HSP
Německo se „hroutí“ a „blíží se k bodu, ze kterého není návratu“, úpadek jeho hospodářství se může stát „nezvratným“, tvrdí agentura Bloomberg.
Po pěti letech stagnace je německá ekonomika v současnosti o 5 % menší, než by byla při předpandemickém tempu růstu. Jedná se o největší krizi od sjednocení SRN a NDR.
Jako příčiny se uvádějí vysoké ceny energií a pokles vývozu, v důsledku čehož jsou německé domácnosti chudší o 2 500 EUR ročně. Probíhá „rychlá deindustrializace“.
Například automobilový průmysl země ztratí v následujících deseti letech až 40 % své přidané hodnoty. Výroba automobilů se přesouvá do zahraničí.
Společnost Thyssenkrupp, největší výrobce oceli v zemi, plánuje do roku 2030 propustit přibližně 40 % svých zaměstnanců a zavřít dvě vysoké pece.
„Stabilita německého hospodářského systému, jak jsme ho znali celá desetiletí, se rozpadá,“ řekl generální ředitel Miguel Lopez.
Německo čelí „velmi pomalému, velmi zdlouhavému úpadku“, který s sebou stáhne zbytek Evropy, řekla Amy Webbová, zakladatelka a výkonná ředitelka institutu Future Today.
„Léta špatných rozhodnutí a smůly zničily hospodářský model Německa právě tehdy, když zbytek Evropy potřebuje jeho průmyslovou sílu, aby pomohl regionu udržet krok s Čínou, vyrovnat se s ruskou válkou na Ukrajině a reagovat na stále izolacionističtější kroky USA,“ píše agentura Bloomberg.
Pozitivem však je, že „Německo má ze zemí G7 nejnižší míru zadluženosti, což dává prostor pro investice, pokud existuje politická vůle“.
Článek zároveň konstatuje, že ani Scholzova vládnoucí strana, ani jeho pravděpodobný nástupce Merz z CDU nemají nové recepty na to, jak dostat německý průmysl z krize.
Buďte první kdo přidá komentář