Mezinárodní ostuda pro Česko na stránkách Reuters




Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

ČR záměrně oddaluje odstřižení od ruské ropy, není s to zbavit se návyku na ni, kritizuje Českou repuibliku komentář nově zveřejněný agenturou Reuters.

Česká republika má potřebnou infrastrukturu, rezervy i přístup k alternativním dodavatelům a mohla by tak eliminovat svůj dovoz ruské ropy. Přesto tak však ani po třech letech od ruské invaze na Ukrajinu neučinila. V kritickém komentáři (zde), který tento týden uveřejnila celosvětově sledovaná agentura Reuters, to uvádí Martin Vladimirov, ředitel pro oblast geoekonomiky bulharského Centra pro studium demokracie.

Podle komentáře se Česko není s to zbavit návyku na ruské ropě. Loni podle analýzy Centra pro studium demokracie Česko dovezlo 2,7 milionu tun ruské surové ropy, a to odhadem za 1,5 miliardy eur. I když se jedná o třicetiprocentní pokles oproti roku 2023, ten prý byl z velké části dán třemi zásadnějšími technickými výpadky v toku suroviny ropovodem Družba, k nimž loni došlo. Podle analýzy dovoz ruské ropy do Česka pokračoval i v prvních měsících roku 2025, takže Kreml každý měsíc za tyto dodávky inkasuje více než 100 milionů eur.

Podle uvedené analýzy, na niž agentura Reuters odkazuje, ještě před finální certifikací zvýšení kapacity transalpinského ropovodu TAL (projekt TAL plus), jenž má Družbu plně nahradit, český podnik MERO ČR potvrdil, že využitelná dodatečná kapacita potrubí je dostatečná, aby pokrylo potřebu ropy v ČR. Navíc, strategické rezervy ČR v objemu 3,6 milionu tun mají pokývat takřka polovinu roční spotřeby ropy v Česku.

Centrum pro studium demokracie, které vzniklo koncem roku 1989 a za svoji klíčovou misi si vetklo potlačování škodlivého ruského vlivu, též kriticky uvádí, že v posledním loňském čtvrtletí stoupl dovoz ruské ropy do ČR meziročně o 30 procent, na 970 tisíc tun, což byl největší čtvrtletní objem dovozu od vyhlášení embarga EU na ruskou ropu roku 2022. V letošním roce pak Česko podle stejných údajů dovezlo dalších 220 tisíc tun ruské ropy.

Důvodem do letoška pokračujícího dovozu ruské ropy jsou podle komentáře zejména finanční ohledy polské společnosti Orlen, která vlastní český podnik Unipetrol a provozuje tedy tuzemské rafinerie. Ruská ropa totiž měla být předloni a loni o zhruba pětinu levnější než ropa ázerbájdžánská. Ceny pohonných hmot v ČR však takový rozdíl údajně plně neodrážejí, pročež Centrum pro studium demokracie konstatuje, že Orlen Unipetrol těží z relativně vyšší marže.

Částečně se pak „dělí“ o marži s českými motoristy, čemuž pak tleskají někteří vládní politici v ČR.

To by evidentně potvrzují zjištění Evropské komise. Podle ní jsou letos pohonné hmoty v Česku třetí nejlevnější v EU, po Bulharsku a Maltě, což je věru nezvyklé. Dokonce i Polsko vykazuje vyšší cenu pohonných hmot než ČR.  Mnozí čeští politici nyní rádi vyzdvihují láci pohonných hmot v ČR. Podle Centra pro studium demokracie je ovšem tedy tato láce evidentně umožněna pokračujícím dovozem ruské ropy.

I když letos v březnu došlo k přerušení tohoto dovozu, možná trvalému, může trvat několik měsíců, než se plný přechod na ne-ruskou ropu fakticky na českém trhu projeví, například kvůli předzásobování, a než se tudíž též promítne do koncových cen v ČR. Navíc, jak si dále všímá analytik Vladimirov v komentáři uveřejněném agenturou Reuters, Česko nadále pokračuje v dovozu ropných produktů, tedy ropy zpracované třeba do podoby nafty, ze Slovenska a z Maďarska, kde tamní rafinérie stále zpracovávají ruskou surovou ropu.

Česko ovšem podle Centra pro studium demokracie jenom svým dovozem surové ruské ropy přispělo od začátku invaze Kremlu na jeho daňové inkaso takřka třemi miliardami eur. Od února 2022, kdy invaze začala, pak Česko vydalo za ruskou ropu a zemní plyn celkem 8,4 miliardy eur, což je šestkrát více, než kolik poskytlo pomoci Ukrajině (1,32 miliardy eur). Navíc, loni Česko mělo podle Centra pro studium demokracie navýšit též dovoz ruského zemního plynu, a to o takřka 400 procent.

K tomu je třeba říci, že zmíněná částka 1,32 miliardy eur pomoci ČR Ukrajině zjevně vychází z dat Institutu pro světovou ekonomiku v německém Kielu. České úřady ovšem tuto částku zpochybňují. S tím, že pomoc Ukrajině citelně nadhodnocuje. To by ovšem znamenalo, že Česko vydalo za ruské energetické suroviny v daném období, od začátku ruské invaze, ještě znatelně více než „jen“ šestinásobek objemu své pomoci Ukrajině.

Česko by si podle komentáře mělo vzít příklad z Bulharska o odstřihnout se jak od dodávek ruské ropy, tak produktů z ní. Česká vláda k tomu prý má potřebné pravomoci a zároveň Česko disponuje dostatečnou infrastrukturou a kapacitou k takovému kroku, uzavírá Centrum pro studium demokracie pro Reuters.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. … se odstřihnem od ruské ropy.

    Zajimavější bude, až Rusko odstřihne nás od ropy a plynu.

  2. Ježiš Maria! Proč bychom tu ruskou ropu nekupovali, když je za dobrou cenu a velmi kvalitní. Stejně tak plyn. Válka na Ukrajině jednou skončí a kde se bude nakupovat nejen ropa, plyn a další suroviny? No v Rusku! I těmi, co zvesela uvalovali sankce a měli plnou hubu demokracie! 🙁 PS: Německo za 2.sv.války provedlo „prasárny“ a jakých se člověku ani nezdá a byl tento národ vyobcován z rodu lidského? Přestalo se s ním obchodovat? Ani náhodou! Denacifikace proběhla, ale jen z části. Jinak by to Německo mohlo opravdu zabalit. Tož asi tolik k té pragmatičnosti globálního střihu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*