
ANDREW KORYBKO
![[...]](https://zvedavec.news/images/25/north-stream-se-vraci.jpg)
Tentokrát jej údajně prosazuje Warnig prostřednictvím jiného konsorcia vedeného USA než Lynch. V každém případě skutečnost, že se o tom opět píše, ukazuje, jak vážně se rodící rusko-americké „nové détente“ stalo od doby, kdy před několika týdny v Rijádu zahájili rozhovory. Logiku to má i proto, že německý vůdce EU potřebuje levnější plyn, aby odvrátil potenciální recesi, která by mohla blok položit a učinit z něj mnohem méně důležitý trh pro americký vývoz, nehledě na celní napětí mezi těmito dvěma zeměmi.
Trump byl během svého prvního funkčního období rozhodně proti Nord Streamu pod záminkou, že by mohl učinit Německo závislým na Rusku a pak zvýšit šance, že tito dva budou spravovat střední a východní Evropu (SVE) sami, aby vytlačili vliv USA. Ve skutečnosti však chtěl pouze americký LNG, aby v rámci ekonomické mocenské hry ukradl Rusku obrovský evropský trh s plynem. Tyto zájmy zůstávají, ale vzhledem k novým globálním okolnostem mohou být prosazovány jiným způsobem.
„Šoková terapie“, k jejímuž zavedení Evropu přiměly USA po ‚odpojení‘ od ruského plynovodu, které stále není dokončeno kvůli zvýšenému nákupu dražšího ruského LNG z nutnosti kvůli absenci jiných dodavatelů, měla obrovské důsledky. Reálná ekonomika utrpěla v důsledku náhlého plošného nárůstu cen, když místo toho mohl proběhnout postupný přechod, jak Trump předpokládal, kdyby zůstal u moci a zabránil zvláštní operaci.
Dlouhodobým zájmům USA by proto lépe posloužilo, kdyby prozatím ustoupil od svých amerických plánů na zkapalněný zemní plyn a umožnil obnovení dodávek části ruského plynu do Německa nepoškozeným plynovodem Nord Stream pod dohledem USA po získání jeho vlastnictví. Stejně tak by EU vedená Německem přistoupením na toto pragmatické ujednání udělala kompromis ohledně svých tzv. hodnot, zatímco kompromis Ruska by spočíval ve ztrátě vlastnictví výměnou za urychlené zmírnění sankcí.
To, co se nyní předkládá, je v podstatě to, co bylo navrženo na začátku ledna v brífinku o tom, jak „Kreativní energetická diplomacie může položit základ pro velkou rusko-americkou dohodu“. Konkrétně se jedná o to, že USA schválí částečné obnovení dovozu ruských plynovodů do EU, vrátí část zabavených ruských aktiv jako kompenzaci za to, že USA získají kontrolu nad Nord Streamem, a USA zruší některé sankce, například sankce SWIFT, za to, že usnadní obnovení obchodu s energiemi mezi Ruskem a EU.
Pro jistotu je možné, že se nic z toho neuskuteční, alespoň pokud jde o Nord Stream. Stále existuje několik proměnných, které by mohly tento scénář vyvážit, v neposlední řadě by to mohla být Trumpova neochota dočasně přenechat část podílu na evropském trhu s plynem, který USA uloupily, zpět Rusku nebo cíl nového německého vůdce „dosáhnout nezávislosti“ na USA. Nicméně nejnovější zpráva naznačuje, že je předčasné vyloučit částečné oživení Nord Streamu a že k němu může dojít dříve než později.
Já být Rusama,tak se na ně vyseru-buď nord stream ve vlastnictví USA-Rusko,nebo ať táhnou do prdele!Proč by to američanům měli prodávat???!!!Neinvestovali do toho ani dolar a od začátku tomu házeli klacky pod nohy!!!!
Částečné uvolnění zmrazených akktiv, zrušení některých sankcí … to má být jako co ??? To je výsměch.
V dohledné době neni v zajmu Ruska spěchat se spuštěnim NS.
Jestli vůbec.
A podobně i s jinými „sankcionovanými“ komoditami.
Ale Trump to dělá chytře – mirovou dohodou se zaháčkonat na neurčito v Ukrajině, obnovou NS ziskat podíl nebo rovnou vlastnická práva na přepravu ruského plynu do Evropy…