Nejčastější mýty o zániku ruského impéria




Sdílet článek:

DIF

1) Lidé v Rusku nechtějí kolaps Ruska

To, že si občané nepřejí „kolaps země“, zaznívá často; jak od proputinistů, tak od antiputinistů. Pokud ale s občany mluvíte, nebojí se ani tak rozkladu impéria, jako spíš nejisté budoucnosti. Lidé mají obavu ze symbolické smrti vlastní identity občanů velmoci, přesněji však identity poddaných, otroků impéria.

Ti starší se navíc bojí traumatizujících vzpomínek na rozpad SSSR. Pro koho byl však tento kolaps skutečně špatný? Už deset let po odtržení od SSSR se etnicky ruští obyvatelé estonské Narvy dívali na sousední Ivangorod jako na město chudáků.

Strašák jménem kolaps země je čirá manipulace a záměna pojmů. V 90. letech nastal chaos kvůli ekonomickému kolapsu nefungujícího SSSR, ekonomický kolaps ale nenastal kvůli rozpadu SSSR, ale ekonomický kolaps nastal kvůli nefungujícímu státu.

Kdo tedy utrpí rozpadem čekistického impéria, skrývajícího se za identitu mnohonárodnostního národa? Pouze Moskva a její oligarchové – nebo ještě přesněji – moskevská byrokracie a její služebníci, protože teď žijí ze zdrojů jednotlivých států federace.

2) Rozbití impéria vyvolá válku

Válka, kterou vedou mezi sebou, Putin, Prigodžin, Kadyrov aj., války, které vede ruské impérium pro uchování moci, jsou válkami o přežití impéria, budou stále častější. Využijí staré rány a křivdy mezi národy a různými sociálními skupinami a staví lidi proti sobě. Rozpadem impéria skončí i ruské imperiální choutky.

Skutečně se někdo domnívá, že v rukou Putina, Prigožina nebo Kadyrova jsou pro svět jaderné zbraně bezpečnější? I v daleko horší ekonomickém a právním prostředí rozpadu SSSR nepředstavovaly jaderné zbraně hrozbu. Naopak se podařilo zbraně z většiny nových republik odstranit. Při případném rozpadu Ruské federace by se mohly jaderné zbraně likvidovat pod mezinárodním dohledem.

Jednotlivé státy budou mít zájem o ekonomický výhody vyplývající ze spolupráce se Západem, zde je velké pole působnosti, jak najít shodu v otázkách držení jaderných zbraní.

3) Regiony nemají vlastní ekonomiku

Nejpopulárnější ekonomická námitka je založena na pochybnosti o tom, jak nové země přežijí samostatně, některé bez přístupu k moři, bez hranic s Evropou nebo Čínou. Současné Rusko je chátrající impérium nebezpečné pro sebe i pro své sousedy, které nejen byrokracií a korupcí klade překážky volnému obchodu, ale také je omezováno sankcemi, díky svým agresivním výbojům. Toto vše by se odstranilo, jednotlivým státům by se otevřely nové obchodní možnosti.

Po rozpadu Ruské federace by výnosy z nerostných surovin, v jednotlivých státech federace, již neputovaly přednostně do Moskvy.

Výtah z článku ruského sociologa Denise Sokolova

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (66 votes, average: 4,18 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Strach z jaderných zbraní v rukou Ruska, mají pouze USSA rectal alpinisté, jejich velmi vlhkým snem by bylo aby je neměli. Ovšem rozumní lidé jsou rádi že je Rusko má, neb je to jediná záštita míru.

  2. P.No zatim to vypada na zniceni sveta jadernymi zbranemi od RF jak vytrubuje do sveta ze bez nich svět taky popel.Tak bych tu Vasi radost tak optimisticky nevidel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*