Izrael se připravuje na válku na více frontách
Sdílet článek:

ARUTZ SHEVA

Gallant poznamenává, že rostoucí síla Íránu znamená, že sílí i teroristické organizace, což zvyšuje pravděpodobnost konfliktu.

Izraelský bezpečnostní establishment dospěl k poznání, že země jako stát stojí na počátku nové bezpečnostní éry, v níž čelí možnosti útoků z více oblastí najednou.

„Čelíme nové bezpečnostní éře, v níž je možná reálná hrozba ze všech oblastí najednou,“ vysvětlil dnes (ve čtvrtek) ministr obrany Yoav Gallant. „Léta jsme fungovali za předpokladu, že se mohou konat omezené konfrontace, ale to je jev, který mizí. Dnes je patrný fenomén sblížení těchto arén,“ dodal.

Předpokládá se, že teroristická organizace Hizballáh dostává od Teheránu přibližně 700 milionů dolarů ročně, stejně jako předávání technologických znalostí a strategických informací. Hamás dostává menší finanční prostředky ve výši asi 100 milionů dolarů ročně, spolu s desítkami milionů dolarů, které ročně dostává Islámský džihád. Proíránské milice v Sýrii dostávají stovky milionů dolarů a samotný Asadův režim dostává od ajatolláhů miliardy.

V sousedním Iráku Íránci poskytují šíitským milicím stovky milionů dolarů na platy a zbraně, zatímco húthijští povstalci v Jemenu rovněž dostávají finanční prostředky v hodnotě stovek milionů dolarů ročně. Zatímco Írán financuje teroristické elementy v celém regionu, je blíže než kdy jindy k vojenskému jadernému potenciálu. „Tváří v tvář této hrozbě musíme jednat jedním ze dvou způsobů: vojenskou akcí nebo věrohodnou vojenskou hrozbou,“ upřesnil ministr obrany.

Samotný Írán ekonomicky i vojensky sílí – což mu dává prostor k akci. „To je něco, co by mělo celému světu a Izraeli nedat spát,“ poznamenal Gallant.

„Nedovolíme Íránu, aby v Sýrii vytvořil íránskou armádu, nedovolíme, aby se Golanské výšiny staly Libanonem, a nedovolíme, aby se syrské území stalo odrazovým můstkem pro pokročilé zbraně, které jsou posílány do Libanonu,“ upřesnil Gallant. Ministr obrany dodal, že „od mého nástupu do funkce jsme v prvním čtvrtletí roku 2023 zdvojnásobili počet útoků v Sýrii. Systematicky rozkládáme (íránské) zpravodajské a vojenské schopnosti“.

Dále poznamenal, že pokračující oslabování Palestinské samosprávy v Judeji a Samaří vede k nestabilitě a nárůstu násilí. „V místech, kde Palestinská samospráva nejedná, nás to nutí podnikat větší a intenzivnější akce.“

 

Arutz Sheva – Israel National News

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jen ať se připravuje, dostane jen to co si zaslouží. Dokud bylo U-SSA, NATO na výši, tak se roztahovali a mysleli si že jsou páni světa a ono ejhle, vždyť se chovali už hůře než nacisti.

  2. P.Nějak jste zapomněl čtenářum(asi nedopatřenim)připomenout roztahovàni RF po Krymu a Ukrajině,kde se octli asi omylem při tom svojem cvičeni.Ale nikdy nezapomenete na U-SSA.Náhoda?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*