PETR VLK
Jméno Emmanuel Todd nejspíše neznáte. Ačkoliv se jedná o mimořádnou personu historicko politologického světového rozměru. Například proto, že už v roce 1976 předpověděl a zdůvodnil rozpad Sovětského svazu a jeho imperia. Pokud se domníváte, že vlk si honí triko, tak ani náhodou, bez mučení doznávám, že já Emmanuela Todda také neznal. Dodávám, že k mé vlastní škodě. O to větším překvapením, ba dokonce bombou pro mne byl rozhovor, který Todd dal velkému německému listu Berliner Zeitung! Je to opravdu delikatesa. Delikatesa , pokud jste odkázáni na informační kuchyni českého mainstreamu, kde vládnou kuchty a kuchtové z ČT nebo takoví psáči Krupkové. Navnadil jsem vás? Jestli ano, je nejvyšší čas se pustit do toho, co nám pan Todd a Berliner Zeitung servírují!
Emmanuel Todd: „Deutschland entscheidet, ob in der Ukraine Frieden einkehrt“
Emmanuel Todd: Německo rozhodně , zda se na Ukrajinu vrátí mír
Emmanuel Todd je jedním z nejznámějších francouzských historiků. Svými tezemi vždy vzbudí rozruch. V roce 1976 předpověděl rozpad Sovětského svazu a stal se slavným. Dnes Todd předpovídá konec Západu.
To je zvláště patrné ve válce na Ukrajině , vysvětluje v rozhovoru pro Berliner Zeitung. Západ příliš dlouho démonizoval Putina a přehlížel fakt, že se Rusko stabilizovalo. Todd je přesvědčen, že Západ si nemůže dovolit jít do konfrontace s Čínou.
Pane Todde, mnozí v Německu se s obavami dívají na Francii, kde by v roce 2027 mohla být prezidentkou zvolena Marine Le Penová z pravicového Rassemblement National. Sdílíte tuto obavu?
Ne, protože francouzské volby už dlouho považuji za komedii. Země již není skutečně suverénní, protože nemůže rozhodovat ani o své měnové, ani o obchodní politice.
Co máte na mysli?
No přece kvůli smlouvám EU . O zásadních věcech, jako je měnová nebo obchodní politika, se rozhoduje v Bruselu a francouzská vláda nemá k tomu co říci. Proto, jak jsem řekl, jsou francouzské volby komedií. Měli jsme komedii jménem Sarkozy: hysterického muže, který neustále mluvil o své ženě a chtěl „uklidit“ předměstí. Pak už toho měli Francouzi dost a přišel Hollande, který řekl, že jeho nepřítelem je finanční svět a že je normální chlap. Nyní máme Macrona , který říká: „Jsem mladý, mám rád banky a vy jste všichni hloupí“ V praxi se však nic nezměnilo, francouzská politika je nadále diktována finančními omezeními Bruselu.
Měnová politika v EU se však od koronavirové pandemie a hospodářské a energetické krize změnila.
To je správně. Euro bylo vynalezeno, aby se z Francouzů stali Němci. Dříve, když měla Francie příliš velký obchodní deficit, frank se zhroutil a Paříž se musela snažit dostat problém pod kontrolu. Dnes je obchodní deficit Francie obrovský a nikoho to nezajímá. Je to dáno i vnitroevropskou geopolitikou: Německo dovoluje Francouzům zadlužit se, tedy dělat něco, co Italové nebo Řekové nesmí. Protože pro Německo je obzvláště důležité, aby situace ve Francii zůstala poklidná, aby byla zajištěna stabilita v Evropě.
A to funguje?
Vlastně ne, protože francouzská ekonomika ohromně slábne. Zbídačení v zemi je také prvním důvodem úspěchu Le Penové Vždy se říká, že Německo je nemocný muž Evropy, ale ve skutečnosti je to Francie.
Přesto Macron působí na mezinárodní scéně velmi sebevědomě, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině . Jak to do sebe zapadá?
Všechny Macronovy řeči jsou vlastně na jedno brdo. Ale ironií historie je, že čím hůř se Francie má, tím důležitější je ve válce na Ukrajině. Protože my, Západ, jsme v přímé válce s Ruskem , především ekonomické. Ale víc škodí Evropě než Rusku – a pokud je tím zničena země jako Francie, pak takto nemůžete pokračovat.
