Ekonomika Izraele: Čísla lámou všechny rekordy!
Sdílet článek:
Již 15 let sledujeme, sledujeme a analyzujeme předpovědi britského časopisu Economist se zvláštním zřetelem na izraelskou ekonomiku. Výsledky byly často překvapivě působivé, ale předpověď pro Izrael na nadcházející rok překonala všechny rekordy. Ve srovnání se Spojenými státy, Evropskou unií a arabskými zeměmi má izraelská ekonomika pro rok 2022 úžasnou pozici.

V tomto skvělém hospodářském roce 2021 zaznamenal Izrael impozantní skok svého hrubého domácího produktu z necelých 400 miliard dolarů na 462 miliard dolarů!  Časopis The Economist nyní předpovídá, že Izrael v roce 2022 dosáhne půlbilionové hranice. To znamená ne méně než 51 120 dolarů na obyvatele, což je velmi slušný nárůst oproti úrovni v odcházejícím roce.

A nezapomeňte, že Economist výkon Izraele často podceňuje. V loňském roce například předpovídal, že izraelský HDP na obyvatele vzroste o 2,5 %, zatímco ve skutečnosti poskočil o 7,1 %! Pro rok 2022 Economist předpovídá skok o 4,2 %, ale může být ještě vyšší – viz níže.

Přibližně před 20 lety činil izraelský HDP na obyvatele jen asi 15 000 USD – což znamená, že za dvě desetiletí od té doby izraelská ekonomika poskočila 3,5krát. Zjednodušeně řečeno, Izrael se z chudé země stal zemí bohatou. Je však třeba dodat, že život v Izraeli není levný; jsme na úrovni Norska a Švýcarska, jak ukazuje parita kupní síly (PPP, neboli hrubý domácí produkt na obyvatele přepočtený na kupní sílu) těchto zemí.

O ekonomické síle Izraele svědčí síla šekelu, pravděpodobně nejsilnější měny na světě. Před rokem měl šekel hodnotu necelých 30 centů, zatímco nyní je jeho hodnota 32 a čtvrt centu. Důvody silného hospodářského výkonu Izraele jsou následující:

1. Izraelské hi-tech technologie

Právě v období korony, kdy byl svět z velké části v karanténě, mohl Izrael vyvážet své tolik potřebné a rychle se rozvíjející hi-tech systémy a výrobky do celého světa. Například během roku 2021 bylo dosud prodáno 86 izraelských společností v souhrnné hodnotě 10 miliard dolarů. Srovnejte to s 67 prodeji za 7,7 miliardy dolarů v roce 2019, tedy v době před zahájením programu Corona, a 52 transakcemi za 4 miliardy dolarů v roce 2018.  Během roku 2020, kdy probíhala Corona, bylo prodáno 41 společností za celkem 6,1 miliardy dolarů.

Obrovské sumy peněz proudí také prostřednictvím izraelských emisí na akciových trzích po celém světě. Izraelské hi-tech společnosti získaly v roce 2021 ve 20 emisích na Wall Street přibližně 11 miliard dolarů a dohromady 40 miliard dolarů. Vzniklo 28 nových “jednorožců” (start-upů v hodnotě nejméně 1 miliardy dolarů), což je druhé místo po Spojených státech. Vysoké částky zahraniční měny proudící do Izraele umožnily šekelu udržet si vysokou úroveň.

2. Alija a židovské investice

Židé na Západě konečně začali vstřebávat, že tam nemají budoucnost. U těch chytřejších z nich už sem proudí velké částky, aby si zde mohli koupit nemovitosti. Pro mnohé z nich je to příprava na aliju, jiní se už vrátili domů do Izraele.

V posledních letech se nejvíce psalo o francouzské aliji, ale nyní hovoříme o vysokém počtu Židů z USA a Británie, kteří prodávají své domy, aby si zde koupili nové. Ceny nemovitostí rostou a budou růst i nadále – již dlouho upozorňujeme naše čtenáře, že ceny nemovitostí v Izraeli budou i nadále růst a že obecně platí, že koupí nemovitosti v Izraeli nikdo neprodělal.

