HSP
Ursulu von der Leyenovou čekají těžké dny. Předsedkyně Evropské komise totiž má před sebou soudní řízení v aféře známé jako Pfizergate. To víte, když už dohazovat miliardové kšefty přes esemesky, tak ať vám na to alespoň nepřijdou…
15. listopadu půjde o hodně, píší Financial Times . Evropský soudní dvůr bude mít na pořadu dne věc „esemeskového“ uzavírání smlouvy na 1,8 miliard corona-vakcín za 35 miliard dolarů. Bruselská Uršula si měla tento byznys (určitě nezištně a ve prospěch ochrany zdraví a života evropských národů…) dohadovat přímo s šéfem Pfizeru, jistým Albertem Bourlem, prostřednictvím mobilní komunikace.
Vyšetřování ukázalo, informuje portál Mandiner , že štáb von der Leyenové sice prohlásil, že žádnou podobnou komunikaci neeviduje, avšak měl na mysli jen komunikaci ve formě papírové dokumentace. O esemeskách se jaksi zapomněli zmínit. Vlastně nezapomněli – ty prý nespadají v podobných záležitostech pod evropskou legislativu.
Komedie? Dříve fraška.
Financial Times dále citují evropskou ombudsmanku Emily O´Reillyovou, podle které se členové komise nejen nechovali dostatečně transparentně, ale ani se jen nepokusili celou věc podrobně vyšetřit. Někdejší chorvatský europoslanec Mislav Kolakusic zase prohlásil, že jde o největší korupční skandál v dějinách lidstva…
Protože navzdory tomu, že v roce 2022 měl evropský parlament projednat vakcinační strategii s členskými zeměmi (a jejich odbornými zástupci), „miliardová Uršula“ představila svůj byznys s Pfizerem jako hotovou věc. Byly to NY Times, které přišly s odhaleními o zatušovaných SMS zprávách. Představte si, podle Věry Jourové mohly být tyto zprávy v pohodičce vymazány , vždyť esemesky mají „krátkou životnost“, tak co má být.
Případ, který má v rukou přímo Úřad evropského veřejného žalobce, je dotyčným osobám dobrým důvodem pro bolehlav. Protože někdo sice používá při soukromém vyjednávání smluv prostřednictvím textových zpráv eufemismus „osobní diplomacie“, avšak soudy znají na to termíny jako zneužití funkce veřejného činitele, střet zájmů, nezákonné zatajování smluvních podrobností, nebo prostě – podezření z korupce…
Země EU podle serveru Politico nevyužily – a tedy vyhodily – nakonec přes 200 milionů dávek proti covidu 19. Nakupovat se muselo přitom podle dohodnuté smlouvy ještě iv dobách, kdy byla pandemie na ústupu. Nestálo nás to moc, vždyť na ty cca. 4 miliardy eur se rádi vysbíráme i jindy. Ať má Uršula radost. U nás se pak ještě vyhlásí nějaká ta matovičovská vakcinační loterie, a následující čtyři volební období se mohou vlády zbláznit ze sestavování konsolidačních balíčků.
Protože Národní kontrolní úřad hovoří jasně: Slovensko utratilo na vakcíny kolem 240 milionů eur. Šest milionů vakcín zůstalo nespotřebovaných. Možná jsem z těch pomaleji chápavých, ale kolik obyvatel má Slovensko? A k čemu jsme museli kupovat čtyřicátou druhou edici vakcíny?
Ale pozor, NKÚ upozorňuje, že smlouvy na nákup vakcín až do roku 2024 vyjednaly za nás hlavičky z Evropské komise. A co na tom, že už není o injekci zájem. Byznys je byznys. Přitom ani skladování a následná likvidace exspirovaných dávek asi nebude úplně zadarmo…
Takto jsme vyhodili z okna nejen vakcíny, ale také miliony eur. Všichni dobře víme, kterým premiérům za to můžeme „gratulovat“. Mohou se odvolávat na „mimořádnou situaci“, kolik chtějí – prostě to nezvládli. A to se ještě budeme divit, co všechno odhalí vyšetřování pandemické situace u nás…
Více o aféře Pfizergate si můžete přečíst přímo na serveru zaměřeném na bruselské záležitosti ZDE .
Buďte první kdo přidá komentář