Ohrožení demokracie, nebo byrokracie? To je otázka dneška




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Je masivní propouštění úředníků, ke kterému dochází v USA, útokem na demokracii, nebo naopak snahou o její obranu a navrácení vlády do rukou lidu? Odpověď na tuto otázku je předmětem vášnivé diskuze.

Administrativa Donalda Trumpa pokračuje v propouštění zaměstnanců federální vlády. Došlo i na vysoké armádní generály. Je to útok na demokracii, nebo ne? Odkaz na zdroj informací na konci článku.

Ohrožení demokracie?

Demokratický kongresman Seth Moulton napsal na adresu propouštění v Pentagonu: „Diktátoři a samozvaní králové propouštějí generály, kteří nesouhlasí s jejich politikou. Tato země není banánovou republikou. To, co Trump a ministr obrany dělají, není ani americké, ani vlastenecké. Naplňuje to definici politizace armády.”

Bývalá poradkyně prezidenta Obamy Susan Rice řekla v televizi CNN: „Je to nebezpečné. Je to bezprecedentní. A nevěští to nic dobrého pro integritu naší demokracie.”

Komentátor Bill Kristol: „Není to otázka jednotlivců nebo reformy ministerstva obrany. Jedná se o zlomení institucionálního odporu proti Trumpovi.”

Ohrožení byrokracie?

Stephen Miller je vysoce postaveným poradcem prezidenta Trumpa a během jeho minulého funkčního období byl členem týmu, který připravoval jeho projevy. Na nedávné tiskové konferenci obhajoval rozsáhlé propouštění úředníků vlády a čelil tvrzením, že Elona Muska nikdo nevolil, a proto nemá právo dělat čistky. Uvedl (překlad, zkrácení autor):

„Mnoho novinářů v této místnosti opomnělo po dobu 4 let informovat, že Joe Biden je mentálně nekompetentní a neřídí tuto zemi. Mnoho lidí, kteří tvrdí, že Elon Musk nebyl nikým zvolen, nechápe, jak vláda funguje.”

„Prezident je volen všemi americkými občany. Je jediným státním činitelem, který je vybrán všemi občany. Soudci jsou jmenováni a členové parlamentu jsou voleni ve svých okrscích nebo státech. Ústava USA říká v článku II, že výkonná moc je svěřena do rukou prezidenta. Jediné osoby. Demokratická vůle celého národa je předána zvolenému prezidentovi. Prezident jmenuje úředníky, kteří tuto vůli lidu prostřednictvím vlády naplňují.”

„Existenčním ohrožením demokracie je byrokratický systém doživotních nevolených úředníků, kteří věří, že se nezodpovídají nikomu, že mohou rozhodnout cokoli bez následků, že mohou zavést jakoukoli agendu bez ohledu na to, pro jaký program voliči hlasovali. Američané hlasují pro radikální reformu energetické politiky a úředníci v environmentální agentuře EPA řeknou, že se nic měnit nebude. Nebo voliči hlasují pro ukončení rasistických programů inkluze a ministerstvo spravedlnosti prohlásí, že změnu nechce.”

„Prezident Trump propouští federální úředníky, kteří se staví na odpor demokracii tím, že odmítají implementovat prezidentovy zákonné příkazy představující vůli amerického lidu.”

Tolik argumentace prezidentova poradce Stephena Millera.

Co na to Ústava?

V odůvodnění rozsudku z roku 2020, který se zabýval jmenováním úředníků, uvedl Nejvyšší soud:

„V současné době vykonávají jménem prezidenta výkonnou moc tisíce úředníků, kteří jednají jménem Spojených států. Tato moc odvozuje svoji legitimitu a odpovědnost vůči veřejnosti prostřednictvím jasné a efektivní struktury velení, která začíná u prezidenta, o němž hlasuje všechen lid.”

Dále se v rozsudku soudu uvádí, že si zakladatel USA James Madison pochvaloval zásadu „jednoty a odpovědnosti”, která zajišťuje, že i nejnižší úředníci budou záviset na prezidentovi, jenž se zodpovídá společnosti.

Odvolání generálů

Velký rozruch vyvolalo minulý týden odvolání řady vysoce postavených generálů americké armády. Nejvýše postaveným generálem, jenž musel opustit svoji pozici, je šéf sboru náčelníků Charles Brown, který byl Donaldem Trumpem v roce 2020 jmenován do funkce velitele letectva a stal se prvním afroameričanem, jemuž bylo svěřeno velení jedné ze složek armády.

Pravděpodobným důvodem jeho odvolání je podle nezávislých komentátorů fakt, že generál Brown byl velkým propagátorem diverzity a inkluze a je mimo jiné podepsán pod rozkazem, který nařizuje různé kvóty pro zastoupení minorit v armádě.

Historické okénko

Pět měsíců po nástupu do funkce odvolal v roce 2009 prezident Obama generála McKiernana, který velel americkým jednotkám v Afghánistánu. McKiernan se stal prvním generálem od roku 1951, který byl odvolán při vedení válečné operace. Nebyl sám. Podle odhadu médií z roku 2013 propustil Barack Obama téměř 200 vysoce postavených armádních důstojníků s cílem zvýšit loajalitu velitelského sboru, zejména s přihlédnutím k vedení války v Iráku a Afghánistánu.

 

V roce 1951 odvolal prezident Harry Truman hrdinu druhé světové války generála Douglase MacArthura, který byl velitelem amerických jednotek v Pacifiku a vrchním velitelem spojeneckých armád v Japonsku od roku 1945.

Poté, co v roce 1950 vypukla válka v Koreji, byl MacArthur jmenován velitelem spojeneckých vojsk. Po počátečních úspěších se do konfliktu vložila Čína a Američané utrpěli řadu porážek. Generál MacArthur veřejně kritizoval rozhodnutí americké vlády a prezidenta a byl následně prezidentem odvolán. Historické materiály k tomu uvádějí, že „pokud by generál MacArthur odvolán nebyl, značná část populace by si myslela, že civilní složky již nemají nad armádou kontrolu.”

Armádou to nekončí

Všichni úředníci federální vlády dostali od Muskovy agentury DOGE pokyn, aby do včerejšího poledne odeslali email, ve kterém zhruba v pěti bodech popíší, čeho dosáhli v uplynulém týdnu. Stejně tak začalo od pondělí platit nařízení zakazující práci z domova.

V řadě agentur pokračuje redukce stavů. Podle různých odhadů se jedná již o více než dvě stě tisíc pozic, což představuje zhruba 10 % z celkového počtu federálních úředníků.

Koncem minulého týdne byl po urputné debatě v senátu jmenová do čela FBI Kash Pattel a jeho zástupcem bývalý člen prezidentské ochranky Dan Bongino. Hlas lidu říká, že teď to bude teprve jízda.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*