Česku hrozí nejvyšší inflace za 30 let
Sdílet článek:
Ochranu před ní nejspíše poskytne stříbro, umění, víno, zlato nebo bitcoin, nikoli však akcie nebo nemovitosti.

Český statistický úřad dnes zveřejní čísla k březnové inflaci. Bude obří. Alespoň tedy na poměry tohoto tisíciletí. Nejpravděpodobněji vykáže hodnotu 12,4 procenta, nejvyšší od května 1998. Nelze ovšem vyloučit, že bude vyšší i než třináct procent. V krajním případě může dokonce překonat hodnoty ze začátku roku 1998, kdy dvakrát po sobě vykázala úroveň 13,4 procenta. To by znamenalo, že ceny v Česku rostou nejvýrazněji od prvního roku jeho existence, konkrétně od prosince 1993.

Podle nejnovější prognózy České národní banky, zpracovávané ovšem převážně už letos v lednu, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, měla březnová inflace činit 9,8 procenta. Invaze však změnila zejména vývoj v oblasti cen pohonných hmot. Ty kvůli invazi zdražily na svůj historický rekord, a to v důsledku sankcí Západu vůči Rusku a až panické obavy z odvetných opatření, z odpojení Evropy od ruské ropy a plynu.

Ceny pohonných hmot v Česku sice včera klesly na nejnižší úroveň za více než měsíc, 43,16 koruny za litr benzínu a 45,79 koruny za litr nafty, avšak to nemění nic na tom, že jejich březnové ceny byly doposud zcela rekordní. Z února na březen vzrostly ceny u čerpacích stanic o více než patnáct procent. Je to převážně právě toto zdražení – a také tedy zdražení dopravy a ovšem i výraznější než předpokládaný růst cen potravin –, které vyženou inflaci výrazně nad úroveň prognózovanou ČNB.

Nejvyšší inflace za poslední skoro čtvrtstoletí – možná za takřka 30 let – vyvolává u české veřejnosti stále častěji otázky, jak se proti takovému růstu cen bránit. Jak chránit kupní sílu svých úspor. Inflace totiž do jednociferného pásma klesne nejdříve koncem letošního roku, a to ještě spíše pouze tehdy, pokud se nevyhrotí válečná situace na Ukrajině.

Přikázáním číslo jedna pro inflační časy je nenechávat peníze na účtu v bance. Místo spoření investovat. Jenže každé investování je rizikové. Navíc, jak ukazuje historická zkušenost, ani investování rozhodně vždy není zaručenou pojistkou proti inflaci.

Jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných odborných studií posledních dvanácti měsíců, „Nejlepší strategie do inflačních časů“, vychází z amerických, britských a japonských dat za poslední takřka století. Tým autorů – zastoupeni jsou akademici i praktičtí ekonomové – v ní hledá odpověď právě na to, jak v době vysokého růstu cen investovat tak, aby výnos investice předčil tempo inflace. Bohužel, akciové ani dluhopisové investování, které je i v Česku nejčastější, rapidní inflaci nepřebíjí.

Například v USA během osmi poválečných období vysoké inflace přinášely akcie průměrně záporný roční výnos minus sedmi procent. Dokonce ani nemovitosti před inflací neochrání. I ony zaznamenaly záporný výnos, byť ne tak výrazný jako akcie.

Jednou z mála investic, která historicky poměrně spolehlivě inflaci přebíjí, jsou suroviny. Ty během období výrazné inflace dosahují kladného reálného výnosu čtrnácti procent, tady jejich ceny rostou po očištění o inflaci právě o čtrnáct procent ročně.

Obyčejný drobný investor se může na vlně růstu cen surovin docela snadno svézt například investicí do zlata nebo stříbra. Tyto drahé kovy zatím patří mezi surovinami spíše k těm, které zaostávají. Což může znamenat, že je boom teprve čeká. Ze surovin, které v posledních dvanácti měsících nejvíce zdražily, patří zemní plyn, nikl, ropa, káva, bavlna, pšenice, kukuřice, hliník a cukr.

