Vládní balíček odskáčou živnostníci, důchodci a mladé rodiny
Sdílet článek:

PZ

Průměrná rodina přijde dle propočtů ANO díky vládnímu balíčku o 65 tisíc Kč, uvedla na CNN Prima NEWS poslankyně Margit Balaštíková a varovala před nespokojeností a lidmi v ulicích. Odskáčou to prý důchodci, živnostníci a mladé rodiny.

Tolik diskutovaný vládní balíček se neobešel ani bez kritiky bývalého prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že jde o neprovázanou tříšť vzájemně neprovázaných nápadů, která ekonomice mnoho nepomůže, ale naštve spoustu lidí.

„Já si myslím, že jsme nenaštvali tolik lidí a komentář bývalého prezidenta považuji spíš za pochvalu,“ reagoval na toto tvrzení v pořadu Pavlíny Wolfové 360° poslanec a člen Rozpočtového výboru Michael Kohajda (KDU-ČSL) s tím, že lidé kvitují, že vláda začala konečně šetřit.

S tím nesouhlasila jeho kolegyně ze zmíněného výboru Margita Balaštíková z opozičního ANO, podle které vládní balíček naopak nejvíce odskáčou živnostníci, důchodci a mladé rodiny s dětmi.

„Ono to možná nepřijde hned, ale s tím, jak to na lidi začne dopadat, tak se začnou zlobit,“ narážela poslankyně na to, že vládní opatření nevstoupí v platnost hned, ale budou nastolována postupně.

Kohajda má ale na věc názor jiný. Podle něj bude mít vládní balíček největší dopad na ty nejbohatší a na firmy a na ty, kteří žijí z neřestí, čímž měl na mysli hazard, alkohol a věci, které nepotřebuje člověk k životu. Také prohlásil, že to dopadne nejméně na rodiny s dětmi a na sociálně slabé. S tím ale nesouhlasila moderátorka pořadu Pavlína Wolfová.

„Opravte mě, jestli se mýlím, ale na první pohled to tak nevypadá. Zaměstnanec přijde o slevu na manželku, zvýší se mu nemocenská, přijde o školkovné, bude mít vyšší spotřebu věcí, které byly přesunuty do zvýšené sazby DPH,“ oponovala moderátorka.

Podle Kohajdy ale sleva na manželku nezmizí, bude jen do 3 let věku dítěte, což označil za zásluhu lidovců a školkovné využívali většinou lidé se středními a vyššími příjmy. Na jeho slova reagovala opět nesouhlasně poslankyně Balaštíková.

„Já se domnívám, že to, co tady říká pan Kohajda, se nepodaří. Ty vysokopříjmové skupiny se s tím daleko lépe srovnají. Koalice si neuvědomila, na koho to opravdu dopadne a jak. A nemůžeme vše řešit různými sociálními příspěvky,“ reagovala opoziční poslankyně za ANO Balaštíková s tím, že ministr financí nastavil rozpočet tak, že už teď v něm má díry a že reálně hrozí odchod velkých firem z ČR a ty pak budou peníze odvádět mimo republiku.

Balaštíková následně kritizovala chování vlády a koaličních poslanců, kteří s nimi o změnách nekomunikovali a oni si museli informace shánět z médií. Na to samé upozorňovali i odboráři.

Balaštíková se také opřela do ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely (STAN) a za nešťastné označila jeho zprávy o tom, že “nedáme Madetě, nedáme Hamé“.

„Jestliže podtrhneme výrobu velkých firem, nepřijdou od nich peníze Ministerstvu financí, mohou si přestěhovat sídlo, takže jsem zvědavá, z čeho potom budeme mít ve státní kase ty peníze,“ pokračovala poslankyně za ANO.

Debata se pak posunula směrem ke zdanění kojenecké vody, kterou vláda posunula do nejvyšší daňové sazby.

„Bojím se, že rodiny už ani nebudou chtít děti, když jsem viděla ty částky a problémy. Dnes už je to pro ty bohatší,“ okomentovala situaci Margita Balaštíková.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*