Konkurence peněz: Nejlepší alternativa ke zničení centrálních bank
Sdílet článek:

BAWERK.EU

Alternativa k EMS a ECU

Anton Wahlman (dále jen AW): Jste znám po celém světě jako jeden z nejenergičtějších obránců svobodného trhu. Je pro Švédsko, které si přeje shodit břemeno sociální demokracie, jediným směrem, který následovat, Evropská měnová jednotka (ECU, později euro) a Evropský měnový systém (EMS)?

Murray N. Rothbard (dále jen MNR): Ne, ne! Právě naopak! Cílem pro všechny (většinou socialistické) technokraty a byrokraty, kteří sedí a líhnou se v Bruselu není zbavit se cel a kvót vůči zbytku světa, ale „srovnat“ jejich úroveň; nechtějí radikálně snížit daně, ale zvýšit je; nechtějí eliminovat stát blahobytu, ale rozšířit jej do všech zemí. Ve zkratce: Evropská unie (EU) je noční můrou pro ty, kteří by rádi viděli v budoucnosti ve Švédsku svobodnou tržní ekonomiku!

AW: Ale nepotřebujeme nějaký druh kooperativní organizace, která zajistí to, že zemědělské dotace a jiné nepříjemnosti zmizí z evropského jeviště?

MNR: Každá země, která si přeje zbavit se cel, daní a dotací, může toto udělat sama! Není zde žádná potřeba byrokracie v Bruselu, aby toto udělala. Pro příklad Švédsko se samo rozhodlo zbavit se zemědělských dotací – výborně! Pokud by bylo Švédsko závislé na zájmech skupin politiků v Bruselu, potom bude země chycena do bažiny dotací daleko déle!

AW: Když Jacques Delors mluví o „hracím poli se stejnou úrovní,“ co se týká soutěže v Evropě, je to pak ve skutečnosti příklad hraní si na nesprávném poli?

MNR: Z bodu pohledu svobodného trhu, ano! „Hrací pole se stejnou úrovní“ podporované Jacquesem Delorsem se skládá z navýšení daňových sazeb v zemích, které nyní mají nižší daně a zavedení dalších regulací v zemích, které dnes takové regulace nemají. Pro příklad některé evropské země nemají žádné daně na kapitál nebo nemají extenzivní privilegia pro odbory. S EU jakožto tvůrcem „hracího pole se stejnou úrovní“ budou tyto státy brzy muset říci sbohem takovýmto vymoženostem!

AW: Co by pak Švédsko mělo dělat?

MNR: Zavést samo kapitalismus! Není zde žádní omluva proto, aby se nemohlo odhodit zbankrotované dědictví státu blahobytu. Použít EU a Brusel jakožto nějakou výmluvu je zbabělé – jen to odhaluje absurdní víru v to, že EU nějak dává přednost svobodným trhům. Jediná cesta ke svobodnému trhu, která je hodná diskuse je ta, kdy se Švédsko okamžitě zbaví cel a jiných překážek obchodu. Potom každý Švéd by byl svoboden v tom, co nakupuje, co chce od kohokoliv na světě, bez toho aby politici a byrokraté dali jednotlivcům prostor ke svobodnému výběru. A dobrá poznámka: Švédsko tak může udělat ihned, bez vyjednávání stran této záležitosti s EU nebo s kýmkoliv jiným.

AW: Jste pravděpodobně nejpřednější autorita na světě ohledně toho, že zacházíte s monetární teorií jakožto částí všeobecné ekonomické rovnováhy. Jsou EMS a ECU odpovědí na problém inflace?

MNR: Pro pána Boha: Ne! Monetární teorie je ve skutečnosti něco jednoduchého, co bylo během století vědomě učiněno složitějším ze strany intervencionistických státních autorit a jejich vedoucích kádrů kvazi-intelektuálních technokratů. Došlo to tak daleko, že ani studenti doktorského studia ekonomie nerozumí již tomu, co peníze opravdu jsou.

AW: Tak to, co říkáte je to, že pokud tu chceme míti rozumnou diskusi o EMS a ECU, musíme prvně opravdu porozumět pravému charakteru peněz?

