Skoro polovina lidí přišla o slovo. To nemůže skončit dobře




Sdílet článek:
Konec mých přednášek vždy končí diskusí s publikem. Často se stává, že lidé v plénu říkají, že vývoj je v Evropě tak špatný, že musí skončit občanskou válkou. To ovšem už léta odmítám a říkám, že takovému scénáři nevěřím. Nicméně během posledního měsíce si kladu otázku, zda to není jen přáním. Studenou sprchou pro mě byl totiž nedávný otevřený dopis dvou desítek francouzských generálů ve výslužbě. Ti právě varují před možností občanské války ve Francii.

Francouzská média se věc snažila zlehčit a ignorovat. Politici si mysleli, že stačí dopis odsoudit a půjde se dál. Jenže následoval druhý dopis a tentokrát již aktivních vojáků. Za necelý den ho podepsalo 150 tisíc lidí. Už to nebyla nevýznamná hrstka pomatenců. Vedení armády ihned pohrozilo vojákům, že budou propuštěni a že není možné, aby se tak vyjadřovali. Jenže následovala výzva bývalých policistů.

Děsí mě, jak se s kritikou vedení státu vypořádalo. Média a politici se snaží nespokojené lidi popsat jako idioty a tím s nimi diskuse končí. Jenže mohou být všichni idioti, když jich je tolik a jsou mezi nimi i generálové? Jak je možné, že s nimi nikdo nediskutuje? Tím jen roste jejich frustrace. To není řešení. Ve společnosti to vře. To je vážně cesta k nějakému nehezkému společenskému otřesu. V demokracii musí dostat slovo každý, i když s ním nesouhlasíme, a zejména pokud za ním stojí stovky tisíc lidí. To se bohužel neděje.

Ve Francii se blíží prezidentské volby a lze předpokládat, že to bude podobně těsné jako v USA mezi Trumpem a Bidenem. A víme, jak to v USA skončilo: „útokem“ na Bílý dům. Lze předpokládat, že do druhého kola postoupí ve Francii současný prezident Emanuel Macron a jeho vyzyvatelkou bude Marine Le Pen.

Ať už to dopadne jakkoli, asi to klid do společnosti nepřinese. Oba výsledky přinesou nespokojenost. Mainstreamová média by „nepřežila“ vítězství Le Pen a vedla by s ní permanentní válku, jakou vedla americká média s Trumpem. A pokud vyhraje Macron, tak se zase budou bouřit pravicoví voliči. Budou mít pocit znásilnění svobody.

Známe to z USA. Tam se už bouří veteráni

Američtí generálové a admirálové po vzoru Francouzů nedávno napsali také otevřený dopis. V něm stojí, že pod demokratickým Kongresem a současnou administrativou se země prudce stočila doleva k socialismu a marxistické formě tyranské vlády. Podle vojáků je v USA krom jiného v ohrožení i svoboda slova. Generálové otevřeně mluví o cenzuře. To je alarmující.

A teď ruku na srdce, nemáte pocit, že tímtéž prochází celý západní svět? Nemáte pocit, že je svoboda všude okleštěna? Nemáte pocit, že roste cenzura zejména v podobě autocenzury, kdy víte, že když něco řeknete, tak si tím ublížíte, a tak je lepší mlčet?

Já například kvůli svým názorům už do mnoha médií nesmím. Jsem na seznamu zakázaných hostů i respondentů. Někdy si připadám jak disident. Už jen kotelna mi chybí. Ale klid, víme, jak disidenti skončili. Byli umlčováni jen dvacet let a pak se kyvadlo dějin vychýlilo na druhou stranu a přišla svoboda.

Nyní se i u nás blíží volby a kyvadlo dějin jde doleva. Bude požadován konec české koruny.

Už teď se děsím, co volby přinesou. Předvolební průzkumy jsou šílené. Zdá se, že se moci chytí ta nejprogresivnější levice, jakou máme. Svoboda opět dostane na zadek.

Nová vláda bude nejspíš usilovat o rychlé přijetí eura. Tentokrát si Západ nebude klást žádné podmínky. Eurozóna je tak předlužená, že se hodí kdokoli, kdo se bude chtít k tomuto zchudlému spolku přidat.

