Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem by mohlo být v příštích týdnech, řekl Macron po schůzce s Trumpem




Sdílet článek:

ET/ČTK

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem by mohlo být uzavřeno už v příštích týdnech, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí večer washingtonského času v rozhovoru pro média po setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

„Nejdřív potřebujeme příměří. Myslím, že by mohlo být uzavřeno v příštích týdnech,“ řekl Macron televizní stanici Fox News po sérii pondělních jednání s Trumpem v Bílém domě, které se z velké části věnovalo válce na Ukrajině. Tu rozpoutalo právě před třemi lety Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina.

Macron v rozhovoru také řekl, že hovořil s evropskými lídry a že mnozí z nich jsou připraveni poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky. Macron a Trump se při svém jednání shodli na možnosti nasazení evropských mírových sil na Ukrajině po případném uzavření mírové dohody a podle Trumpa s tímto plánem souhlasí i Putin.

Macron se v rozhovoru věnoval také otázce cel, jejichž zavedením Trump hrozí, a vyjádřil naději, že se mu podařilo amerického prezidenta přesvědčit, aby nevstupoval do obchodní války s Evropou. „Ale no tak, nemůžete přece vést obchodní válku současně s Čínou i s Evropou,“ řekla francouzská hlava státu. „Doufám, že jsem jej přesvědčil,“ dodal.

Rozchod v některých otázkách

Americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron v pondělí projevili některé rozdíly v přístupu k válce na Ukrajině, což podtrhuje aktuální rozpory mezi Spojenými státy a Evropou, pokud jde o Trumpovu snahu rychle se na příměří dohodnout s Ruskem. Některé rozdílné názory v přístupech mohou pocházet z nejasné strategie prezidenta Trumpa v geopolitice, kterou zahrnuje také tiše rozpínající se vliv komunistické Číny. Oba lídři během celodenního jednání, v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu, demonstrovali svůj dlouholetý přátelský vztah, Macron však dal jasně najevo, že s Trumpem v některých klíčových otázkách nesouhlasí, píše agentura Reuters.

Trump například odmítl nazvat ruského prezidenta Vladimira Putina diktátorem, ačkoli minulý týden stejným termínem označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Macron dnes řekl, že je jasné, že v konfliktu je Rusko agresorem, což je rovněž skutečnost, kterou Trump minulý týden zpochybnil.

„Mír porušil prezident Putin,“ řekl Macron na společné tiskové konferenci s Trumpem po jejich bilaterálním jednání v Bílém domě.

Trump při té příležitosti zopakoval své přání, aby bylo co nejdříve uzavřeno příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, a zdůraznil, že se je snaží dohodnout, včetně dosažení trvalého míru. Na tiskové konferenci řekl, že od svého nástupu do úřadu měl za tímto účelem s ruskou stranou „některé skvělé rozhovory“ a že jeden z jeho prvních telefonátů směřoval Putinovi. Poznamenal také, že „jeho lidé nepřetržitě jednají s Putinovými lidmi“.

Trump předtím dnes také řekl, že jakmile bude dosaženo dohody, mohl by přicestovat do Moskvy na schůzku s Putinem.

Macron dnes ve Washingtonu naopak vyzval k promyšlenějšímu přístupu, který by začal příměřím a následně mírovou dohodou zahrnující bezpečnostní záruky.

„My chceme mír, on chce mír. Chceme mír rychle, ale nechceme dohodu, která je slabá,“ řekl Macron novinářům s tím, že takový mír se především nesmí rovnat kapitulaci Ukrajiny. Jakákoli mírová dohoda podle něj musí být „posouzena, prověřena a ověřena“.

Oba státníci se nicméně shodli na možnosti nasazení evropských mírových sil na Ukrajině po případném uzavření mírové dohody. „Nebyli by v první linii. Nebyli by součástí žádného konfliktu. Byli by tam proto, aby zajistili dodržování míru,“ řekl Macron novinářům už dříve v Oválné pracovně s Trumpem.

Trump řekl, že s tímto plánem souhlasí, stejně jako Putin. „Jo, bude to akceptovat,“ řekl Trump o Putinovu postoji k evropským mírovým silám na Ukrajině. „Výslovně jsem se ho na to zeptal. Nemá s tím problém,“ řekl Trump.

Macron, první evropský lídr, který navštívil Trumpa od jeho návratu k moci před měsícem, označil jejich jednání za „zlomový bod“ v úsilí o jednotnější přístup.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Žijeme v šílené době, kdy Washington hlasuje společně s Moskvou proti rezoluci OSN navržené aparátčíky EU k další podpoře války na Ukrajině, kdy Rusko navrhuje USA společně snížit vojenské výdaje, kdy USA vyjednávají mír s Ruskem na Ukrajině, akceptující Putinovy předválečné požadavky, a kdy, zřejmě už i posledního zbytku smyslu pro realitu zbavený, český profesor Fiala náhle vystoupí s vládním prohlášením požadujícím okamžité zvýšení českých vojenských výdajů ze 2% na 3%, a zmateně přitom mektá, že Rusko musí být odstrašeno od dalších vojenských útoků na Evropu, krátce potom, co Trump veřejně oznámil, že trvalý a pevný mír mezi Západem a Ruskem je na dosah!

  2. „mnozí z nich jsou připraveni poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky“
    Jaké, OMG?? Pokud nejsou schopni v případě potřeby Rusko porazit, jakože ani zdaleka nejsou, pak jsou jakékoliv jejich záruky bezcenné.

  3. Na začátku minulého týdne eurohujeři vehementně tvrdili,že bitva o těžební koncese na tzv.Ukrajině je vyloženě ruská dezinformace.Dneska vládní tisk v Kocourkově vítězně hlásá,že „Evropa dala víc“.Hmm….:-)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*