Přední americký virolog dr. Anthony Fauci, který opakovaně odmítal možnost, že koronavirus unikl z Wuchanského institutu virologie, a média, která označovala prohlášení Donalda Trumpa a Mikea Pompea za „hloupé teorie“, nedávno otočila o 180° a nyní považují únik z laboratoře za jednu z „možných variant“.
Kde udělali všichni fact-checkeři chybu, když tvrdili, že tato teorie byla „vyvrácena“, kde udělal chybu YouTube, když mazal tisíce příspěvků o této teorii, kde udělala chybu sociální média, která měsíce uváděla sdílené informace „na pravou míru“ pomocí „ověřených fact-checkerů“?
Prý neměli dostatečné informace.
Teorie o možném úniku viru z wuchanské laboratoře nebo vznik viru prostřednictvím laboratorních úprav nějakého existujícího viru jsou stále možnými variantami. Rozhodně tedy nebyly „vyvráceny“, jak zarputile tvrdila některá zaručeně spolehlivá média a fact-checkeři.
Dr. Fauci najednou prohlašuje, že „není přesvědčen“ o tom, že virus se vyvinul přirozenou cestou mimo wuchanskou laboratoř.
Senátor Marco Rubio nedávno „griloval“ Fauciho otázkami, proč v minulosti neustále teorii popíral. Faoci prohlásil, že ji nepopřel, pouze prý tvrdil, že je vysoce nepravděpodobná, ale nyní je podle něho nutné ohledně původu viru provést ještě další šetření.
Prezident Joe Biden vzkázal americkým tajným službám, aby zdvojnásobily úsilí při výzkumu teorie úniku viru z Wuchanského institutu virologie.
Americký Senát odhlasoval nařízení, které přikazuje zveřejnit jakékoliv zprávy tajných služeb o původu koronaviru. K odtajnění má dojít přibližně do 90 dní.
Není divu, protože zjištěné informace o zdravotním stavu některých členů personálu wuchanského virologického institutu, obsah výzkumu wuchanské laboratoře, opakované dřívější úniky virů z čínských laboratoří a další detaily zveřejněné experty ukazují, že varianta možného úniku viru z laboratoře není nesmyslná, a naopak jsou pro ni stále početnější indicie.
Jedno z velkých poučení na celé situaci je, že YouTube a další technologické společnosti ani oni proklamovaní držitelé patentu na pravdu (fact-checkeři), na jejichž pokyn byly informace označovány za „nesmysly“ a byly mazány a nálepkovány, by rozhodně neměli přebírat mandát „ministerstva pravdy“ a uměle omezovat diskusi o různých tématech.
Řadu zdrojů k informacím uváděným v článku shrnuje níže publikovaná epizoda pořadu Čína bez cenzury moderátora a komika Chrise Chappella, který prezentuje faktickou analýzu ve formátu humorné noční show.
Buďte první kdo přidá komentář