrojením dobré poválečné struktury, které svět v té době považoval za nejlepší. Doba pokročila a je to směšné. Trussová vyčítá Rusku, že narušilo dohody o kontrole zbraní, ale i laikovi, který nevychází pouze ze západních médií a je schopen číst ruské noviny a konfrontovat jejich argumenty se západními, je jasné, že Trussová nemá pravdu. G20 může být funkční pouze pokud Rusko zůstane za dveřmi, co je to za argument? Její čtení geopolitické reality je absolutně neadekvátní, Rusko není vůbec izolované a jeho boj se západem má v Třetím světě silné sympatie. V devadesátých letech západ považoval pokrok za něco automatického, podle Trussové se měla vůči Rusku a dalším zemím aplikovat politika mrkve a biče, to je vrchol britského ducha v jeho reflexích o svobodě.
Libor Číhal
neskutečná arogance
autora příspěvku…
Máte na výběr tři možnosti: západní progresivistický woke kapitalismus, ruskou oligarchickou FSB diktaturu nebo čínskou rádobykomunistickou totalitu. Žádná z možností není vyloženě lá́kavá, ale ta, ve které žijeme se mi pořád jeví výrazně nejméně špatná. Pokud za ní nejste ochotni nic obětovat, menu je již trochu chudé, vyberte si druhou nebo třetí možnost. Nic jiného na výběr není, takže dobrou chuť.
Ale co budou schopni udělat, aby udrželi svoje bohatství? Třetí světová válka, jen aby nemuseli zase makat rukama.
Pomýlenost lidí tohoto typu na západě, by byla daleko dříve konfrontována s realitou kdyby nepadla železná opona. Nástup svobody a rozšíření trhů na východě, umožnil konzumně a intelektuálně pomýlené většině na západě pokračovat v jejich nesmyslných sociálních, ekonomických a ideologických „experimentech“ a tím prodloužit patologické chování a myšlení elit ve společnosti s dopadem na správu státu. Současná mladá generace politiků a intelektuálních elit je přesvědčena, že jejich model řízení společnosti je ten správný. O tom jejich rodiče a prarodiče utvrzovaly všechny země bývalého sovětského bloku. Netušili (a mnozí dodnes netuší), že západ a ten „tzv. kapitalismus“ se změnil jinak než si představovali a jak je to učili soudružky v hodinách Občanské nauky.
Liz Truss a tisíce dalších jsou jenom produktem nemocné společnosti, která byla vytržena ze svého falešného vidění světa a nyní je nucena řešit opravdové problémy. Na to aby to vedlo k úspěchu si bohužel příliš dlouho lžou a utíkají před realitou. Čekají nás další chybná rozhodnutí politiků plynoucí z nepochopení, arogance a pocitu vlastní nadřazenosti.