Jenomže už deset let ve všech průzkumech vychází, že minimálně 60 % a občas i víc než 80 % obyvatel nechce euro. Ale vláda je nejspíš ignoruje. Je to jen většina. Najme si dobrou PR agenturu některého ze spolustraníků a bude dělat politický marketing. Vysvětlí nám, že nejen že nechceme korunu, ale my nechceme ani mince a bankovky, protože se jich po koroně ve strachu z nákazy bojíme. Bude to divná demokracie.

Naposledy jsme něco podobného viděli u důchodové reformy, kdy politici prosadili paskvil, který lidé nechtěli, a výsledkem bylo, že systém, který měl trvat desítky let, nepřežil ani jedno volební období.

Jen z té eurozóny se bude hůř vystupovat. Brexit byl porod. A to brexit dělala velmoc. Tohle bude těžší. Naši politici v Bruselu ještě nikdy nic kloudně nevyjednali. Maximálně tam říkali pravý opak než doma a doma tvrdili, jak to Bruselu nandali. Velkou roli v tom nejspíš hrálo i to, že většina našich politiků jiným jazykem než českým nevládne.

Bojím se, že po volbách se i u nás ještě větší moci ujmou voličem nevolené neziskovky, které budou zasahovat do výchovy dětí, výkladu dějin a budou obecně nastolovat jedinou pravdu. Část společnosti bude ještě víc protežovaná na úkor druhé.

Zdá se, že se liberální demokracie zvrtla. Těsná většina hodlá tyranizovat těsnou menšinu

Názory opozice budou v lepším případě jen ignorovány, v horším případě postihovány. Tak to bývá, když demokracie potřebuje přídavné jméno. Lidové demokracie na tom byly stejně.

Je děsivé, jak skoro polovina Američanů dnes nemá prostor se veřejně vyjádřit, protože většina médií je progresivně levicových. Psaní otevřených dopisů a upozornění na sebe je čirým zoufalstvím, které předchází něčemu nehezkému.

U nás podobné nastavení začíná také. Já znám v ČR aktuálně jen tři až čtyři (větší) média, která považuji za vyvážená. Pamatujete si, jak kdysi bývaly v novinách na jedné straně názorové duely? Kam zmizela diskuse lidí s odlišnými pohledy na svět? Musí snad všichni vidět vše stejně, a kdo nevidí, je vyvrhel a odpad společnosti?

Člověk by emigroval, ale kam?

Jak vidíme, ve Francii ani USA už svoboda není a hrozí tam občanská válka. Celá Evropa je na tom více či méně podobně. Austrálie a Nový Zéland jsou v progresivismu snad ještě dál. Kdysi byla super Afrika, jenže tam se nyní šíří z JAR rasismus naruby a Čechovi tam pšenka nepokvete. Asie až na pár výjimek svobodu a pluralitu ještě neviděla, takže taky nic.

A pak už zbývá jen Latinská Amerika. V naprostém šoku jsem byl z Hondurasu. Kdykoli jsem přišel do pěkné restaurace nebo baru, vítal mě člověk s perfektní angličtinou. Ptám se: „Jak jste se tu naučil tak skvěle anglicky?“ Odpověď byla vždy stejná. Já jsem Američan a emigroval jsem z USA, protože tam přišel socialismus a tady je svoboda. Nikdo nic neřeší, hledí si svého a okolí nebuzeruje. Nechává ostatní žít. Bohužel po volbách to bude u nás přesně opačně. Za svobodu se vždy bojovalo. Bojím se, že nám nezbývá nic jiného.

Vladimír Pikora

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

    • Ano. Ale tohle je naše země. Přece se nenecháme vyhnat, nějakými kolaboranty spolupracujícími a sloužícími američanům. Tuhle zemi, musíme zachovat pro naše děti, stejně jako nám ji zanechali naši předkové

  1. Vladimíre Pikoro, i když se toho děsíte, nic jiného, než občanská válka, nebo násilný převrat nám nezbývá.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*