Proč vlastně Putin zahájil válku na Ukrajině?
Zpočátku v předvečer útoku to vypadalo v Putinově projevu jen jakoby ledabylé konstatování, že vlastně Ukrajina není stát, že ani nemá nárok na samostatnou existenci. Posluchač si měl domyslet, že o nic nejde, že prostě jistá speciální operace vyřeší problém, komu toto území nikoho patří. O něco později to rozvedla agentura RIO-Novosti: „Ukrajinství je umělá protiruská konstrukce bez vlastního civilizačního obsahu…“
Zároveň se objevilo Putinovo tvrzení, že na Ukrajině jsou fašisté, které je třeba v zájmu celého lidstva vyhladit. Podle Putina jde obrazně řečeno o ušlechtilý záměr, Rusko pouze plní své mesiášské poslání a zachraňuje svět. V kontextu ruských militantních tradic jde vlastně o svatou válku. A jak se poznají? Fašista je každý, kdo se protiví ruským zájmům.
Putin přidal do kotlíku odůvodnění vedle fašismu také pojem nacismus. Žádná válka sice neexistuje, ale někteří vojáci na Rudém náměstí se ‚právě vrátili z bojů proti nacistům‘. Je samozřejmě s podivem, že doposud speciální operace žádného fašistu ani nacistu nenašla. Naopak množí se doklady, že právě ruské jednotky si při Putinově „denacifikaci“ počínají na Ukrajině nejen stejně, ale někdy i hůř, než když byly na Ukrajině německé jednotky za války.
Dalším motivem mělo být tvrzení, že si Ukrajinci chtějí vyrábět jaderné zbraně. A Rusko obětavě dbá na dodržování mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní, takže okupací takovou výrobu zastaví.
A také se objevilo tvrzení, že Rusko pouze hájí své údajně ‚oprávněné bezpečnostní zájmy‘. To vychází z postulátu, který známe už z doby okupace u nás: velké státy dělají, co chtějí, malé státy dělají, co musí. Na to navázal požadavek, že NATO se musí stáhnout za rudou čáru neboli železnou oponu studené války z roku 1997. A zároveň se musí zavázat, že se nebude rozšiřovat. Lavrov dokonce v jisté chvíli tvrdí, že agrese na Ukrajině je „důsledkem neomezeného rozšiřování NATO“. NATO vzniklo jako obranná aliance s posláním, že bude kolektivně bránit demokratické státy, které teprve po splnění dost náročných podmínek případně mohou být možná přijaty. NATO se nerozšiřuje tak, že se rozhodne zabrat nějaké území. Potvrdí to každý členský stát.
Zajímavý slovní obrat použil Putin v rozhovoru s Antoniem Guterresem, totiž že zabrání Krymu byl „vynucený tah“, takže Rusové za nic nemůžou. Vypadá to, že použil nepřímý citát Václava Klause. Vida, jak čeští politikové svou kreativitou ovlivňují světovou politiku.
Poměrně nová a hlavně nově formulovaná záminka je tvrzení, že Ukrajina chtěla Rusko napadnout a že se Rusko jenom brání preventivním úderem. V jiné variantě prý má dokonce Západ úmysl Rusko okupovat. Poté, co si tam vylámal zuby Napoleon a Hitler? Ať hledám, jak hledám, nevidím nikoho, komu by se do Ruska chtělo. Právě v tom je ruský problém: protože nikdo nemá zájem, budou se alespoň všichni bát. Rusko nebaví role tankovací stanice pro Evropu.
Putin se v rozhovoru s Guterresem pokusil mimo jiné obhájit ruskou taktiku, podle které se území destabilizuje, obsadí vojenskými silami, pak se uspořádá referendum, vyhlásí se ‚sebeurčení‘ a nově vzniklý separatistický stát, který sice nebyl uznán mezinárodně, požádá o připojení k Ruské federaci. Rusko jenom odpovídá na pozvání. Je to modifikace Hitlerovy sudetské karty. Platí-li právo na sebeurčení, platí jenom jednou. Každá menšina se podle Charty OSN může rozhodnout, zda chce žít v nějakém státě jako menšina se všemi menšinovými právy, nebo zda se chce přestěhovat do svého sebeurčeného státu a tam být většinou.
Putin také opakovaně uvádí, že mu jde o prosazení nějakého nového světového pořádku. Ovšem představa o světovém uspořádání, které loni v prosinci poslal do Washingtonu, vypadá právě jako svět založený na tom, že velké státy si podle práva silnějšího mohou bezohledně dělat, co chtějí. Jinak řečeno světový chaos.
Další záminkou má být představa, že Rusko jenom obsazuje svá „historická území“, jak to Putin na Rudém náměstí formuloval. To sice vypadá úsměvně, ale ve skutečnosti je to nejvražednější tvrzení ze všech. Měla-li by se prosadit tato představa, pak si nikdo na světě nemůže být jist svou bezpečností. Každé území na zeměkouli v minulosti patřilo někomu jinému, žádná mezistátní hranice v takovém popřípadě neplatí. Znovu se pro uspořádání světa potvrzuje důležitost principu suverenity, o kterém Kissinger tvrdí, že to je to nejdůležitější, co Evropa přinesla lidstvu. Na suverenitě byl založen systém bezpečnosti po Vídeňském kongresu v roce 1814, na suverenitě je postavena Charta OSN, podle které žádný stát nesmí jinému vypovědět válku.
