IVAN DAVID
Maďarský ministr zahraničí si stěžoval, že je „stigmatizován“ za snahu o ukončení ukrajinského konfliktu. Maďarsko bude i nadále trvat na co nejrychlejším mírovém urovnání ukrajinského konfliktu navzdory tlaku Západu na změnu svého postoje, prohlásil ministr zahraničí Peter Szijjártó.
V pondělním rozhovoru pro ruský obchodní deník RBK Szijjártó přiznal, že ne všichni partneři Budapešti oceňují její výzvy k ukončení nepřátelství mezi Moskvou a Kyjevem. Maďarsko soustavně odmítá posílat zbraně na Ukrajinu, volá po okamžitém příměří a kritizuje západní sankce proti Rusku jako neúčinné a sebezničující.
„Když prezentuji postoj pro mír, říkají, že jsem proruský, pro Putina, že jsem vlastně ruský špión, že jsem kremelský propagandista,“ řekl Szijjártó.
Ministr zahraničí také poznamenal, že „intelektuální úroveň debaty o řešení ukrajinského konfliktu není příliš vysoká,“ a vysvětlil, že Maďarsko v reakci na svůj postoj zaznamenává „pouze stigmatizaci“ a žádné protiargumenty.
„To nepomůže vyřešit problém… Budeme pokračovat v hájení naší pozice Budeme muset čelit velmi silnému tlaku, někdy i vydírání. Čelíme požadavkům na změnu našeho postoje, ale nejsme připraveni to udělat také proto, že je to vůle maďarského lidu.“
Szijjárto si posteskl, že EU upadla do válečného štvaní, a poznamenal, že Maďarsko a Slovensko skončily „v absolutní menšině“, pokud jde o jejich postoj k Ukrajině.
„Tady nejde o to, co si myslíme o válce, ale o to, co si myslíme o tom, jak nejkratší a nejrychlejší cestou dosáhnout míru… Věříme, že čím více zbraní bude dodáno, tím déle bude konflikt trvat. Nevidíme žádné řešení na bojišti, pouze u jednacího stolu,“ uzavřel.
Szijjártó minulý týden odcestoval do Ruska, aby se setkal s Alexejem Millerem, šéfem energetického gigantu Gazprom a diskutoval s ním o vývozu zemního plynu do Maďarska, které je silně závislé na ruských dodávkách. Ministr zahraničí vyjádřil politování nad tím, že mnozí na Západě považují energetickou spolupráci s Ruskem za politickou zradu, ale poznamenal, že dohody s Moskvou zaručují udržitelné dodávky plynu do Maďarska.
Maďarsko dělá kroky k míru, naši europoslanci Farský a Nerudová bubnují k eskalaci války spolu s dalšími podobně naladěnými jedinci, kterým žádný počet mrtvých není dostatečný a jaderná válka v Evropě jim zřejmě připadá jako „príma podnik“.
FB
Buďte první kdo přidá komentář