Pro drobného investora je prakticky nemožné přímo obchodovat se zemním plynem nebo s niklem. Na surovinovém boomu se tak může mnohem snáze podílet investicí do akcií firem, které suroviny těží nebo se jinak účastní byznysu s nimi. Jenže akcie surovinových firem už historicky nejsou zdaleka tak spolehlivou ochranou proti inflaci jako samotné suroviny, dokumentuje zmíněná studie.

Takže ve finále drobnému investorovi nezbude než kromě zlata či stříbra vsadit na ještě exotičtější investování. Na takzvané alternativní investice. Ty podle zmíněné studie ochranu proti inflaci představují. Umění, víno či známky poskytují sběratelům v čase rapidní inflace výnos průměrně pět až devět procent nad ní.

Dařit se během rapidní inflace může také bitcoinu a obecněji kryptoměnám. To je však stále příliš mladý druh investic na to, aby bylo možné dát dohromady časově delší statistickou řadu, jako je tomu u výše zmíněných investic.

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. To je všechno strašně krásný, ale nechce mi pan Kovanda poradit, jak mám investovat z důchodu?

 2. TOHLE JE KAPITALISMUS JO???))))
  marx socík EU))) se rozdává, když je kde brát)))

  11.4.2022
  Evropská komise schválila v souladu s pravidly EU pro státní podporu portugalské opatření podpory ve výši 250 milionů EUR, které bylo zpřístupněno prostřednictvím nástroje na obnovu a odolnost (dále jen „RRF“), aby dále zhodnotila tamní propagační instituci Banco Português de Fomento (dále jen „BPF“). Cílem opatření je rozvoj portugalské ekonomiky usnadněním přístupu k financím, zejména malým a středním podnikům (dále jen „MSP“) postiženým pandemií koronaviru, a tím dlouhodobé posílení konkurenceschopnosti a vytváření pracovních míst. Program rovněž přispívá ke strategickým cílům EU souvisejícím s ekologickými a digitálními přechody, jakož i s hospodářskou soudržností, produktivitou a konkurenceschopností.

  Výkonná viceprezidentka Margrethe Vestagerová, která má na starosti politiku hospodářské soutěže, uvedla: „Toto navýšení základního kapitálu umožní Banco Português de Fomento dále podporovat růst portugalské ekonomiky udržitelným způsobem a podporovat zelené a digitální přechody. Přispěje také k hospodářské soudržnosti, produktivitě a konkurenceschopnosti. Zároveň zajišťuje, aby hospodářská soutěž nebyla nepřiměřeně narušována….)))

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_2401

 3. Zavádějící titulek. Správně mělo být ,,Hnus Fialový a jeho zkriplení melody boys nás táhnou,tlačí,postrkují k inflaci takových rozměrů že se z toho posereme”. Vlastně ne. Hladoví nebudeme logicky ani srát, že? Místo toho hezky potmě a v chladu chcípneme hlady. Přesně jak nám to Klaus Schwab a jeho donátoři R + R naplánovali. Tak nezapomeňte alespoň poděkovat 20.4. na demonstraci proti US základnám, kterou pořádá Trikolóra.Ať ti šašci vidí kolik už lidí nasrali. Třeba je to přibrzdí. Nezastaví, to ne,na to je zámořští páníčci příliš pevně drží za koule ale přibrzdit by je to mohlo. A když nás bude nadkritické množství,třeba se to zvrhne v něco krásného. Třeba lynč nebo defenestraci. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna”

  • cituji-Slovní spojení „hnus fialový“ je lidovou stálicí mezi označeními pro cokoli vizuálně odporného. Málokdo si dnes ale pamatuje, proč toto označení vlastně vzniklo. Slovní spojení „hnus fialový“ je lidovou stálicí mezi označeními pro cokoli vizuálně odporného. Jedním z takových produktů byl šumivý prášek fialové barvy, jehož prostým zalitím vodou měl vzniknout nápoj, který měl chutí i barvou evokovat ovocný hroznový nápoj.

   více )))

   https://1url.cz/CK7FB

 4. Co se stane, když ubytujete u sebe v domácnosti ukrajince na kterého je vedena exekuce? Nebo si vezme v současnosti půjčku, ano mají k tomu přístup a nebude platit?
  Budou platit stejná pravidla tzv. společné domácnosti, jako na každého, nebo dojde na dvojí metr?
  Různé otazníky kolem toho bordelu u nás ve fialové republice.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*