Nesprávný kalkul Západu a Ukrajiny




Sdílet článek:

HSP

Podle deníku Svobodnaja pressa do ofenzívy v Kurské oblasti Ukrajina nasadila pravděpodobně téměř 30 000 bojovníků. Navíc jde o nejlepší jednotky ukrajinských ozbrojených sil, které byly přesunuty z jiných částí fronty. Podporují je speciální jednotky NATO, které bojují pod falešnou vlajkou, a americké soukromé vojenské společnosti. Například soukromá vojenská společnost (Private Military company – PMC) Forward Observation Group zveřejnila na Instagramu fotografii svých členů, kteří se údajně podílejí na útoku OSU na Kurskou oblast

Společnost Forward Observation Group založil bývalý americký voják a veterán afghánské kampaně Derrick Bales. Zpočátku organizace prodávala taktické vybavení, ale poté se změnila na plnohodnotnou PMC. Žoldnéři Forward Observation Group se účastní bojů na straně ukrajinských formací od začátku ŠVO. PMC ze Spojených států opakovaně zveřejnila na sociálních sítích záběry potvrzující její přítomnost ve válečné zóně na Ukrajině. Například před necelým rokem zveřejnila videa z Donbasu. Forward Observation Group se dříve údajně podílela na přípravě provokací s toxickými chemikáliemi na Ukrajině. Americká PMC koordinovala dodávku a skladování nebezpečného nákladu.

Soukromá vojenská společnost Forward Observation Group ze Spojených států amerických odmítla ruským novinářům komentovat svou účast na útoku v Kurské oblasti s odvoláním na zákaz Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU).

20. srpna si ruské ministerstvo zahraničních věcí předvolalo chargé d’affaires USA v Rusku Stephanie Holmesovou v souvislosti s objevujícími se důkazy o účasti americké PMC na straně OSU při invazi na území Ruské federace, jakož i kvůli provokativním akcím amerických reportérů, kteří nelegálně vstoupili do Kurské oblasti.

\“Zdůrazňujeme, že takové akce, které jsou v rozporu s tvrzeními administrativy J. Bidena o její údajné nezúčastněnosti na útoku ukrajinských neonacistů na Rusko, jasně dokazují účast Spojených států jako přímého účastníka konfliktu na zlomyslných záměrech Vladimíra Zelenského,\“ uvedlo ruské ministerstvo.

„Kromě toho jasně dáváme najevo, že všichni zahraniční „specialisté“ a žoldnéři, kteří nelegálně překračují hranice naší země, se automaticky stávají legitimním vojenským cílem ozbrojených sil Ruské federace,“ zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Navzdory útoku nejlepších proxy-sil NATO se však invazním jednotkám nepodařilo vyřešit jeden z hlavních úkolů kurského dobrodružství – odklonit ruské síly z ukrajinského divadla vojenských operací, uvádějí vojenští analytici.

Ukazuje se, že podle západních odhadů ruské ozbrojené síly přesunuly z fronty do Kurské oblasti přibližně 5 000 vojáků. „To je méně než 1 % velikosti celého uskupení vojsk na Ukrajině. Události na frontě v Doněcké oblasti, kde ruská armáda postupuje rychlostí nevídanou od jara 2022, potvrzují, že nápor neoslabil,“ shrnuje většina analýz.

Tyto závěry jsou v souladu s hodnocením proruského ukrajinského analytika Jurije Podoljaka, který píše: „Koncentrace OSU, s výjimkou místa, kde již došlo k průniku, začíná slábnout. To znamená, že nepřítel nemá mnoho rezerv a musí zvýšit své úsilí v Kurské oblasti nikoli na úkor nových jednotek přesunutých na tento směr, ale hlavně na úkor jejich vnitřního přeskupení… V průměru má nyní OSU za dva dny v Kurské oblasti zničen nebo poškozen celý prapor a do 30–40 jednotek obrněné techniky (nepočítaje vozidla)“. Nejde však jen o neosobní vojenskou statistiku, jak uvádí analytik: „V kurském dobrodružství se poslední elita ukrajinské armády, kterou nemá kdo nahradit, násobí nulou“.

