Stručné dějiny ruského zápasu se „satanismem Západu“
Sdílet článek:

P.L.MICHELSON

Dne 30. září 2022 podepsal ruský prezident Vladimir Putin výnos o nezákonné anexi částí Ukrajiny. Před podpisem Putin promluvil k televizním divákům a shromážděnému davu hodnostářů a úředníků, mezi nimiž byli i zástupci ruské pravoslavné církve.

Putin ve svém projevu nabídl historický příběh, který Rusko vykreslil jako náboženskou a kulturní baštu proti „hegemonii“ Západu. Aby vysvětlil, co má na mysli, odvolal se na Kázání na hoře a kritizoval „neskrývaný satanismus“… západních elit“:

„Opakuji, že diktatura západních elit je zaměřena na všechny společnosti a občany západních států. To je výzva pro všechny. Toto naprosté popření člověka, svržení víry a tradičních hodnot a potlačení svobody začíná nabývat rysů „obráceného náboženství“, neskrývaného satanismu. K odhalení falešných proroků Ježíš Kristus v Kázání na hoře řekl: „Po jejich ovoci je poznáte.“ Tyto jedovaté plody jsou již zřejmé lidem nejen v naší zemi, ale ve všech zemích, včetně mnoha západních.“

Jakou podobu má tento satanismus? Jak se to projevilo? Lze ji nalézt ve „zvrácenostech“, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví a „operace na změnu pohlaví“, které vedou k „rozkladu a vyhlazení“ Ruska.

Ale nijak zvlášť mě nezajímá strašení a přehánění v Putinově projevu ani podobné útoky ruských – a nejen ruských – kritiků na Západ. Jejich hulvátství mluví samo za sebe.

Na Putinově odsouzení „západních elit“ mě zajímá jeho genealogie, tedy genealogie ruských tvrzení, že Západ a jeho vůdci jsou satanisté.

Imperiální boj Ruska proti „satanským silám“

Diskurz o tom, že Rusko je ve „svaté válce“ (священная война; tento termín se používal i pro „Velkou vlasteneckou válku“ v letech 1941-1945) proti satanským silám Západu, není nový. Jeho počátky sahají do posledních desetiletí vlády Petra Velikého (asi 1700-1725) a pravděpodobně do období rozkolu mezi staroobřadci a pravoslavnou církví v Rusku v 17. století.

Starověrci například zobrazovali cara Petra I., metropolitu Stefana Javorského a satana jako „nečisté duchy“, kteří kazí církev i stát (obrázek vlevo). V jejich představách a líčeních přišla zkáza Svaté Rusi ze Západu, z jeho cizí kultury a heretických (římskokatolických a protestantských) vyznání.

Po Napoleonově invazi do Ruska v roce 1812 získala tato diskuse nový význam a nový impuls. Jak před více než 30 lety poznamenala Janet Hartleyová, pravoslavní duchovní i laici pravidelně líčili Napoleona jako Antikrista a jeho Grande Armée jako „legie ďábla“.

Necelý rok po invazi vytvořil Ivan Terebenov karikaturu Napoleona, který se setkává se Satanem „po vypálení Moskvy“ (obrázek vpravo). Napoleon stojí uprostřed. U jeho nohou leží lebky, kosti a vojenská zbroj a duchové mrtvých ho trestají. Boží spravedlnost se vylévá na jeho hlavu. Napoleon ztrácí korunu, císařské jablko a žezlo. Vpravo jsou Satan, jeho služebníci a Smrt. Vlevo jsou zdroje osvícení a pravého křesťanství, přičemž pravé křesťanství představuje obraz ruské pravoslavné církve.

Obraz Napoleona jako Satanova služebníka se opakuje v postavě „Pierra“ Bezuchova, jedné z hlavních postav románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír. Na základě zednářského výkladu Zjevení Janova Pierre odhaluje pravý význam Napoleona: „[Byl] šelmou předpovězenou v Apokalypse.“ Poselství tohoto vyobrazení bylo jasné. Revoluční síly, které Západ rozpoutal v roce 1789 a které vyvrcholily Napoleonem, se spolčily se Satanem, který touží po zničení ruské křesťanské civilizace a celého křesťanstva.

Sto let po Terebenově rytině zobrazil ruský malíř Nikolaj Rorič během první světové války císaře Viléma II. jako Satana, který přináší smrt a zkázu nejen Rusku, ale i samotné Evropě. Při šíření „německého zla“ na kontinentu Vilém II. „divoce“ vraždí nevinné a „zlodějsky“ ničí města. Poselství je zde podobné zobrazení Napoleona. Jedině Rusko a jeho spojenci mohou zachránit civilizovaný svět před „nepřítelem lidstva“, tj. před satanismem vycházejícím ze Západu.