Důsledky sankční politiky pociťuje i německá ekonomika…
Správně, Německo je pro mě také jedním z rozhodujících hráčů ve válce na Ukrajině. Na počátku 21. století došlo ke sblížení mezi Evropou a Německem na jedné straně a Ruskem na straně druhé. Skutečnost, že Schröder, Putin a Chirac vytvořili společnou frontu proti válce v Iráku, Američany znepokojila. Obávali se, že jedna z největších průmyslových velmocí světa, Německo, spojí své síly s jednou z největších energetických mocností světa, Ruskem, a v jistém smyslu vytlačí Ameriku z Evropy. Z pohledu Washingtonu muselo být Německo odděleno od Ruska. Tlačením na Rusy k intervenci na Ukrajině se jim to nakonec podařilo. Vyhození ropovodů Nord Stream do povětří je třešničkou na dortu.
Nezachází se příliš daleko, když říkáme, že na Rusy byl vyvíjen nátlak, aby intervenovali na Ukrajině? To zní jako Putinova propaganda.
Historie války na Ukrajině je složitá, a když říkám, že do ní bylo Rusko dotlačeno, nesoudím nic a nikoho. Jako historik se dívám na fakta a vyvozuji z nich závěry. Před únorem 2022 došlo k rozšíření NATO na východ . V souvislosti s Majdanem pak Američané zasahovali přímo na Ukrajině. Ukrajinští nacionalisté a část americké politické třídy se navzájem povzbuzovali ve své rusofobii, čímž uvedli do pohybu částečně iracionální dynamiku. Nakonec nastala situace, kdy NATO de facto začalo vyzbrojovat ukrajinskou armádu až k ruským hranicím. Rusové oznámili, že nemohou tolerovat integraci Ukrajiny do NATO. Varovali, že v takovém případě zakročí.
Vzbudil jste rozruch, když jste před pár měsíci prohlásil, že Ukrajina už válku prohrála. I zde byste mohli být obviněni z propagace Putina.
To také odmítám. Když říkám, že Ukrajina už válku prohrála, říkám jen to, co si myslí Pentagon nebo francouzský generální štáb.
Dojde tedy k územním ústupkům vůči Putinovi?
Ano, myslím, že Rusové zaberou trochu více území. Problém je tedy v tom, že jsme v situaci, kdy Západ ví, že válku už prohrál, a přesto k míru nedochází.
Proč ne?
Rusové ztratili důvěru v Západ. Pohrdají evropskými vůdci, v nichž nevidí nic jiného než americké loutky . Proto nemají zájem o věcech s Evropany diskutovat. Na druhou stranu považují Američany – a myslím, že mají pravdu – za absolutně nevěrohodné a nespolehlivé. Rusové už nemají zájem o podpis smlouvy s Američany. Pro Rusy může konec války spočívat pouze v dosažení vojenské situace, ve které jsou zajištěny jejich zisky a zaručena jejich bezpečnost do budoucna. Myslím, že také čekají, až se režim v Kyjevě zhroutí, a doufají, že jej nahradí spřátelená vláda.
Není to pro Evropu krajně nebezpečná situace?
Každý na Západě ví, že Rusko nemá ani vůli, ani prostředky k invazi do Evropy. Poslední věc, kterou Rusové chtějí, je muset znovu řídit Polsko. Takže Evropané by mohli přijmout mír na Ukrajině, to by bylo v jejich zájmu. Ale to by bylo pro Američany katastrofální. Pokud by Rusové dosáhli svých cílů na Ukrajině, Amerika by byla v očích světa poražena souputníkem. A to by s největší pravděpodobností vedlo ke kolapsu celého amerického světového systému.
Odtrhnou se nakonec Evropané, bude-li to v jejich zájmu, od Američanů a uzavřou mír na Ukrajině?
Ve skutečnosti nejde o Evropany, ale o Německo, jedinou zemi v Evropě, na které Američanům skutečně záleží. Brzeziński, bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera, to vysvětluje velmi dobře. Spojené státy původně nechtěly budovat impérium, ale byly vtaženy do druhé světové války. Nakonec se museli vypořádat s průmyslovými velmocemi Japonskem a Německem, které jsou dnes pilíři amerického systému vlády.