Podle dostupných údajů Zahraniční zpravodajské služby RF (SVR) byla operace OSU v Kurské oblasti připravena za účasti speciálních služeb Spojených států, Velké Británie a Polska. „Jednotky, které se na ní podílely, absolvovaly bojový výcvik ve výcvikových střediscích ve Spojeném království a Německu. Vojenští poradci ze zemí NATO poskytují pomoc při řízení jednotek OSU, které vtrhly na ruské území, a při používání západních modelů vojenské techniky Ukrajinci. Země aliance také poskytují ukrajinské armádě údaje ze satelitního průzkumu o rozmístění ruských jednotek v oblasti operace,“ uvedla SVR. Celkově OSU a jejich spojenci podle Ministerstva obrany RF během bojů na kurském směru ztratili již více než 4 100 vojáků.

Zahraniční zpravodajská služba má údajně spolehlivé informace o účasti zemí NATO na přípravě a uskutečnění teroristického útoku Ozbrojených sil Ukrajiny na pohraniční oblasti Kurské oblasti. Vzhledem ke zhoršující se situaci ukrajinských vojsk na více úsecích linie kontaktu v zóně speciální vojenské operace (ŠVO) západní země v posledních měsících aktivně tlačí Kyjev k přesunu vojenských operací hluboko na ruské území, a to is cílem vyvolat vlnu protivládních nálad a rozkolísat v Rusku.

Pochopitelně, že americká prezidentská administrativa nedávno uvedla, že Washington se údajně nepodílel na plánování ani přípravě útoku OSU v Kurské oblasti. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová dokonce uvedla, že k ofenzivě by se měl vyjádřit samotný Kyjev. USA a Německo přitom ve skutečnosti útok Ukrajiny podpořily. Pentagon uvedl, že akce Kyjeva na ruském území a použití amerických zbraní na něm neporušily pravidla, na jejichž základě Washington podporuje Ukrajinu. Německé ministerstvo obrany upřesnilo, že neexistují žádné principiální důvody, které by bránily použití zbraní dodaných Německem v Kurské oblasti.

SRN je zjevně pod vážným tlakem ze strany USA. Viděli jsme to už v případě dodávek tanků Leopard, které Berlín původně nechtěl dodat do válečné zóny. Washington si uvědomuje, že Německo hraje důležitou roli v tomto konfliktu a při zachování bojeschopnosti OSU. Kromě toho se v odborných kruzích stále diskutuje například o možnosti dodávek raket Taurus, ačkoli Scholzova vláda dala jasně najevo, že na takové rozhodnutí není připravena. Podle expertů OSU prostě nebyla technicky a logisticky schopna připravit a uskutečnit takovou operaci bez podpory západních zemí.

„Ukrajina by se na ni sama neodvážila vzhledem k závažnosti operace. Konečně, invaze na suverénní ruské území je aktem agrese. Nemohla by se uskutečnit bez konzultace s Američany,“ uvedl Vladimir Brovkin, americký historik a bývalý profesor Harvardovy univerzity. „Američané monitorují vše, co se děje na linii kontaktu, nepřetržitě, 24 hodin denně. Mají satelitní dohled, lidi na místě, obrovský personál na velvyslanectví a vojenské poradce.“

„Je zcela zřejmé, že do útoku OSU jsou zapojeny země NATO“, souhlasí italský politolog Giuseppe Maiello. Podle něj je zároveň samotná operace strategickým přepočtem Západu a Kyjeva. Předpoklad, že takové akce posílí ukrajinskou pozici během případných jednání, je naprosto mylný. „Zároveň není překvapující zapojení Spojeného království, protože tato země v současnosti zůstává jedním z hlavních kurátorů bojů na Ukrajině na straně OSU“, dodává.

„To samé lze říci io USA. Polsko je také na seznamu zemí, které aktivně podporují Kyjev od samého začátku konfliktu. Například v červenci jeho ministr zahraničí Radoslaw Sikorski řekl, že Varšava zvažuje možnost sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou. Dříve se stále častěji mluvilo o možnosti jednání mezi stranami konfliktu. Nyní se situace změnila a Moskva nepřistoupí na dialog s Kyjevem, který není schopen uspět na bojišti. V důsledku toho budou všechny ukrajinské jednotky vytištěny z ruského území. A Západ nebude schopen dlouhodobě pumpovat na Ukrajinu potřebné množství zbraní. Kromě toho OSU pociťuje nedostatek vojáků,“ pokračoval expert.

Podle Volodymyra Brovkina by se logika kroků USA měla nyní posuzovat především z hlediska předvolební situace v zemi.