Jakkoli je Západ údajně dekadentní, jakkoli prochází demokracie složitým obdobím, stále představuje v dějinách lidstva nejspolehlivější záruku pro svobodu každého jednotlivého člověka. Z Putinovy argumentace si můžeme vzít možná už dávno známé ponaučení: každý politický krok musí být velmi vážně posuzován z obecného etického hlediska. Zájmy nejsou nevyšší prioritou, nemorální osoby do politiky nepatří.
Článek je neobjektivní , Rusko bylo vždy pod tlakem západu , teď už nemělo kam ustupovat . Ukrajina 8 let neplnila Minské dohody , vraždila na Donbase , teď přijde o přístup k Azovskému i Černému moři , o ruskojazyčné oblasti , možná i o víc . Dělá jen poskoka unírajícímu západu . Škoda každého Ukrajince i Rusa , kteří podnou v táto západem vyprovokované válce !
Tak on o Rusko nikdo nestojí. Ale o ruské zdroje – jo, to by zájem byl, že?
Milý pane Payne, fašista není každý, kdo se protiví ruským zájmům, fašista je ten, kdo se sám takto označuje, viz např.: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nasivka-SS-na-ukrajinske-uniforme-Britsky-list-ukazal-VIDEO-698437 – jestli tedy není pod vaši úroveň to „dezinformační“ medium rozkliknout. Vy nám tady kážete o „mírumilovném“ posouvání zbraní NATO k hranicím Ruska, ačkoli sám dobře musíte vědět, že reálnou zárukou mezinárodní bezpečnosti a mírového soužití je především udržování velmocenské geopolitické rovnováhy. Tuto zásadu evidentně respektují i Spojenné státy. Viz např. Kubánská krize v r. 1962 a v poslední době např. reakce USA na vojenskou spolupráci Šalamounových ostrovů s Čínou (a to se Š.o. nacházejí asi 9 000 km od hranic USA). Nazvat NATO obranným vojenským paktem, to prokazatelná lež (Jugoslávie, Irák, Afghánistán). Za nepodařený vtip považuji vaše vyjádření, že „právo na sebeurčení platí jen jednou“. Tedy, všechna ostatní lidská práva platí stále, jenom právo na sebeurčení jen jednou. Zajímavá logika. Taktně jste pomlčel o dodržování práv národnostních menšin na Urajině před válkou. Seznamte se prosím v tomto směru např. s obsahem a aplikací ukrajinského jazykového zákona. Vaše sdělení že nemorální osoby do politiky nepatří, je pro svou stručnost jen nic neříkající floskulí (květnatá prázdná slova). Obávám se přitom, že ať máte svá morální kriteria nastavena jakkoliv, při jejich spravedlivém uplatnění bychom byli zcela bez politiků.
Eurosoudruh Payne zapoměl, že Krym administrativně připsal pod Ukrajinu ukrajinec Chruščev a to byl tehdejší komunistický diktátor…..Takže Západ uznává toto rozhodnutí diktátora jako neměnou skutečnost a také zapomíná, že na Krymu celkově s určitým odstupem proběhla vlastně 3 referenda a ve všech se chtěl Krym odtrhnout a osamostatnit. Krym měl dokonce určitý čas svůj parlament a jakousi autonomii, než se to vládci na Ukrajině rozhodli zrušit. Ten protiruskej jazykovej zákon na Ukrajině, to byla taky trefa “ do černého“….
Teď ukrajinci naříkají a fňukají, ale je pozdě….Myslím, že Lavrov se jednou zmínil o ukrajinským jazykovým zákoně pro menšiny, že kdyby se rusové doma takto chovali k těm svým početným menšinám, tak se rusko dávno rozpadlo…..“nemůžete lidem brát jejich jazyk“….
Tak ten poslední odstavec stojí opravdu za to.
Západ není „údajně dekadentní“, ale doopravdy, kdo to nevidí nasadil si klapky na oči a provedl informační autocenzuru.
Teď k tomu ponaučení, cituji: „každý politický krok musí být velmi vážně posuzován z obecného etického hlediska. Zájmy nejsou nejvyšší prioritou, nemorální osoby do politiky nepatří. „
Z jakého obecného etického hlediska? Tím myslí ty hodnoty EU ? Morální floskule politických dobroserů nebo liberálně progresivní plky humanitních fakult ?
Politika přitahuje hlavně nemorální osoby, jelikož v ní uplatní své zájmy, které pojmenují jako nejvyšší priority a vnutí je společnosti. Právě ten relativistický, bezobsažný a povrchní „etický“ systém, který si liberálové nastavili, jim to tak dobře umožňuje.
Pán je už definitivně přeprogramovaný a nebude tedy moci uvažovat pomocí zdravého rozumu. Z tohoto jednoduchého faktu vyplývá, že je zbytečné od něj požadovat, aby ho používal. Kdo nesouhlasí s námi, je náš nepřítel, nebo dezinformátor?