Nepříjemné překvapení: Česko stále není z recese venku
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Může za to silnější než očekávaný propad spotřeby domácností.

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezičtvrtletně totiž ekonomika ČR letos v prvním čtvrtletí jen stagnovala, i když se většinově čekal její růst.  Důvodem je hlavně slabší spotřeba domácností, které kvůli drahotě „už nemají, kde brát“.

Zatímco mezi analytiky panovala shoda, že ekonomika mezičtvrtletně od ledna do března přidala 0,1 procenta, ve skutečnosti jen stagnovala. To je sice lepší výsledek než loni ve druhém pololetí, kdy mezičtvrtletně klesala, což je právě z definice technická recese. Avšak stále ani letos tedy nemůže být řeč o úplném vymanění se z recese.

Ještě výrazněji ovšem ekonomika zklamala v meziročním pohledu. Propadla se totiž o 0,4 procenta, přičemž shoda mezi analytiky byla, že poklesne pouze o 0,2 procenta.

Meziročně se spotřeba domácností letos v prvním čtvrtletí propadla nečekaně silně, o 6,4 procenta. Tento pokles odráží loňský historicky rekordní propad reálných výdělků obyvatelstva, které klesly o bezprecedentních 7,5 procenta. Růst příjmů obyvatelstva totiž nejen, že nestačil na celoroční 15procentní inflaci, ale hluboce za ní zaostal. Tento vývoj si svou daň z důvodu setrvačnosti vybírá i letos. Nepříjemným překvapením přitom tedy je, jak nečekaně silně se tak děje.

Za celý letošní rok tak česká ekonomika vykáže jen nepatrný růst 0,1 procenta, když ji do pásma „černé nuly“ dostane oživení zahraniční poptávky a zahraničního obchodu, které ostatně situaci alespoň zčásti zachraňovalo už právě letos od ledna do března, jak plyne z dnes zveřejněných dat.

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Fajn. Před chvíli byl zveřejněn údaj, že ukrošská nevláda Pjotra Fiyalji zasekla sekyru jen za měsíc květen cca 70 mld. na celkem 270 mld. za prvních 5 měsíců !!! Proto ti nýmandi jezdí do Kyjeva a mají tak v oblibě Ukrajinu, aby nás srazili na její úroveň !!! Na co ještě čekáme ??? :-(((

  2. R.Muzete v klidu cekat do pristich svobodnych demokratickych voleb.No a pokud chcete volby 99,99℅,tak si zajedte do zeme Vaseho obdivu a mate po starostech.Demokracie to ma oproti totalitní diktatuře vždy slozitějši.Tam naopak vsechno jasne okamzite kazdemu.A buďte si jistý ze by jste mel jasno okamžitelě i Vy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*