Okamžitý mír je to nejlepší, čeho může Ukrajina kdy dosáhnout




Sdílet článek:

MOA

Vyčerpávající válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Ukrajinská armáda se hroutí, ale její vedení s podporou některých Evropanů není ochotno uznat porážku.

Na Západě stále panují velmi nerealistické názory na ztráty a možnosti v tomto konfliktu. Ty brání těm, kteří je mají, uznat naléhavou potřebu mírových jednání.

V nové analýze expert z RUSI Alex Vershinin uvádí pádné argumenty a čísla pro ty, kteří podporují okamžité ukončení války.

Ve vojenských kruzích je Vershinin dobře známou osobností:

Podplukovník ve výslužbě Alex Veršinin má 10 let zkušeností z frontové linie v Koreji, Iráku a Afghánistánu. Posledních deset let před odchodem do důchodu pracoval jako důstojník pro modelování a simulace v oblasti vývoje konceptů a experimentů pro NATO a americkou armádu.

Vershinin pracuje pro Královský institut spojených sil ( RUSI ), oficiální think-tank britské armády. Jeho zkušenosti s modelováním a simulacemi mu umožňují vnímat situaci v „celkovém kontextu“.

V červnu 2022 publikoval RUSI svůj článek o návratu průmyslové války (17. června 2022), ve kterém varoval před nedostatkem průmyslové základny na Západě, která by byla  schopna udržet válku na Ukrajině proti Rusku. Na tento článek jsem se odvolával v některých svých textech:

Rusko vítězí v závodě průmyslového válčení – Moon of Alabama , 14. září 2023

Varování, že Rusko překoná Západ v produkci, zaznělo již v červnu 2022, když Alex Vershinin z RUSI vydal text o návratu průmyslové války :

Vítěze v dlouhodobé válce mezi dvěma téměř rovnocennými mocnostmi i nadále určí to, která strana má silnější průmyslovou základnu. Země musí mít buď výrobní kapacitu na výrobu obrovského množství munice, nebo jiná výrobní odvětví, která lze rychle přeměnit na výrobu munice. Západ bohužel zřejmě již postrádá  jedno i druhé.

Pro Západ je navíc příliš drahé znovu získat tuto schopnost zpět.

To, že Rusku docházejí zásoby, bylo vždycky jen zbožné přání, nikoli analýza založená na faktech. V tomto ohledu trvalo médiím více než rok, než se s realitou vyrovnaly. V dalších aspektech války, jako jsou počty obětí, média stále zaostávají o míle pozadu.

V dalším článku RUSI publikovaném v březnu 2024 Vershinin zopakoval své varování . Zmínil jsem se o něm v květnu 2024:

Když to v březnu vyšlo, přečetl jsem si a dal odkaz na nejnovější článek Alexe Vershinina na RUSI :

Vyčerpávající umění války: Poučení z ruské války na Ukrajině – RUSI

Vyčerpávající charakter války byl zřejmý už od chvíle, kdy Putin nařídil demilitarizaci Ukrajiny. Konečně se o ní začíná diskutovat .

Vershinin má tedy pravdu v tom, že válka na Ukrajině je válkou vyčerpávající. Je však jednostranná. Vyčerpává se pouze NATO a jeho zástupná síla Ukrajina, zatímco ruská armáda získává na kvalitě i kvantitě.

Přesto je to nutnost si přečíst :

Nejrychlejší způsob, jak prohrát vyčerpávací válku, je soustředit se na manévrování a vynakládat cenné zdroje na krátkodobé teritoriální cíle.

Přesně to Ukrajina dosud udělala (Bachmut, Krinky).

„Západ“ (tj. USA) v této otázce ztratil rozum:

Pokud to Západ s možným konfliktem velmocí myslí vážně, musí se důkladně zamyslet nad svou průmyslovou kapacitou, mobilizační doktrínou a prostředky k vedení vleklé války, spíše než provádět válečné hry pokrývající jediný měsíc konfliktu a doufat, že válka poté skončí.

Krátce po tomto psaní zahájila ukrajinská armáda katastrofální vpád do ruské Kurské oblasti. Po Bachmutu a Krinki to byla třetí velká operace, která ve velkém měřítku plýtvala ukrajinskými životy a zdroji kvůli dočasným propagandistickým ziskům.

Před měsíci Vershinin zveřejnil třetí článek, který se touto problematikou zabývá. RUSI se z nějakého důvodu zdržela jeho zveřejnění. Poprvé se objevil v Russia Matters pod názvem:

Podmínky na bojišti ovlivňující mírová jednání na Ukrajině  – Russia Matters , 18. dubna 2025

Nesetkalo se s žádnou odezvou. Později byl znovu publikován pod jiným titulkem v časopise Responsible Statecraft , kde jsem si ho konečně všiml:

Pozice Ukrajiny na bojišti se rychle zhoršuje – Responsible Statecraft , 5. května 2025
Pokud se Kyjev zhroutí, ruská armáda se povalí vpřed a posune linii kontaktu hlouběji na Ukrajinu, což zhorší mírové podmínky.