Takovéto zobrazování nepřátel Ruska jako satana nebo satanských sil bylo v Rusku v době carismu běžné a často se dostávalo do popředí v dobách válek, revolucí a nestability.

Na tomto historickém pozadí vznikla moje kniha Za zdmi kláštera: asketická revoluce v ruském pravoslavném myšlení v letech 1814-1914, v níž popisuji, jak se pravoslavná askeze vytvářela, aby odlišila Krista milující lid Svaté Rusi od ateistického, militaristického a imperialistického Západu.

Starý diskurz „západního satanismu“

Nevím, zda jsou tvrzení o satanistickém Západu v dnešním Rusku upřímná, nebo cynická. V mnoha ohledech nehraje žádnou roli. Důležité je, že tento obraz Západu v Rusku znovu rezonuje. Vidíme to v projevech ideologa Alexandra Dugina, v heslech herce Ivana Ochlobystina v ruské státní televizi a u státních úředníků, jako je Alexej Pavlov, asistent tajemníka Rady bezpečnosti, který nedávno vyzval k „odstátnění“ Ukrajiny.

Ozvěny tohoto tvrzení slyšíme ve slovech hlavního ruského muftího Talgata Tajuddina, který v červenci prohlásil, že současný konflikt „není konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou“, ale mezi „Západem a Východem“, a že ruská válka na Ukrajině „je ve skutečnosti vedena proti Antikristovi“.

Nakonec se s tímto diskurzem setkáváme i u ruských pravoslavných kněží a hierarchů, jako jsou protojerej Artěmij Vladimirov, otec Gennadij Caridze, murmanský metropolita Mitrofan (Badanin) a voroněžský metropolita Sergej (Fomin), kteří v dubnu obvinili Ukrajinu, že je „nástrojem… Satanovy práce na zničení křesťanské civilizace“.

Všechny tyto hlasy, včetně Putinova, mají společné to, že čerpají z hlubokého rezervoáru ruského (pravoslavného) myšlení o Západu, které následně určuje způsob, jakým různé části ruské společnosti interpretují a prožívají ruskou válku proti Ukrajině a, přinejmenším ve svém vlastním myšlení, ruskou válku proti „satanskému Západu“.

Deník Postoj

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

19 Comments

 1. Pan diktator by si mel tu bibli precist poradne.Jezis Kristus hlasal-milujte se navzajem jako ja si zamiloval Vas a odpoustejte si navzajem sva provinení tak jak chcete aby nebesky Vas otec Vam odpustil Vase provinění.Kdo mecem zabíjí sam bude zabit.Kdyby se timto pan dobyvatel ridil,nikdy by ho neovladla nenavist a upirani prava sousedniho naroda na existenci,jakkoliv se mu tento narod zda špatný.Kdo jsi bez viny,prvni hod kamenem.

  • Diktátor….to nemáte ze své hlavy to jste slyšel na ČT nebo Frekvenci 1 co? Ale mrkněte na to, co dokázal on a co hňupové na Ukrajině od té doby co se “osamostatnili”. No pěkné čtení pro Vás to nebude.

   • Ne,to mam z historie.Kdysi jeden narod veril jednomu vudci ze ma pravdu.No a dnes 150 milionovy narod znovu veri v meomylnost sveho vudce,a pata kola u vozu s nimi,prestoze je naprosto jasne,do jake katastrofy se řítí.A jejich presvedceni ze to jejich surovinove bohatství zařídí.

  • Běžte vy se zeptat obyvatel na Donbase, kdo tam první házel kameny. Projděte si Alej andělů a pak napište, jaké to bylo.

   • Na Donbase byly nejdriv fotbalove chuliganske pestni rvacky.No a pak nekdo ucitil prilezitost jak ukrast suroviny Ukrajiny jako neprijemneho konkurenta,vyzbrojil kverulanty samopaly,tanky,dely a zaclo to naostro pod jistou režií a dohledem.Verite mi?Ne?Tak proc bych ja mel verit Vam,kdyz papouskujete propagandu agresora ktery tvrdil,ze si zapad vymysli a ze dela cviceni na svem uzemí aby pak svet v uzasu videl ze i na cizim uplne podle neho naprosto v poradku.A mezinarodni pravo nedotknutelnosti hranic?My nemame hranice,tak nas s tim 143 statu OSN neotravuj.Mozna by jste zmenila nazor,kdyby za sve uzemí oznacila Vasi garsonku a Vas poslala do penzionu na dalnem vychodě.

    • Aleale, vy jste se nám tu rozohnil. Člověk v tísni – je to pro vás dostatečná autorita? Pokud ano, najděte si jejich reporty z Donbasu.
     A “mezinárodní nedotknutelnost hranic” – to je prosímvás co?? A odkdy a dokdy?

