Neobvyklé mutace varianty lambda mohou podle vědců způsobit její odolnost vůči vakcínám




Sdílet článek:

Vědci se obávají, že nově označená varianta covidu-19, která byla poprvé zjištěna v Peru, může být kvůli „neobvyklým“ mutacím odolná vůči vakcínám proti covidu-19.

Výzkumníci z Chilské univerzity v Santiagu ve studii zveřejněné minulý týden v preprintu uvedli, že tato varianta má „značný potenciál stát se variantou, která vzbuzuje obavy“.

„Naše údaje poprvé ukazují, že mutace přítomné ve spike proteinu varianty lambda poskytují únik neutralizačním protilátkám a zvýšenou infekčnost,“ napsali vědci v článku, který ještě nebyl recenzován.

Předpokládá se, že varianta lambda, známá také jako C.37, se poprvé objevila v Peru v srpnu loňského roku, ale teprve v posledních týdnech byla uznána jako potenciální celosvětová hrozba. 17. června ji Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila za variantu hodnou zvýšeného zájmu poté, co se objevila v několika zemích současně.

WHO uvedla, že „neutralizační protilátky“ této varianty by mohly zvýšit její nakažlivost nebo potenciálně zvýšit její rezistenci. Podle organizace byla „spojena se značnou mírou komunitního přenosu v několika zemích“.

V Peru nyní kmen lambda představuje 82 % nových infekcí. Chile, Argentina, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Mexiko rovněž potvrdily rozsáhlé výskyty této varianty.

Virolog WHO Jairo Mendez-Rico uvedl pro server DW, že ačkoli tento kmen může vykazovat vyšší míru infekce, nic nenasvědčuje tomu, že by byl agresivnější.

Mendez-Rico dále uvedl, že je zapotřebí více údajů, aby bylo možné porovnat nově označený kmen s dalšími existujícími kmeny, jako jsou kmeny gama (P.1) a delta (B.1.617.2), které již WHO zařadila do kategorie variant vzbuzujících obavy.

Jeff Barrett, ředitel iniciativy Genomics Initiative ve Wellcome Sanger Institute ve Velké Británii, řekl listu Financial Times, že je náročné „porozumět hrozbě lambdy s využitím výpočetních a laboratorních dat“, protože má „poměrně neobvyklý soubor mutací ve srovnání s jinými variantami“.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nebyl dosud ve Spojených státech zaznamenán žádný případ kmene lambda.

„Vzhledem k tomu, že se tato varianta rychle rozšířila v Peru, Ekvádoru, Chile a Argentině, domníváme se, že lambda má značný potenciál stát se variantou vzbuzující obavy,“ napsali zástupci centra.

WHO uvedla, že je třeba provést další studie, aby se „ověřila trvalá účinnost vakcín“ v souvislosti s kmenem lambda.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. A já se ptám, co varianta “ZETTA” ??????

    Jiří Pehe:

    „Neochotu mnoha lidí nechat se očkovat by vyřešilo zcela jednoduché opatření: pokud se nenecháte očkovat, přičemž k tomu nemáte vážné zdravotní důvody, budete si platit případný pobyt v nemocnici s covidem z vlastní kapsy.“
    Macek:
    Okamžitě beru za předpokladu, že ta vyžraná prasata, zásluhou svého životního stylu plná civilizačních chorob, si svůj pobyt s covidem v nemocnici též zcela zaplatí, stejně jako si zaplatí případné zdravotní následky očkování všichni, kteří se nechali naočkovat aniž by museli, neboť covid již prodělali).

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*