Vershinin začíná poukázáním na geopolitický význam vítězství (nebo prohry) války pro Západ:

Historicky v mnoha konfliktech trvala mírová jednání roky, i když válka zuřila, například během korejské a vietnamské války. Rovnováha sil, měřená zdroji, ztrátami a kvalitou strategického vedení, je tedy pro výsledek jednání klíčová .Pro západní mocnosti to má vážné důsledky. Vsadily na tento konflikt svou reputaci a s ní i osud světového řádu založeného na pravidlech. Globální Jih a multipolární světový řád čekají v zákulisí, aby převzaly kontrolu. Neúspěch místo  vítězství může tento řád fatálně podkopat a Západ zbavit globálního vůdčího postavení, z kterého se těšil po několik staletí.

Dále popisuje povahu války na Ukrajině:

Válka na Ukrajině je nyní vyčerpávací. Tyto typy válek se nevyhrávají dobýváním terénu, ale pečlivým hospodařením se zdroji, zachováním vlastních zdrojů a zároveň ničením nepřátelských. Směnný kurz ztrát musí být nejen příznivý pro jednu stranu, ale musí také odrážet celkové rezervy, které má nepřítel k dispozici. Cesta k vítězství spočívá ve schopnosti nahradit ztráty a zároveň nasazovat nové síly a udržovat civilní ekonomiku a morálku.

Pro tuto válku je terén mnohem méně důležitý. Boje se často soustředí na stejný kousek země s jen malým pohybem, dokud jedna strana již není schopna konflikt udržovat.

Strategické vedení je zásadní, protože řídí hospodaření se zdroji v konfliktu. Neschopnost identifikovat strategické cíle a plýtvání zdroji na podružné a irelevantní  způsobuje, že šance na vítězství mizí.

Vershinin dále shrnuje ztráty každé strany a jejich schopnost udržet konflikt. Je jedním z mála seriózních vojenských analytiků, kteří se odvažují zveřejnit rozumná čísla obětí:

Zdá se, že Rusko je schopno nahradit své ztráty a přitom zvětšovat velikost své armády.

V současné době se průměrně jedná o asi 3 600 mrtvých [ruských vojáků] měsíčně. Historicky na každého mrtvého připadají čtyři zranění, takže k ruskému počtu je třeba přidat dalších 452 000 zraněných, což odpovídá celkovým měsíčním ztrátám 14 400 nebo 18 000. Stejná data však naznačují, že z nich se tři čtvrtiny obvykle vracejí do služby (RTD) po ošetření. Pro bližší rozbor, ruské síly trpí 7 200 trvalými ztrátami a 10 800 RTD měsíčně. Zároveň Rusové verbují 30 000 dobrovolníků měsíčně a navíc zraněné, kteří se uzdravili. To se promítá do nárůstu o 24 000 vojáků každý měsíc, včetně RTD. I když jsou ruské ztráty dvojnásobné oproti tomu, co Mediazona dokázala spočítat, ruská armáda se stále rozšiřuje.

Během 40 měsíců války to znamená celkem 144 000 mrtvých ruských vojáků a stejný počet těžce zraněných.

Závěrem lze říci, že Rusko je schopno udržet válku na současné, a dokonce i na vyšší úrovni.

Ukrajinská situace je mnohem horší:

Můj názor je, že ukrajinské nejvyšší politické vedení strávilo příliš mnoho času snahou o dosažení cílů v oblasti vztahů s veřejností za značné náklady na vojenské operace. Obrovské ztráty, zejména lidské, výrazně snížily bojovou schopnost Ukrajiny a ohrožují její dlouhodobý bojový potenciál. To je dvojnásobně náročné, protože Ukrajina začínala s menšími zdroji. Rusko má třikrát více obyvatel než Ukrajina a v případě dělostřelecké munice výrazně převyšuje nejen Ukrajinu, ale celý Západ, a to v poměru tři ku jedné.

Vershinin podrobně popisuje hrůzné ukrajinské ztráty v Bachmutu a Krinki. Sčítají se:

Celkové ztráty Ukrajiny je těžké odhadnout. Nadace Jamestown odhadla, že Ukrajina v červenci 2023 mobilizovala 2 miliony mužů a v současnosti by se toto číslo mělo blížit 3 milionům. Většina odhadů uvádí, že ukrajinská polní armáda má přibližně 1 milion mužů, zatímco Zelenskyj tvrdil, že jich nasadilo 880 000. Oficiální ukrajinské ztráty 43 000 jsou ve světle předchozích čísel nereálné. Realističtější odhad lze nalézt na telegramovém kanálu „Antiseptic“, který má jednu z mála databází, které porovnávají současné a předválečné satelitní fotografie vybraných ukrajinských hřbitovů.

Konečný odhad je asi 769 000 mrtvých a na základě historických údajů je pravděpodobně dalších 769 000 zraněných, kteří se nikdy nezotaví natolik, aby se mohli vrátit na frontu.