MNR: Naprosto. Peníze se vyvinuly na trhu stejně jako jiné zboží, nijak rozdílné od bot, chleba nebo automobilů. Jedna „libra šterlinku“ byla od začátku právě tím, co to jméno říká: jednou librou šterlinku stříbra. Jeden „dolar“ byl od začátku takzvaným „thalerem“ – stříbrnou mincí o váze 28 gramů, raženou českým hrabětem Šlikem nakonci 16. století.

AW: Jak nám do příběhu vstupuje stát?

MNR: Stát monopolizoval monetární systém a přejmenoval peněžní jednotky ve snaze zmást lidi. Když peněžní jednotka nebyla již dále definována jako jistě množství zlata nebo stříbra, byly otevřeny dveře ke stavu, kdy se tisknou bezcenné obdélné kousky papíru a nazývají „penězi.“ V každé zemi je vládní centrální banka největším falšovatelem peněz!

AW: Co s tím mají vůbec společné EMS a ECU?

MNR: Demokraticky zvolené režimy často mají přinejmenším jeden malý vyvažující faktor proti tisknutí příliš mnoha peněz z papíru bez krytí (to je měna nebo mince, které nejsou poukázkami na zlato nebo stříbro) a tímto faktorem je to, že mají strach, že směnný kurz za peněžní jednotku klesne. Ale samozřejmě „směnný kurz“ předpokládá, že je tu něco jiného, za co lze peníze vyměnit! V rámci EMS bude mít Evropa v principu jen jednu měnu, jedno zda ECU formálně nahradí různé národní měny nebo ne, protože systém EMS znamená, že tu budou pevné směnné kurzy.

AW: Ale pořád zde budou dolary, jeny a jiné měny, ke kterým můžeme utéci, pokud EMS vyústí ve vysokou inflaci.

MNR: Pokud ECU nahradí úplně různé evropské měny, je otevřena cesta k tomu, aby Evropská centrální banka koordinovala monetární politiku (to jest rychlost s jakou se znehodnocují peníze) s politikou v USA, Japonska a zbytku světa. A tato hra je uvažována pro všechny! Potom nebude nic – absolutně nic – co by zabránilo politikům uvalit skrytou inflační daň na populaci a provozovat deficitní rozpočty na úrovni, proti které bude Německo roku 1923 dětskou hrou.

AW: Tak je naší klíčovou pozicí konkurence?

MNR: Na jednu stranu, ne. Na druhou stranu, ano. Dával bych přednost tomu, že všechny státní centrální banky by byly zavřeny a zlikvidovány tak, že pravé peníze by mohly opět být nabízeny soukromými firmami [jak bylo dříve obvyklé, pozn. překladatele]. Pokud ne, tak by přinejmenším konkurence mezi národními měnami měla být tak velká, jak je jen možné. Švýcarsko pro příklad, bylo dlouhou útočištěm pro ty, kteří byli poškozeni nezodpovědnou centrální bankou ve své vlastní zemi. Ale Švýcarsko se připojí k EU a  EMS [nakonec se tak nestalo, pozn. překladatele], potom tato možnost zmizí! Na druhou stranu, pokud Švédsko řekne pevné „NE!“ peněžnímu monopolnímu socialismu EMS, potom švédští lidé mohou sami sebe zachránit, podobně jako by bylo Švédsko schopno sloužit jako útočiště pro ty, kteří si přejí utéct z EMS. Švédské peníze by se tak staly nejtvrdší pevnou měnou! [Nakonec švédská koruna přetrvává a Švédsko ani nemusí euro příjmout. Má na přijetí eura trvalou výjimku. Faktem ovšem je, že švédská centrální banka do jisté míry spolupracuje při znehodnocování švédské koruny s Evropskou centrální bankou, podobně jako ta česká, pozn. překladatele].

 

bawerk.eu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Zajímalo by mě, jestli dnešní absolventi VŠ ekonomické aspoň tuší, kdo to byl M.N.Rothbard.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*