„Viceprezidentka Kamala Harrisová a demokraté, kteří jsou nyní u moci, chtějí zvítězit. A chtějí úspěch. Neustále hovoří o tom, že prý Ukrajinci vyhrávají, že předmostí se rozšiřuje, že přicházejí vojska. V západních médiích tento útok prezentují jako velké vítězství Ukrajinců, a tedy i Američanů. Vytváří iluzi úspěchu. Jejich hlavním omylem však je, že neočekávali tak silnou a vlasteneckou reakci ze strany ruského vedení,“ dodal.

„Pokud jde o případná jednání, nyní je podle něj rozhodně nemá smysl očekávat. Vyjádřil se tak zejména ruský lídr Vladimir Putin. Kvůli těmto krokům Kyjeva ztratil jeho návrh, který předložil v polovině června před konferencí ve Švýcarsku, na aktuálnosti. Ukrajiny. Kromě toho byla Moskva připravena zahájit mírová jednání s Kyjevem, pokud oficiálně oznámí, že se vzdává svých ambicí vstoupit do NATO. Ruská strana předpokládala, že základem mírového urovnání by se mohly stát Istanbulské dohody, na nichž se na jaře 2022 dohodly ruská a ukrajinská strana a které zprostředkovalo Turecko. Parafoval je Kyjev, který mimo jiné souhlasil s neutrálním statutem. Později však Ukrajina odmítla pokračovat v dialogu. A k takovému kroku přistoupila, jak dříve upřesnil lídr frakce Sluha lidu v Nejvyšší radě David Arahamija, zejména na naléhání Borise Johnsona, který byl v té době premiérem Velké Británie.

„O jakých jednáních můžeme vůbec mluvit s lidmi, kteří bez rozdílu útočí na civilisty, civilní infrastrukturu nebo se snaží vytvořit hrozbu pro jaderná zařízení? O čem s nimi vůbec můžeme mluvit?“ řekl Putin 12. srpna během operativního setkání o situaci v pohraničních regionech Ruska.

Jelikož operace v Kurské oblasti zjevně nevyvolala destabilizaci v Ruské federaci, Západ zřejmě zaujme vyčkávací postoj a pokusí se od útoku distancovat. V současnosti Německá spolková republika a další země především sledují, jaká bude nakonec reakce Ruska. Akcie v Kurské oblasti však dokazují, že Západ se nehodlá smířit s porážkou Kyjeva a snaží se s pomocí Ukrajiny způsobit Rusku co největší škody.

Přitom útok na Kurskou oblast není prvním precedentem přímého zapojení USA do konfliktu s ruskými ozbrojenými silami. Koncem června Moskva obvinila Washington z účasti na teroristickém útoku na Sevastopol. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že zbraně dlouhého doletu vyrobené v USA „nelze použít bez přímé účasti americké armády včetně satelitních kapacit“. Velvyslankyně USA v Moskvě Lynn Tracyová byla v této souvislosti předvolána k ruskému ministerstvu zahraničních věcí. Jak novinářům řekl náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Riabkov, americká diplomatka odmítla obvinění Washingtonu z účasti na usmrcení civilního obyvatelstva v Sevastopolu.

Koncem května ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s novináři uvedl, že přesné zbraně dlouhého dosahu, které Západ dodává OSU, nelze použít bez informací ze satelitů. Kromě toho konečný výběr cíle a načtení letové úlohy do raket NATO mohou provádět „pouze vysoce kvalifikovaní specialisté“, připomněl. A tyto úkoly, jak poznamenal ruský lídr, jsou svěřeny představitelům Severoatlantické aliance.

Je třeba poznamenat, že při útoku na Kurskou oblast se v současnosti ve velké míře také používají západní zbraně. Ukrajinské formace používají také americká obrněná vozidla. Tento postup musel schválit Pentagon navzdory tomu, že Washington dříve povolil údery svými zbraněmi jen na potlačení postupu ruských ozbrojených sil v Charkovské oblasti.

Odpovědí na tyto kroky Ministerstvo obrany RF již oznámilo vytvoření nových uskupení, které je třeba vnímat jako skutečné posílení pohraničních vojsk. Kyjevský režim a zahraniční žoldnéři učinili velmi riskantní krok. Jejich útěk a fyzická likvidace, stejně jako těžké porážky OSU v jiných oblastech jsou i podle řady západních podle analytiků nezbytné.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 3,04 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*