To se shoduje s odhadem Nadace Jamestown. Přibližně 1,5 milionu jsou trvalé ztráty, dalších 400 000–600 000 zraněných se zotavuje v nemocnicích, přičemž v poli zůstává 1 milion až 800 000.Tato míra ztrát znamená, že Ukrajině docházejí vycvičené a motivované formace.

(Když si vzpomínám na historky z bojiště, pochybuji, že ruská a ukrajinská péče o zraněné vojáky je na stejné úrovni. Ukrajina má pravděpodobně mnohem vyšší relativní počet vážně zraněných, kteří se nemohou zotavit, než Rusko.)

Nejde jen o nenahraditelné ztráty mužů, ale také o materiální prostředky pro pokračování v boji:

Dochází také vybavení. Západ, jehož vojenská podpora udržuje Ukrajinu v boji, zřejmě vyprázdnil své sklady vybavení a zbývá už jen málo, co by mohl dát.

S rostoucím nedostatkem pracovních sil a vybavení je těžké si představit, jak se Ukrajina dokáže udržet bez přímého zásahu západních, a konkrétně amerických sil . Zejména s ohledem na to, že ukrajinské politické vedení i nadále upřednostňuje PR před vojenskými cíli.

Což nás přivádí k otázce vyjednávání a toho, jak z něj vytěžit maximum:

Západní mocnosti vsadily na výsledek této války kompletní  liberální světový řád. Vyjednaný mír za ruských podmínek by dnes byl špatný, ale sázet na nepravděpodobné zlepšení výsledků  na bojišti a pak  prohrát by bylo mnohem horší.

Vzhledem k tomu, že zejména evropské mocnosti nejsou ochotny ze svých pozic ustoupit, může se válka z pohledu Západu obrátit k horšímu konci:

Rusové v současné době požadují Krym a čtyři ukrajinské oblasti, zákaz vstupu Ukrajiny do NATO a EU a garantovaná práva pro rusky mluvící obyvatele. Tyto požadavky se týkají regionů, kde ruská armáda již kontroluje 60 % a více území. Pokud by se Ukrajina zhroutila, ruská armáda by nastoupila do  útoku a posunula by linii kontaktu hlouběji do  nitra Ukrajiny, což by mohlo ještě zhoršit podmínky. Je velká šance, že Rusko si vyžádá celé Novorusko, ke svým požadavkům přidá Charkovskou, Odesskou, Mykolajivskou, Poltavskou a Dněpropetrovskou oblast, stejně jako referenda o nástupnictví v Zakarpatí , a pokud bude politické klima v Rumunsku příznivé, i v Severní Bukovině a další rumunsky mluvící oblasti, čímž si podplatí vybrané členy NATO územími, aby rozštěpily jednotu aliance. Tím by se Ukrajina stala vnitrozemským zbylým státem se  zbytkem území  kolem Kyjeva, Černihivu a Lvova.

Vershininův současný názor na to, kde by válka mohla skončit, pokud by Ukrajina nedokázala vyjednávat, je v souladu s mou předpovědí, kterou jsem učinil v den, kdy válka začala:

Při pohledu na tuto mapu se domnívám, že nejvýhodnějším konečným stavem pro Rusko by bylo vytvoření nového nezávislého státu, zvaného Novorusko, na území východně od Dněpru a jižně podél pobřeží, které má většinovou ruskou populaci a které bylo v roce 1922 Lenin připojil k Ukrajině. Tento stát by byl politicky, kulturně a vojensky spojen s Ruskem.

To by Ukrajině znemožnilo přístup k Černému moři a vytvořilo by pozemní most k moldavskému separatistickému Podněstří, které je pod ruskou ochranou.

Vershinin vše uzavírá touto otázkou:

Skutečná otázka zní: Může Ukrajina nyní dosáhnout přijatelného, byť hořkého, míru, nebo bude dál bojovat a riskovat vojenský kolaps a mnohem horší ruský diktát později?

Můj názor je, že Ukrajina by nyní mohla dosáhnout míru, ale pravděpodobně tuto šanci promešká kvůli neochotě svého současného vedení přiznat porážku a kvůli iracionálnímu strachu evropských lídrů ze ztráty jejich domnělého významu v tomto světě.

Nebo, jak shrnuje Gordon Hahn :

Omezená potřeba Moskvy v tomto okamžiku buď příměří, nebo míru, absence strategie Trumpovy administrativy a neupřímnost a politické spekulace Evropanů a Ukrajinců ohledně války bohužel nevěstí nic dobrého pro dohodu o příměří nebo přímých rusko-ukrajinských rozhovorech v dohledné době. Moskva bude nucena zintenzivnit tlak na Kyjev. Trump bude i nadále mlátit sebou samým. Evropa bude trvat na své další diskreditaci a stane se ještě irelevantnější – s „koalicí ochotných“ dělat něco jiného a s omezeným účelem. A chudák Ukrajina bude vystavena většímu utrpení, což přiblíží kolaps jejích obranných linií, armády, režimu a státu ještě více, než je tomu nyní.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*