Jde tedy o to, zda se Německo odtrhne od Američanů a bude pracovat pro mír na Ukrajině. Německo rozhodne, zda bude pokračovat nekonečná válka, nebo zda se vrátí mír. V tomto smyslu musí Německo dostát své odpovědnosti jako vedoucí velmoc v Evropě. Všichni v Evropě čekáme, až Berlín ukončí válku.
Vaše poslední kniha se jmenuje Pád Západu. Je to to, co nyní zažíváme na Ukrajině?
Když mluvím o pádu Západu, nemyslím tím ruské vítězství. Pro mě je Rusko prostě stabilní stát a schopné dobýt kus Ukrajiny. V posledních letech strávil Západ tolik času označováním Putina za monstrum, že byla probíhající ruská renesance přehlížena. Ale skutečnou dynamikou úpadku Západu je vnitřní rozpad s Amerikou v centru.
Předpověděli konec Sovětského svazu v roce 1976 na základě dětské úmrtnosti. Jaká kritéria jsou tato doba, která ve vašich očích předznamenává úpadek Západu?
Nejprve bych rád zmínil, že dětská úmrtnost je dnes v Rusku nižší než v USA, což je mimořádné. Úpadek Západu však vidím v několika rovinách a hloubkách. Pokud se nejprve nepodíváte na HDP, který je nafouknutý sektorem služeb, ale na skutečnou průmyslovou a zemědělskou produkci na Západě, uvidíte velkou ránu.
Ještě více alarmující jsou regrese ve vzdělávání, zejména v USA. Úroveň vzdělání tam od roku 1965 klesá, počet studentů stagnuje a testy ukazují, že klesá inteligenční kvocient. Dnes už Američané často neškolí inženýry, ale naopak právníky a burzovní makléře. Pro svou knihu jsem se podíval na čísla a zjistil jsem, že Rusko s méně než polovičním počtem obyvatel vygeneruje více inženýrů než Spojené státy. Američané spoléhají na inženýry ze zahraničí. Ty většinou pocházejí z Číny nebo Indie, tedy z konkurenčních zemí, což činí situaci pro USA ještě daleko křehčí.
Co je příčinou úpadku západních společností?
Transformace kapitalismu v neoliberální finanční kapitalismus se vrací k nihilistickým impulsům. V určité chvíli je zcela iracionální, aby lidé chtěli hromadit tuny peněz jen kvůli penězům. Neoliberalismus především zničil ekonomiku a společnost v praxi. Sama Thatcherová řekla, že nic jako společnost neexistuje, to je nihilistické přiznání. Z hlediska zahraniční politiky je tento postoj vyjádřen v preferenci války před mírem.
Zavede tento pokles Západ do dalšího konfliktu s Čínou?
To se říká znovu a znovu. Nemyslím si ale , že se USA po prohrané válce na Ukrajině zapletou do konfliktu s Čínou . Jednoduše na to nemají prostředky. Válka mezi Čínou a USA v Jihočínském moři by skončila za pár hodin, Číňané by snadno potopili americké letadlové lodě hypersonickými střelami.
Čína tedy nahradí USA jako světovou velmoc?
Ne, taky si to nemyslím. Číňané mají velké problémy, hlavně jejich demografie je katastrofální, s tím se budou muset hodně poprat. Nevím, jestli si dokážete představit, jaké to je, když se pracovní síla 1,4 miliardy lidí zmenšuje. Demografický problém v Německu vyřešila účinná imigrační politika. Ale s více než miliardou obyvatel nelze takový problém řešit jednoduše nějakou imigrací. Čína nemůže absorbovat celou Afriku. Budoucnost tedy bude svět s různými póly, který si již nemůže dovolit válku.
******
Věřili byste v ČESKÉM mediálním prostředí, že by někdo s mezinárodním superrenomé mohl něco takového vypustit? A že by se našlo mainstreamové medium, dodejme mimořádně velké a významné, co by to zveřejnilo?
Pro Krupku a podobné opakuji – zdrojem je Berliner Zeitung a autorem je Emmanuel Todd.
Neudělám špatně, když zkopíruji z BZ jeho vizitku:
Blbý psáči Krupko, co? Prostě blbý…
Ale ten článek je doopravdy špica, jak říkají v Šalingradu! Za sebe podepisuji každé písmenko a tečku za větou!
Snažím se pro vás hledat opravdu jen mimořádně výživné kousky. Ale tenhle??? Ten tedy píše!
Buďte první kdo přidá komentář