Kterak z čínského komára udělat ruského velblouda
Sdílet článek:

MARIE DIVIŠOVÁ

Věhlasný ekonomický analytik a komentátor Robin Brooks bije na poplach: Čína zečtyřnásobila svůj export zbraní do Ruska a stala se největším zahraničním podporovatelem Ruska v této válce. Dodán graf, který tento masivní nárůst prodejů zbraní dokumentuje a dokazuje, že Čína je fakt fujky.

Tak se na ten graf pojďme podívat zblízka. Nejprve jeho jednotky – jsou to miliony dolarů, přesněji desetiny milionů dolarů, tedy statisíce dolarů. V letech 2015-2021 Čína vyvážela do Ruska zbraně průměrně za 0,1 milionu dolarů měsíčně, tj asi dva miliony korun. Jaká zbraň se dá pořídit za dva miliony korun? Poraďte mi znalci, já jsem nevoják !! Dva samopaly? Náboje? Granáty? Několik dronů vybavených optikou?

V roce 2023 prodej zbraní raketově vyrostl. Na 0,4 milionů dolarů měsíčně. Asi 9 milionů korun. Ani za tuto sumu si nedovedu představit žádnou opravdovou velkou zbraň, leda zase pár flintiček, náboje, drony. Ale už by toho možná byl jeden plný železniční vagon měsíčně.

Přesto se Čína stala největším zahraničním podporovatelem Ruska v realitě současných sankcí. Mezinárodní obchod mezi Čínou a Ruskem vyrostl v roce 2023 o třetinu. A Rusko se stalo čtvrtým největším obchodním partnerem Číny po USA, Japonsku a Jižní Koreji, a o fous předbíhá Německo na páté pozici (ještě je tam Hongkong a TaiWan, ale ty se v čínské statistice nepočítají jako cizina). Čína ochotně z Ruska nakupuje vše, co ruské firmy nabízejí a dokonce ani Rusko nevydírá s cenami ropy a plynu, jak to dělala EU a jak se toho snažila dosáhnout svým stropem na ruskou ropu. Naopak – Čína dodává do Ruska průmyslové výrobky a vybavení, spotřební zboží i auťáky, aby na ruském trhu lidem ani firmám nic nechybělo.

Současný export zboží z Číny do Ruska dosahuje ca 9 miliard dolarů měsíčně, to je asi 20000x více, než jsou čísílka v páně Brooksově grafu. Nevím, odkud pan Brooks bere svoje čísla, pokud z oficiální statistiky, tak je naivní. Pokud mu čísla dodávají nějaké tajné služby, tak je ještě naivnější.

Ale jak znám Rusko a Čínu, vůbec nevylučuju, že tam proudí zbraně, nejspíš oběma směry a možná i docela dost. Ale nediskutuje se o tom veřejně, žádní poslanci v parlamentu si na tom nehoní tričko a nesnaží se získat laciné populistické bodíky. A určitě se to neobjeví v oficiální statistice. A lidé, kteří o tom vědí svoje, ti nemluví, ti mlčí a mlčí a mlčí. A novináři – ti se na to neptají, vědí, že by stejně nedostali kloudnou odpověď.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*