JINDŘICH KULHAVÝ
Trvalo dost dlouho, než se některý z předních evropských politiků rozhodl porušit veřejně nevyslovený zákaz navštívit Vladimíra Putina v Moskvě. Antirusismus a nenávist k Rusku se staly eurofóbií a většině úchylným a svazujícím bruselským pravidlům se vymykající maďarský premiér Orbán si počkal, až bude půlročním šéfem EU. Hned vzápětí po převzetí funkce udělal první vstřícný krok směrem k ukončení války na Ukrajině. Řev z Bruselu a některých paláců obydlených současnými vládci byl slyšet až za Uralem, ale Orbán už je zvyklý a jen se pousmál.
Maďarsko se dlouhodobě i přes setrvávání v EU odmítá účastnit vyzbrojování Ukrajiny. Stejně tak negativně přistupuje k migraci, přičemž za svůj přístup dostalo od bruselských struktur obří pokutu. Což samo o sobě může znamenat vážné úvahy o vystoupení z EU. Podobně nesouhlasí s vyhlašováním ortelů a trestů Mezinárodním soudem v Haagu, který považuje za nekompetentní k takovým rozhodnutím, jakým je ,,stíhání“ Vladimíra Putina. Orbán vede zemi prostě jiným směrem, než nás Fiala. Nedá si diktovat a přidělává vrásky evropským liberálům. Ze země vytěsnil vlivného miliardáře a manipulanta Sorose a dal mu zapomenout na maďarský původ. Má velmi chladný přístup k LGBT aktivistům. Stal se spoluzakladatelem nové frakce v Evropském parlamentu. I přes obrovský tlak z Bruselu i USA je oblíbeným ve své zemi.
Nedejme se zmást, Orbán je politik a stratég, takže ne všechny jeho kroky mohou přijímat euroskeptici s nadšením, nicméně jde o nejrealističtějšího eurounijního politika. Babiš, přestože s Orbánem sdílí mnoho společných názorů, je proti němu učeň. Také slovenský premiér Fico by se mohl učit od maďarského předsedy vlády stání si za svými zásadami a prioritami. Orbán nemá jistě jen dobré vlastnosti, některým proevropsky uvažujícím Maďarům se zdá, že si zprivatizoval celou zemi, ale to může být pouze důsledek rozložení sil v tamní společnosti a nenávist eurohujerů ke všemu, co Maďarsko vzdaluje od postnacistických ideálů vedoucích k současnému modelu Evropské unie ovládané především Němci a nadnárodním kapitálem. Tímto narážíme na historické a příbuzenské vazby řady vrcholných funkcionářů především německého původu k strukturám a osobám kdysi se hrdě hlásících k nacistické ideologii. Těch potomků zapřisáhlých fašistů máme ve vysokých funkcích více.
Cesta Orbána do Moskvy patří k dalším odvážným kouskům maďarského předsedy vlády. Bylo načase začít jednat o míru s Ruskem. Zatím nejočekávanějším kandidátem na zprostředkovatele mírových rozhovorů byl Turek Erdogan. I on umí zdatně lavírovat v hraničních polohách mezinárodní politiky, jen na rozdíl od Orbána u něho o demokracii nemůže být ani řeč. Orbán za sebou nemá velkou armádu, pouze pár milionů svých voličů. Přesto přistál v Kyjevu i v Moskvě a po dlouhé době má někdo nejen odvahu se vzepřít, ale zároveň i pro Evropu něco udělat. Od samozvaného diktátora Zelenského, kterému už dávno skončil prezidentský mandát a i přes násilné zrušení opozičních stran se bojícího o další vlastní osud v případu nezvolení, získal představu o názoru na možné ukončení bojů. S tím vzápětí přiletěl do Moskvy, jistě předal získané informace a vyslechnul si i druhou stranu. Nyní se bude hledat diplomatický prostor na vyjednávání, který se může najít a nemusí. Přesto je iniciativa Orbána obdivuhodná, což potvrdil svou podporou i slovenský premiér Fico zotavující se z neúspěšného pokusu o vraždu příznivcem Progresívného Slovenska a jeho vůdce Šimečky.
Co si o mírových jednáních myslíme my? Kreml vyčkává na výsledky amerických voleb, mezitím ale chce co nejdále postoupit co nejblíže ke Kyjevu. Přestože Rusko nemá zájem o další územní celky, získává tím silnější pozici k jednání a prostor pro možné politické ústupky. Krym, Donbas, Luhansko a Záporoží Kyjevu a Západu už nikdy nepřenechá, vzalo si ho zpět. Slovy klasika:,, Ukrajina dostala šanci a prosrala ji“. Omlouváme se za ten výraz, ale kdyby nedošlo k Majdanu a snaze připojit se k NATO a EU, k následnému terorizování krajanů na východu země, Rusové by ji nechali pravděpodobně žít vlastním životem i přes množství Ukrajinců hlásících se k nacismu a odkazu Bandery. Majdanem vytvořeným americkou CIA byla překročena hranice Moskvou určené a vnímání ohrožení vlastní bezpečnosti v Rusku dovedlo obě země k současnému konfliktu. Následky jsou katastrofální pro velkou část už tak sebedestruktivního Západu, především jeho evropské enklávy, a pro Ukrajinu samotnou. Orbán je jedním z mála, kdo uvažuje realisticky, je dostatečně tvrdý a zároveň zdaleka není bezvýznamným. Přitom by klidně mohl počkat na úplnou kapitulaci Kyjeva a nárokovat si historicky k Maďarsku příslušnou část současné Ukrajiny, což by byl majstrštyk. Takto nezíská nic, jen prestiž. Pokud se mu tedy podaří zahájit dialog mezi Kyjevem a Moskvou. Štěstí přeje odvážným a připraveným.
Ejlén Viktor!!! Maďaři si vždy uměli obhájit své zájmy a práva i ve vztahu k svému okolí, pro nás knedlíkáře platilo od už od dob našich tatíčků „museli bychom si ho utvořit“ (totiž to Rakousko, Německo, Sovětský svaz, USA a EÚ).
J.No możná by pan premiér prokoukl,kdyby si ho rok 1956 vzal do parády.Bàt se nevypočitatelného souseda,který bez mrknutí oka likviduje slabší sousední stát se dá ten strach pochopit.Nahání to hrůzu celému světu.V demokratickè Evropě něco nepŕedstavitelného.Takto si diskutoval pan dobyvatel se všemi v Evropě,usmívali se na sebe,obchodovali a najednou ho ti se kterymi se objimal ohrożují a chce spálit celý svět,protoże ho ti dříve objímající ohrożují.Jak u paní Colombové .Nkdo ho ale neviděl.(toho ohrożujícího).