MARIÁN KLUVANEC
Překvapivý Babišův gambit
Babiš ohlásil, že jeho strana v europarlamentu opouští liberální frakci Renew Europe (hlásí se k ní například Macronova strana Obnovy nebo Šimečkovo Progresivní Slovensko). Jak uvedl Babiš pro server Politico, v dané frakci není možné plnit sliby, které dal voličům. Například úpravu Zelené dohody tak, aby nepoškozovala hospodářské zájmy ČR či boj proti nelegální migraci.
Zástupci frakce Renew reagovali slovy, že k tomuto „rozvodu“ mělo dojít už dávno. ANO se podle nich rozhodlo jít cestou populismu, neslučitelnou s jejich hodnotami. Klasické kyselé hrozny.
Co se tedy stane, když Babišovi poslanci odešli? Připravili tím liberály o sedm křesel, a tedy i sedm hlasů. Zdánlivě nepodstatný počet však může být důležitý a může vést k velkým změnám: pokud by se k ANO přidali i sociální demokraté ze SMERu (a Hlasu) a další vytipované strany, může to ve výsledku znamenat, že šéfem Evropské komise by se nemusela stát Ursula von der Leyenová. Právě v tom bude spočívat historická role Roberta Fica.
Odstřelí Babiš s Ficem Lejnovou?
Pozvánku od Babiše má Fico prakticky jistou. Hovoří se také o maďarské straně Fidesz a podobně zaměřených stranách s pronárodní a konzervativní orientací. Volební matematika přitom říká, že vzhledem k tajnému hlasování nemusí von der Leyenová dostat potřebný počet hlasů. Může se tedy stát, že nebude opět zvolena. To by byl výrazný úder liberálům a jejich destruktivní ideologii a politice.
I zde se tedy ukazuje, že každý hlas se počítá. Na zvolení za šéfku rady potřebuje kandidát 361 hlasů (z celkových 720). Koalice Renew – Lidovci – Socialisté má v současnosti 398 hlasů. Poslanci však nejsou zvyklí hlasovat zcela jednotně. A když dohodnuté frakce přišly o ANO, SMĚR a další, menší strany, mohlo by to znamenat, konec Ursuly von der Leyenové, jejíž obliba je na bodu mrazu.
Tak by se mohl prolomit diktát šestice silných vyjednavačů, kam patří např. Scholz, Tusk nebo Macron. Šlo by o jasné a silné gesto, že Evropa si už nepřeje podléhat liberálním politickému diktátu západních elit. Z prosazování orientace federální „superstát“ by se mohlo kormidlo otočit směrem k návratu k tradičním hodnotám a posílení národních států.
Pochopí Fico historickou šanci?
Víme však, že Peter Pellegrini na své návštěvě Bruselu řešil i otázku znovupřijetí Hlasu a Směru mezi socialisty. Proto dosud není jasné, co se odehrává v zákulisí a jak se věc nakonec vyvine. Směr s Hlasem mají dohromady podobný počet křesel (6), jako ANO (7). Společnými silami mohou dát výrazně najevo nesouhlas se současnou politikou liberálně-globalistických elit. A naopak, pokud budou fungovat odděleně, liberálové zůstanou nadále „na koni“.
Na tahu je tedy Robert Fico. Šance dát dohromady novou frakci, založenou na společných zájmech s našimi sousedy, je historicky jedinečná. A nemusí se tak brzy opakovat…
Zahodit ji, by byla fatální chyba. Lidé volili poslance SMERu do europarlamentu přece proto, aby tam odvážně hájili slovenské zájmy. Nyní mají jedinečnou příležitost se předvést. Pokud rezignují na aktuální výzvu, nebude překvapující, pokud to voliči budou vnímat jako zradu…
Nová spolupráce tří ze čtyř zemí V4 může vyslat do světa jasný signál o našich prioritách a hodnotovém ukotvení. Společně se dokážeme účinně postavit liberálním nesmyslům západu. Vždyť víme, co symbolizuje Leynová v čele EU: duhovou agendu, povinné přerozdělování nelegálních migrantů, a především nekonečné dotování války na Ukrajině.
Pečlivě proto sledujme, jak se situace vyvine.
Buďte první kdo přidá komentář