 2. Ale vždyť je to vzájemné, to obviňování ze zla s táákhle velkým Z. Navíc “vyspělý západ” už staletí mlsně pošilhává po nekonečném ruském bohatsví. Je přesvědčen, že by nemělo patřit nějakým “ožralým a líným” ruským mužikům……já, VZ, bych to mnohem lépe využil! Jak pravila tuším Madla z cihelny – je to nespravedlivé.
  No a nevím proč se autor pozastavuje nad myšlenkou, že je to válka Západu proti Východu – však je, to i slepý vidí.

 3. Madam Vy trpite stihomanem ze nekdo chce nekomu neco ukrast.Vy by jste v klidu nechala si vykrast byt zlodejem,divala se jak si odnasi veci a Vy merila 2 metry,vazila 150 kilo a v ruce mela samopal a zlodej vzduchovku? Proč trpite konspiracni teorií ze RF by pripadnemu zlodeji ktery zařve- davajťě éty suroviny bo uviďíťě.No a podle Vas zvedne RF ruce nad hlavu a bude souhlasit at si vezme zlodej co chce.Bezte radsi na prochazku se sousedkou a pomlouvejte okolí.

  • Pane, takhle primitivně se už zdroje nekradou. Dnes na to máme tzv. barevné revoluce. Osvědčená metoda z Blízkého východu. V Rusku se to Američanům za Jelcina skoro povedlo, ale pak Putin na poslední chvíli zabránil Chodorkovskému prodat Jukos Američanům. Tak musela přijít barevná revoluce na Ukrajině.

   • Vy by jste byl schopen rict,ze v 89 se udelala revoluce kvuli nasim surovinam,kdyz jsme je cpali CCCP.Svoboda pane svoboda to byla a klidne jsme za ne ty suroviny a prumysl dali.Dneska litujeme.No a Ukrajina je 89 v bledemodrem.Mozna budou litovat ale ta svobodaaá kterou Vy ted mate a je to pro Vas samozrejmost.No jenomze na otroctvi je pro nektere porad neco pusobive a styska se jim.

    • Můžete mi ty naše suroviny vyjmenovat? Co se týče svobody, nemůžu přijít na nikoho, kdo je tady její větší odpůrce než vy.

     • Pane ja se musim pousmat.Vy tady odpirate Ukrajine svobodu kterou si chce zvolit,ja kazdemu rikam ze takovo svobodu(osobni tu nejdulezitejsi)zadni predci pred nami nemeli a Vy tady placete ze zadna neni a me obvinite ze lzu.Nebudete Vy takovy ten privatizator,co kdyz jeden rekne vlevo,tak on vpravo a naopak?

  • Ale no tak – ukrást. Fuj, takové škaredé slovíčko. To se tak neříká – poslouchejte pořádně tu Madlu! Říká se – je to nespravedlivé, aby Rusko drželo tolik zdrojů.
   A z toho plyne co?
   Já slovo ukrást nepoužila ani jednou, to vy se tím pořád oháníte – blbá zkušenost? Ono to s těmi zdroji bylo kapánek jinak, víte.
   Ale kvůli tomu se válka na Ukrajině nevede, to jen mimochodem.

 4. No tak mit ty Vase imformace o Ukrajině 143 statu OSN,tak rehabilitujou Hitlera,a dnesnimu panu dobyvateli ciziho uzemi s nerostnymi surovinami poprejou hodně uspěchů at se mu daří.

  • Nejde o to, kolik států OSN. Jde o to, kolik procent obyvatel Země zastupují.
   To vám nedošlo?

 5. To mi pravě došlo.A pokud se Vam zivotni podminky a svoboda v techto zemich tak zamlouvá,nezbyva nez Vam poprat stastnou cestu do zemí s větsinovym nazorem ze dobyvaní cizich uzemi s bandou vojaku,zlocincu a vrahů je naprosto v poradku.Dulezite je ze takovych je vetsina sveta podle Vas a zakonnost nehraje v tomto pripadě zadnou roli.Takze kdyz Vas byt prepadne agresor,zmlati Vas,manzelku znasilní,špajsku vyžere,tak je to v poradku protoze vetsi polovine obyvatel baraku to pripada normalní a ta mensi ma smulu.No radost by jste asi neměl.

  • A když v bytě mlátí hulvát manžel slabou ženskou (= ukrajinci na Donbasu), to je v pořádku?

 6. Vidite toho si tech 143 statu OSN ktere jenom vyjmenovat by Vam trvalo tak tyden nevsimlo.Bezte jim to pripomenout.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*