3. Plyn

Izraelská naleziště plynu začala přinášet do státní pokladny velké částky a obohacují Izrael.

Izrael již není „chudým“, ale je spíše energetickým státem, jehož bohatství stále roste. Izrael prodává plyn Egyptu a Jordánsku a před několika dny byla podepsána smlouva, která dále zvyšuje množství nakupované Egyptem.

Brzy se k ložisku plynu Leviatan připojí i ložisko plynu Tamar – obě u izraelského pobřeží Středozemního moře – a izraelské poplatky a příjmy ještě vzrostou. Mezinárodní rating Izraele jako společnosti produkující energii zvýší náš již tak vysoký úvěrový rating, což znamená, že budeme platit nižší úroky z našich půjček. A zdá se, že u izraelských břehů lze nalézt ještě více plynu.

4. Zbraně a technologie

Prodej izraelských vojenských technologií a zbraní stále láme rekordy a z 12 miliard dolarů ročně před několika lety vzrostl na téměř 20 miliard dolarů. Zdá se, že všichni chtějí izraelské špičkové, sofistikované a v boji osvědčené výrobky. V této oblasti je nebe limitováno, protože každá země se buď připravuje na válku, nebo zakládá armádu, a Izrael je důvěryhodným, demokratickým a obdivovaným prodejcem – i když ceny rostou. A tím nás naši nepřátelé obohacují a sami sebe dále oslabují.

Srovnáme-li Izrael se třemi předními evropskými ekonomikami – Německem, Velkou Británií a Francií – jasně vidíme, jak se pozice Izraele neustále zlepšuje. V produktivitě na obyvatele jsme před Francií a Anglií, Francie se drží na 46 170 dolarech a Británie na 50 590 dolarech, a blížíme se k úrovni Němců (53 200 dolarů). Ekonomické statistiky Německa se zhoršují a my bychom jej měli velmi brzy předstihnout.

Není pochyb o tom, že uplynulá ekonomická dekáda, známá jako Netanjahuova dekáda, byla pro Izrael nejlepší v historii. Současná vláda zatím pokračuje ve stejném přístupu, podporuje růst a relativně nízké zdanění.

A co arabské země? Je třeba to říci jasně: Arabské země kolem nás již nejsou z hlediska Izraele relevantní a jejich ekonomické údaje se nadále pohybují ve stoce. Jediná z nich, která má rozumný HDP na obyvatele, je Saúdská Arábie s 22 780 dolary, což je mnohem méně než polovina HDP Izraele. Ekonomika Libanonu se zhroutila na pouhých 4 560 dolarů, zatímco Jordánsko, Irák a Egypt, ačkoli přesahují hranici 4 000 dolarů, jsou stále nižší. Ostatní arabské země v našem okolí jsou na tom ještě hůře. Nemají žádné páky růstu, ale vyznačují se vysokou mírou zoufalství a emigrace. Izrael dnes ekonomicky podporuje Jordánsko, Gazu a teroristickou entitu Palestinské samosprávy v Ramalláhu.

A teď si poslechněte tohle: Brzy přijde den, kdy Izrael nabídne Egyptu, že koupí oblasti na severu Sinaje a pozemky na jihu Sýrie – a Egypt a Sýrie budou s prodejem souhlasit.

Pozn. redakce: Rok Corona 2020 byl pro Izrael nejhorším rokem v historii – vykázal pokles HDP o 2,6 % ve srovnání s rokem předchozím. To však samo o sobě svědčí o síle Izraele, neboť ostatní národní ekonomiky si vedly mnohem hůře! Ekonomika Spojených států se v tomto roce propadla o 3,5 %, Německa o 5 % a Francie, Itálie, Británie a Španělska o 8 až 11 %.

 

Dr. Guy Bechor, Bet El Friends
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*